Ollaan etsiskelemässä Kotkasta omakotitaloa. Palveluiden läheltä haluaisimme, mutta kuitenkin toivottaisiin jonkun kokoista tonttia, ei plänttiä.
Aittakorpi voidaan unohtaa, tontit jopa 500 neliötä ainoastaan, samoin Mussalossakin taitaa olla 750 neliötä keskiverto. Hirssaaressa ne on siinä 1000 neliötä, mutta kun siellä ei ole vielä edes kioskia.
Onko pakko kai muuttaa jonnekin Tavastilaan, Laajakoskelle tms. jotta saisi tontille kokoa. Mutta ne matkat joka puolelle, voi voi. Tarttettaisiin 2 autoa. Ei vaikuta mukavalta.
Aittakorpi voidaan unohtaa, tontit jopa 500 neliötä ainoastaan, samoin Mussalossakin taitaa olla 750 neliötä keskiverto. Hirssaaressa ne on siinä 1000 neliötä, mutta kun siellä ei ole vielä edes kioskia.
Onko pakko kai muuttaa jonnekin Tavastilaan, Laajakoskelle tms. jotta saisi tontille kokoa. Mutta ne matkat joka puolelle, voi voi. Tarttettaisiin 2 autoa. Ei vaikuta mukavalta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletteko aikeissa rakentaa tontille talon vai etsittekö tonttia talolla?
Noin kun katselee. Mussalossa yli tuhannen
neliön tontteja!
Kyllä mulla on sellainen käsitys, tai jopa luulen tietäväni tonttien koot yleisellä tasolla, koska olemme monta vuotta seurailleet myytäviä kohteita ja jopa suunnitelleet rakentamista.
Etukylän alueella tontit ovat n. 750-800 neliötä, ainakin niissä myytävissä kohteissa, joita me olemme vuosien varrella käyneet katsomassa. Aika pieniä siis, ja taloja ympäriinsä. Mutta yhteydet kaupunkiin ok, sekä ulkoilumaastot ok. Ja lapsille paljon kavereita. Hirssaareen tutustuttiin tonttien tullessa jakoon, ja melkein varasimme sieltä yhden 1100 neliön tontin, mutta hanke kariutui. Siinä yhteydessä todettiin, että siellä oli kohtuukokoisia tontteja. Nyt myytävät kohteet siellä on niin uusia, että hintataso on aika korkea. Täytyy odotella että valmistalot alueella tulisivat myyntiin. Niiden hankintahintakin on niin eri kuin rakennettavien talojen. Tai onhan siellä joku mynnissä,hinnoittelussa se ei valitettavasti näy. Petäjäsuo olisi paikkana ihan ok, vedenkanto vaikuttaa mielenkiintoiselta...
Taitaa olla, että tässä vain tarkkaillaan ja haaveisiin vain jää koko hankinta.
En sitten tiedä, miten on muilla,
mutta oma tonttimme 1050m2 Etukylässä!
Käytännössä turhankin paljon hoidettavaa.
Tontin koko 0.5ha ja aittakorven kioski ihan nurkan takana.Juomaveden voit hakea Prismasta,jonne matkaa vain 700 metriä.
Nyt tais tulla vähä lööperiä aittiksen tonttien koosta,ootkohan käynny siellä ollenkaan.Oot tainnut käydä kattomassa rivitalokohdetta,ja toiseksi aittakorvessa ei ole tontteja myytävänä.Kierräppä vielä kerran alueet läpi kun tulet kotkaan, tai sitten olet asunut täällä todella vähän aikaa kun on tuollainen tietopohja.
Ei millään pahalla mutta pitäis kierrellä paikkoja silmät auki.