Hankin tässä juuri vanhan jostain 80 luvun puolelta olevan hirvas 515 veneen, on pienehkö epäilys että välipohjaan on päässyt vettä. Onkos kenelläkään kokemusta onko kyseisessä veneessä uretaanit välipohjassa vai onko ihan vain ilmaa? Ei ainakaan hölsky joten jos on kosteutta niin taitaa olla nuo uretaanit... Joku aikasempi omistaja vetäny lattiaan porakärkiruuvikiinnityksiä ni saattanu kastella ajan saatossa.... Lähinnä epäilen kun liikkuu vähän laiskasti hyväkuntoisella 60hp koneella josko siellä olisi ylimääräistä lisäpainoa, ja lisäksi pieni ”ummehtunutu” tuoksu välillä veneessä, joka voi tosin tulla takakaivoon jälkiasennetusta kiinteästä tankista jonka ympärille kertyy likaa ja kosteutta joka on käytännössä mahdoton puhdistaa.
Kiitos jo etukäteen vastauksista
-Veneilijä
Hirvas 515 välipohja
6
923
Vastaukset
- Anonyymi
Siellä takana polttoainekaivossa on kaksi tulppaa kummallakin sivulla. Niistä poistetaan vesi joka pääsee kaksoipohjaan. Minulla oli Hirvas 515 joskus 80-luvulla ja kyllä sieltä sai kaksoipohjan tyhjäksi.
Miksi epäilet että et saisi? - Anonyymi
Jatkona vielä. Oli 50 heppanen kone ja lähti vähän laiskasti. Aika syvä V-pohja, joten ei ole nopein kiihtymään. Sai siirtää painoa eteen, että keula tippui ja nousi plaaniin. Trimmit auttoi. Kulki muistaakseni 28 solmua. Ei pahaa sanottavaa veneestä. Toimi aallokossakin hyvin.
Jos takakaivossa on tyhjennysreiät tukittu, niin mistä se vesi olisi sinne kaksoipohjaan päässyt. Jos vaurioita ei ole, niin en ainakaan omasta löytänyt reittiä mistä olisi päässyt. - Anonyymi
Lähinnä varmaan olisi sadevettä joka päässyt sisäpuolella olevasta reiästä sisään. Takakaivon kautta ei nyt pääse käsiksi minnekkään kun joku on täyttänyt sen omavalmisteisella bensatankilla... ilmeisesti hitsattu kasaan paikallaan kun ei mahdu tulemaan ulos. Takakaivon edessä on myös yksi reikä lattiassa(noin 2cm) lieneekö käytetty välipohjan tyhjennykseen, siitä sinne on varmaan vettä mennytkin, mikäli sitä siellä on. Mutta hyvä juttu jos sen kerta saa tyhjäksi, alkoi jo pelottaa tuo pieni ummehtunut tuoksahdus kun en ostaissa huomannut ja itse tahdon olla vähän vainoharhainen turhastakin 😂Taidanpa purkaa tuon tankin pois ja laittaa irtotankin, kun on aika takapainoinen tällä hetkellä, joka vielä vaikeuttaa liukuun pääsyä. Kyllähän tuo menee sen 30solmua nätillä kelillä kun liukuun päästään. Muuten olen veneeseen todella tyytyväinen itsekkin. Kiitoksia asiantuntevasta informaatiosta täytyykin alkaa tutkimaan tuota peräkaivoa.
-Veneilijä- Anonyymi
Nyt kun tarkemmin muistelen, niin siellä oli kolme tyhjennysreikää. Eli yksi on jäljellä (se keskimmäinen) mutta ei "alimassa" kohtaa.
- Anonyymi
Juu se olikin siis veneen lattian puolella, pitää varmaan työntää sinne letkua ja pumpata jos jotain tulisi ulos. Toimii varmaan tällä hetkellä lähinnä välipohjan täyttöreikänä jos sattuu sateella olemaan kuomu auki kun ei siinä mitään tulppaa ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu se olikin siis veneen lattian puolella, pitää varmaan työntää sinne letkua ja pumpata jos jotain tulisi ulos. Toimii varmaan tällä hetkellä lähinnä välipohjan täyttöreikänä jos sattuu sateella olemaan kuomu auki kun ei siinä mitään tulppaa ole.
Tulpan saa ostettua. Se on ihan perustarvike. Hakusanalla pohjatulppa löytyy noita kierrettäviä tulppia.
https://m.motonet.fi/fi/tuote/5000256/Pohjatulppa
Ei sinne välipohjaan muistaakseni kauheasti vettä mahdu mitä ei voi poistaa etummaisesta tulpasta. Sulla on sis painopiste vaan vähän takana. Mulla oli tuossa tilassa (sen "pöydän" takana) kaksi irtonaista 25 litran bensakanisteria ja aika paljon sekin vaikutti plaaniin pääsyyn. Toisen ollessa tyhjä se nousi parmmmin, mutta kykkä vesihihto onnistui kun kumpikin oli lähtötilanteessa täynnä ja veseessä kaksi 18 vuotiasta kuormana (kolmas vesisuksilla). Jos veneessä ei ole säädettäviä trimmejä, kannattaa sellaiset ostaa, ne auttoi tosi paljon eli autta plaaniin nousuuun ja vielä liussa veneen suorassa pitämiseen. Ei tarvi kaverin hyppiä siellä keulassa.
Toki säädettiin trimmulkumaa (manuaalisesti suoraan koneen rikistä yksi steppi) aina kun hiihdettiin. Trimmiläkin saa autettua, mutta meillä ei ollut koneessa säädettävää trimmiä, joten ne trimmilevyt oli jees. Jaksoi muuten nostaa hiihtäjän yhdelläkin suksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832234
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1711965Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451904- 1281614
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641469Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1891460Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771211Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311064- 711053
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni721021