Luulo ei ole tiedonväärtti

Niih. Noloa kun ei ole näyttöä. Hutkitaan ja kuvitellaan.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ulosheittäjä+kepulainen+on+siihen+ammattilainen+!#%¤#+.Vainoharhainen+kun+on!

Äänestä

Juorut lähtee siit kun kuvitellaan ja sit alkaa supattelu ja valhe muuttuu todeks. Sehän ei o fakta.

Äänestä

Tarkotitko kuvittelu muuttuu todeks?

Äänestä
  • Kuvittelu ei ole faktaa, siis tosiasioissa pysymistä. Huhut liittyvät kuvitteluun, joilla yritetään muodostaa todenperäinen asia, joka perustuu pelkkään kuvitteluun, siis valheeseen.

    Monikin muodostaa mielipiteensä siihen tietoon, mikä on faktaa, todenperäistä. Pelkät juorut, supattelut ovat useimmiten kuvitelmia vailla todenperäisyyttä.

    Asioista pitää etsiä faktatietoja, ennekuin lähtee kylille huutelemaan perättömiä.

    make...vann

    Äänestä

Tuo onkin se asia. Kuvitellaan, monesti epävarmana juorukerhossa vaikka työaikana luulotellaan omaa epävarmuuttaan luulo lisää juttua joku toinen kuulee asian kertoo sen eteenpäin ja totuus onkin toinen ja vähän lisättyä juttua väliin ai että. Voi että kun harmittaisi sitä joka ei juoruista tiedä ja silloin puhutaan jo selän takana puhumisesta.

Äänestä

Kateutta ja tietämättömyyttä syntyy juorut.

Äänestä
  • Ja korvasta korvaan kuultuna kärpäsestä tulee härkänen ja toverista vihollinen. Osa menee huonon kuulon piikkiin ja osa sairaaseen mielikuvitukseen.

    Äänestä

Täytyy todeta että on suoranaisesti mielisairasta touhua alkaa huhupuheiden pohjalta ihmisiä tuomitsemaan, ehdottomasti pitää olla varma näyttö asiasta ennenkuin voi alkaa tuomitsemaan.

Äänestä
  • Mikäs oikeus meillä on ketään tuomita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikäs oikeus meillä on ketään tuomita.

    No, me emme voi ketään tuomita, siis me tavalliset taatelitallaajaihmiset. On oikeuslaitos, joka tuomitsee. Huhupuheiden perusteella tehdään rikosilmoituksia vailla näyttöä rikoksesta. Eikä poliisi rupea tutkimaan vähäpätöisiä asioita, jos ei ole näyttöä. Yleensä rikosilmoitukset ovat ihmiseen kunniiaan liittyviä asioita, jos jotain on nimitelty loukkaavilla sanoilla.

    Niitä loukkaavia sanoja on paljon ihmisten vuoropuheluissa, ja suurin osa niistä on lipsahduksia, kiroilua, nimittelyä, vaikka niillä ei mitään tarkoitettaisikaan.

    Äänestä

  • Kunnianloukkaus monesti huono homma

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Niih. Noloa kun ei ole näyttöä. Hutkitaan ja kuvitellaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu