mutta miksi?
kasvit ryhtyvät hulvattomaan kuplitteluun juuri vedenvaihdon jälkeen ja sitä jatkuu pitkälle iltaa.
Jopa hiekasta nousee kuplia.
kasvit kuplii
4
430
Vastaukset
- Nonnu80
Se on aivan normaalia. Altaaseen tulee niin happipitoista vettä vedenvaihdon aikana, että kasvien yhteyttäessä syntyvä happi ei enää liukene, vaan näkyy kuplina.
- minävainx
Minä kun olen aina luullut sitä muuksi kaasuksi mitä tulee putkista kuin räjähtäväksi vapaaksi hapeksi :) No ainakin tulee jännitystä elämää jos happea putkista tulee :D (Kuka uskaltaa sytyttää tupakan seuraavan kerran kraanan vieressä? Kuka saa rusketuksen samantien?)
- minä vaan
minävainx kirjoitti:
Minä kun olen aina luullut sitä muuksi kaasuksi mitä tulee putkista kuin räjähtäväksi vapaaksi hapeksi :) No ainakin tulee jännitystä elämää jos happea putkista tulee :D (Kuka uskaltaa sytyttää tupakan seuraavan kerran kraanan vieressä? Kuka saa rusketuksen samantien?)
miten kommenttisi liittyy kysymyksen esittäjän kysymykseen.
On ilmiselvää että kysyjä tietää että kasveista tulee happea mutta miksi juuri vedenvaihdon jälkeen.
Lue ensin ,söpellä vasta sitten. - nimimerkki
minä vaan kirjoitti:
miten kommenttisi liittyy kysymyksen esittäjän kysymykseen.
On ilmiselvää että kysyjä tietää että kasveista tulee happea mutta miksi juuri vedenvaihdon jälkeen.
Lue ensin ,söpellä vasta sitten.Nonnu:
>>>Altaaseen tulee niin happipitoista vettä
>>>vedenvaihdon aikana,
Minävainx:
>>Minä kun olen aina luullut sitä muuksi kaasuksi
>>mitä tulee putkista kuin räjähtäväksi vapaaksi
>>hapeksi :) No ainakin tulee jännitystä elämää >>jos happea putkista tulee :D
Sinä:
>miten kommenttisi liittyy kysymyksen esittäjän
>kysymykseen.
>On ilmiselvää että kysyjä tietää että kasveista
>tulee happea mutta miksi juuri vedenvaihdon
>jälkeen.
>Lue ensin ,söpellä vasta sitten.
Nyt tais osua omaan nilkkaan toi, heheh. Tossa sanottiin edellä, että putkista tulee happea. Eihän sieltä mitään happea putkista tule. Happihan on räjähtävä kaasu!
Ja kasviin jäävät ilmakuplat kyllä johtuu ihan sen käytettävän veden kaasuista. Ne kaasut jää kasvinlehtiin kiinni.
http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/ongelm.htm
"Voiko vettä vaihtaa liikaa?" Toiseksi viimeinen kappale.
http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/akvhoito.htm#Vedenvaihto
Kuvateksti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604723Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville744521Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.143616Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1363222- 1922938
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa401855- 741604
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621535Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211311IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih191222