Johnsson 35 hp 2 T 1998 saa liikaa bensaa

Anonyymi

Kysellänpä täältäkin, jos olisi OMC asiantuntijoita paikalla.

Johnsson 35 hp 3 cyl 2 t ´98 moottori saa liikaa bensaa? Kova polte olsi päästä jigittelemään ja uistelemaan, mutta moottori täytytyis saada toimimaan, ennen kuin uskaltaa lähteä pidemmälle rannasta, tai sitten hankkija toinen moottori, mieluiten nelarimoottori, mutta nehän tahtoo hieman maksaa.

Kaasuttimet saa ilmeisesti liikaa bensaa, alimmainen kaasutin tulvii ylitse ja moottori käy (ehkä) muutaman sekunnin, jos yrittää startata ja sitten sammuu, kaasuttimimet avattu ja tarkastettu (omasta toimesta) ja edellinenkin ruuvannut niitä jälkien perusteella..Kaasuttimien kohot säädetty ja neulaventtiilit vaihdettu tulvivaan kaasuttimeen. Tulvivan kaasuttimen neulaventtiili ja sen messinkikara vaihdettu, Ylin ja alin kaasutin keskenään vaihdettu keskenään tämän jälkeen, mutta siltikin alin kaasutin tulvii ja ylemmätkin kaasuttimet hieman märkiä bensasta imupuolelta.

Edellisen veneilijän toimesta moottorista otettu tuoreöljyvoitelu pois ja tietoa ei ole oikein, mitä kaikkea on yritetty, ja jätetty tekemättä tämän suhteen, mutta näitä ei pääse kyselemään. Seuraavaa olen huomannut, tuoreöljyvoitelun suhteen että, öljysäiliö on poistettu, öljyanturin koho lukittu nippusiteellä ja käännetty väärinpäin moottorikoteloon, mutta näillä ei lieneen vaikutusta moottorin bensan saantiin.

Onkohan tässä mallissa joku sähköinen ryyppy vai jokin bensan takaisin kierrätys systeemi tämä magneettiventtiili, mikä on bensalinjassa, ennen kaasuttimia, mihin tulee yksi bensaletku ja siitä lähtee ohut muoviletku ja jakaantuu ylinpään ja alinpaan imukurkuun?

11

2078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Palikka nro 36 on primer solenoid, eli esitäyttösolenoidi joka tunnetaan kansankielellä juuri sähköryyppynä. Siinä kyljessä olevalla vivulla käytetään ryyppyä manuaalisesti jos solenoidi ei toimi. Solenoidin pitäis toimia eli antaa huikkaa painamalla avainta pohjaan virtalukossa, jolloin kuuluu selvä "klik"-ääni. Jos avainta pohjaan painaessa ääntä ei kuulu, on primer solenoid mykkä. Solenoidi ja/tai toi manuaalivipu antaa bensaa kaasarien ohi suoraan imusarjaan ja helpottaa siten käynnistämistä. Toi sun tilanne kuulostaa siltä että ryyppy saattais olla koko ajan päällä. Vipu taaksepäin on normaali ajoasento, tarkista ettei sulla vipu osota alas/eteenpäin. Youtubesta löytyy aiheesta videoita esim hakusanoilla "omc primer solenoid".

    • Anonyymi

      Kiitos vinkistä youtubesta löytyi tosiaan hyvä ohje tähän. Ryyppysolenoidi näyttäis toimivan kuitenkin normaalisti. Kun painaa virta-avaimesta, niin solenoidi naksahtaa ja alkaa syöttämään ainetta imusarjaan kirkasta letkua pitkin, bensan meno lakkaa, kun avaimesta ei paina. Bensapumppujen kalvot ja jouset näyttivät ehjiltä, kun avasin ne.

    • Anonyymi

      Kaasarit tulvii kuitenkin edelleen ja konstit alkaa olemaan aika vähissä. Täytyy varmaan soitella huomenna paikalliselle korjaamolle.

    • Eikö kaasarin tulviminen yleensä viittaa siihen että neulaventtiili ei toimi. Voi johtua roskasta tai siitä että koho on täyttynyt bensalla . Sinuna avaisin kaasarin ja katsoisin ensin nämä asiat.

    • Anonyymi

      Näinhän se yleensä on, sen vähän, mitä
      näistä vehkeistä ymmärtää, mutta jos vaihdan tulvivan kaasariin neulaventtiilin ja messinkikaran,ja Säädin kohot vaakatasoon kaikkista kaasareista, näiden ollessa ylösalaisin kädessä ja puhallan kaasuttimen bensan menokarasta ilmaa kaasariin kohtalaisella puhalluspaineella, ja ilma ei mene läpi.Kaasuttimen ollessa väärinpäin,niin silti tulvii hetken startattua( saattaa käydä muutaman hetken, mutta moottori saa reilusti liikaa ja tukehtuu) . Ylin ja alin kaasutin vaihdettu keskenän, mutta silti alin kaasarit tulvii eniten.

      Benspumpumppujen kalvot ja jouset mielestäni > ok. Mitään vaurio ei näkynyt,kun avasin pumput, tässä 2kpl. Sorsapilliääni kuuluu, kun puhaltelee pumppuun, niin kuin joku mainitsi jossain.

      Ryyppysolenoidi toiminta ok. >kokeiltu, kun avaimesta painaa ja solenoidi pärähtää ja bensaa virtaa imusarjaan ja solenoidi vipu yläasennossa, missä ei mene " bensaa imusarjaan, vaan kylmäkäynnistyksessä.

      Sekavaa tekstiä, mutta kiitollisenaa otetaan vinkit edelleen vastaan!

      • Anonyymi

        Ja ne kohot on ehjät ettei tulvivan kaasarin kohoon pääse sisälle bensaa?

        Kunkerran kaasarin kansi on auki, niin voit ihan puhaltamalla bensaletkuun ja kädellä kohoa nostamalla testata neulaventtiilin kunnon. Jos kaasari tulvii eli kohokammiossa on liikaa bensaa, niin ainoa syy voi olla että neulaventiili vuotaa syystä tai toisesta.

        > "Säädin kohot vaakatasoon kaikkista kaasareista,"

        Tämä ei ole vielä oikea säätö, mikäli ymmärsin oikein selityksesi. Säätö yleensä tehdään niin, että mittaat bensapinnan (vaatii kaasarin kannen avaamisen) ja sen perusteella säädät kohon oikean kohdan.


    • Yritän vain auttaa . Kirjoitat näin "Kaasuttimen ollessa väärinpäin,niin silti tulvii hetken startattua( saattaa käydä muutaman hetken, mutta moottori saa reilusti liikaa ja tukehtuu) . "
      Voisiko olla niin että kohoissa on bensaa ja ne ei sen takia tiivistä kunnolla kun kaasari on oikeinpäin?
      En keksi muuta, lopetan tähän.

      • Anonyymi

        Voisi olla, liikkuuhan koho vapaasti kohokammion ollessa paikoillaan?
        Ettei koho jumita jonnekin.


    • Anonyymi

      Selvisikö ongelma koskaan? Itsella hieman isommassa moottorissa samanlaista ongelmaa. Kone käynnistyy kun vetää kaasareiden päästä primeriltä tulevat letkut irti. Mietin vain että mikä tuon aiheuttaa, koska letkujen kyllä kuuluisi olla kiinni.

    • Anonyymi

      Tuossahan kerrottiin että kaasarit vaihdettu alhaalta ylös ja aina alimmainen tulvii.lukekaa ajatuksella.eli männässäkö reikä

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      154
      5324
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      112
      5298
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4942
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2863
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2437
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2104
    7. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      42
      2009
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1758
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1514
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1456
    Aihe