Lehdissä on ollut juttua siitä miten Venäjällä mietittiin Karjalan takaisin myymistä Suomelle jo v. 1991. Nyt on laskettu kuinka paljon menisi rahaa kauppasumman lisäksi Karjalan infrastruktuurin nostamisessa muun Suomen tasolle. Ollaan laskettu vain menoeriä, lyhyellä tähtäimellä. Onko olemassa mitään arviota kuinka paljon tämän valloitetun alueen ja etenkin Viipurin ja Suomenlahden sopukan taloudellinen merkitys olisi Suomelle? Entä onko ne Petsamon nikkelit kaivettu jo loppuun?
Kysymyshän on tietenkin akateeminen koska Putin ei luovu mistään, mistään rahasta, vaikka ehkä halua ja kiinnostusta joltain taholta löytyisikin.
Jossittelua Karjalan kunnaista
14
103
Vastaukset
- Anonyymi
Koska nykyisten rajojenkaan sisällä ei ole saatu Suomen infrastruktuuria ajan tasalle, niin on hurmahenkisten toiveajattelua saattaa se takapajula tämän aikakauden vaatimalle tasolle. Minne pantaisiin ne sinne sijoitetut venäläiset?
Tiedän, että siirtokarjalaisten muistoissa ( tai lastensa heiltä kuulemina) elävät ne muistot lapsuuden marjamaista, ei liene realistista valtiomme talouden kannalta tavoitella niitä alueita. Ovat jääneet niin pahasti jälkeen kehityksestä.
Tämä on vain oma vaatimaton mielipiteeni. Tämähän on ollut se vallitseva mielipide ja varmasti perustuu ihan realistiseen kuvaan asiasta.
Minua jäi mietityttämään se eikö alueella ole mitään resursseja joita voisi alkaa käyttämään hyväksi alueen kehittämiseksi? Viipuri satamakaupunkina ja porttina itään? Turismia?
Ei kai ne venäläiset sieltä minnekään lähtisi, miksi pitäisi? Eikö niistä ainakin osa ole karjalaisia ja heidän sukulaiskansojaan?- Anonyymi
Karjala on oikeasti alkeellinen taka pajula, lisukkeeksi miinoitettu kaiken maailman myrkyillä, jätteillä ja bakteeri-infrastruktuurilla.
Että suomen miljardit ei riitä sen kunnostamiseen.
Tiedä vaikka sieltä putkahtaisi esiin ydinjätteiden hautausmaa? Karjalaiset vanhempani ovat jo mananmailla,
mutta jos noina vuosina olisi Karjala ostettu takaisin, olisivat he varmaan innostuneet vaikka mistä, sinne olisi pitänyt päästä, muuttaa ja suunnittelivat jo silloin ilman mitään puheita mistään ostamisista tai luovutuksista, että sitten tehtäisiin siellä omilla mailla sitä ja tätä.
Nyt ne suunnitelmat olivat vai joitakin kotiseuturetkiä sinne luovutetuille alueille.
Olen itsekin käynyt toteamassa ne heille tosi rakkaat paikat ja kotiseudut ja hyvin ymmärsin heidän kaipuunsa.
Sinnehän oli siirretty kansalaisia muualta Venäjältä sodan jälkeen , isäni kotitalossa asui 1990 luvulla vanha pariskunta, joka oli Valko-Venäjältä siirretty sinne.
Sain vanhempieni perintönä mm. kirjekuoria, molemmilta, jotka sisälsivät kaikenlaisia kauppakirjoja ja tilakarttoja heidän sukujensa maista ja taloista, jopa muutaman sukupolven takaa,
Saatesanoina oli, että jos sitten joskus pääsette sinne takaisin.
Aikas utopistiselta ajatukselta tuntuu koko juttu Karjalan ostoneuvotteluista yms.
Sitä ei voi kieltää, että Karjala on kaunista ja viljavaa seutua, tai oli ainakin silloin kun oli suomalaisten hallussa.- Anonyymi
Muistan, että 90-luvulla jossain lehdessä oli jotain lukuja heitetty infran kuluista, mutta summittaista markkamiljardeja.
Petsamosta en ole nähnyt mitään, ja kaivoksesta ei taida olla mitään tietoa.
Kauan sitten näin kuvia aikakausi lehdessä kaivoksen läheisyydestä ja Kuolasta, joka oli sanoinkuvaamattoman saastunut kuumaisema, autio, puuton.
Miten lie nykyään?
Petsamo olisi tänä päivänä , ja tulevaisuudessa taloudellisesti Suomelle arvokas alue Jäämeren merireitin , ja merialueen rikkauksien hyödyntämisen suhteen. Ryöstetty mikä ryöstetty , vääryydellä!Nuorempana Norjassa Paatsjoen varressa Nikkelin kaivosten lähellä luonto oli ihan kunnossa.
Luovutettuja alueita ei kannata unelmoida se aika on ohitse, joskus 50-60 luvulla toinen juttu mutta ilman sinne rahdattuja asukkaita.
1eero
- Anonyymi
Ensin sodalla ryöstävät,
ja suuret sotakorvaukset Suomi maksoi .
Melko hullua , että kaiken lisäksi pitäisi maksaa älyttömät "lunnaat".
Jotain tolkkua- Anonyymi
Jos joku jossain laski kustannuksia joita tulisi vaikka itänaapuri antaisi ilmaiseksi Karjalan takaisin. En muista tarkkoja lukuja, mutta ne olivat aivan mielettömät.
Joten, otetaan Karjala takaisin, purkki kerrallaan;) - Anonyymi
Kyllä ME joimme karjalan takaisin pullo kerrallaan 70 luvulla. Ei ole palautettu vieläkään vaikka kuninkaallinen yhtye Sleepy Sleeperskin sitä vaati.
Onneksi tyhjät pullot jäivät suomeen mikä mummojen marjamehuille, mikä takaisin panimoihin, mikä alkoon. Ja pennejäkin mahtui pulloihin.
- Anonyymi
Mutta jos myyvätkin eniten tarjoavalle, Kiinaakin saattaisi kiinnostaa?
- Anonyymi
Viipuri.
Se oli erittäin suuri menetys suomelle. Sillä on suuri merkitys venäjällekin, eli ei net siitä ois luopuneet. Ehkä kaupunki ei elä loistossa, mihin pystyis nyt, mutta ei tollasta kaupunia koskaan myydä.
Petsamo oli toinen paha juttu, mutta se nyt ei ole karjalaa.
Valtiot harvemmin myy alueitaan. Kandee muistaa Alaska, itänaapuri otti ällistyttävästi asiassa turpiinsa. Ja varmasti nykyisin ovat vittuuntuneita koko asiaan. Noh, ainahan, voi valloittaa ukrainan tai jotain.
Koko karjalakysymys ratkesi kyllä mun mielestä sodissa, typerää vatvoa koko asiaa. Turpiin tuli, mutta ainakin itsenäisyys säilyi,
=DW= Luulen että asiasta ei ole käyty edes mitään järkiperäisiä keskusteluja. Plussia ja miinuksia. Ainoastaan skandaalilehdistöjen lööppejä ja ilmaan huitaistuja oletuksia. Luulisin että infran puuttuminen ja ympäristön saneeraaminen teollisuus-ja kaivosteollisuuden myrkyistä ja jätteistä olisi se suurin menoerä. Muut asiat voisi hoitaa pitemmällä tähtäimellä. Pohjoisen nikkelikaivokset jotka pitivät natsi-Saksan aseteollisuuden toiminnassa yhdessä Ruotsin rautamalmin kanssa orjatyövoimalla ovat käsittääkseni osittain vielä toiminnassa, mutta niistä taitaa olla turha uneksia. (Isoisäni kuoli kuljetuksessa saamiinsa vammoihin juuri Petsamossa, sodan aikana. En saanut koskaan tavata häntä. Luen juuri Rosa Liksomin kirjaa Everstinna, ruotsiksi, jonka aiheet sivuavat hyvin läheltä juuri pohjoisimman Suomen historiaa ja maantiedettä. Inarissa ja Lemmenjoella olen käynyt)
- Anonyymi
Jos näillä leikkikuvitteellisilla palautuspuheilla tarkoitetaan alueita, jotka viime sodissa menetettiin, niin ei kai niillä alueilla ole sittemmin mitään erityisiä ympäristöä myrkyttäviä asioita harjoitettu? Puunjalostusteollisuutta on ollut kuten suomessakin, siitä lie jotain päästöjä siellä(kin) aiheutunut, kaivostoimintaa ei paljoa ole ollutkaan, Petsamon alue kaivoksineen ei kai olisi tähän "kauppaan" sisältynyt että olkoot se oma lukunsa. Tieverkosto on sivummalla huonossa kunnossa, niinhän se alkaa meilläkin muuten olla, vanhempi rakennuskanta on rapistunutta ja vähän kaikki sinne tänne rempallaan, eli katsojan silmään syntyy helposti vaikutus myös jostakin pahemmasta myrkyttyneisyydestä kuin mikä on tottakaan.
Aika paljon ovat suomalaisetkin karjalassa jo vuosia matkanneet eivätkä he mistään erityisistä myrkyistä juurikaan kerro, ehkä sinulla on parempaa tietoa?
- Anonyymi
Äiti autuas oli Korpiselästä , tais käydä siellä elon ehtoolla jollain veteraanimatkalla.-
Itteä ei kyllä kiinnosta , Kiitän Luojaa jos saamme nykyisten rajojen sisällä elää rauhassa .- Itte elänyt Skoonessa viimeiset 40 vuotta .- https://youtu.be/TWpts5AfC8A
(Per-kel)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1751988Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561417Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2051240Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561152Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus781102Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e381037- 67957
- 62946
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy212893Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.95868