Toisessa ketjussa kyseltiin tankki veden kulutuksen määristä. Entäpä kuinka moni käyttää tankki vettä sellaisenaan ruoka- ja juomavetenä? Itse käytän ja mitään suodattimia tai vastaavia ei ole. Tankkeja en ole ikinä avannut enkä puhdistanut. Syksyllä poistan vedet huolellisesti alipainepumpulla, myös letkuista. Keväällä ensimmäinen täyttökerta on huuhtelua ja sitten kelpaa käyttää juomavetenä. Jos vettä on vierassatamissa tarjolla niin kulutamme myös reilusti jotta vaihtuvuus on iso.
Tankki veden käyttö
3
<50
Vastaukset
Käytetään. Käytän yachticonin hopeapohjaista vedensäilömisnestettä. Useita kuukausia pysyy vesi raikkaana. Syksyllä letkut tyhjäksi ensin pumppaamalla, sitten paineilmalla. Ehkä vähän jää, muttei vedessä mitään supermyrkkyjä kasva. Keväällä hopeaneste tappaa bakteerit ja juoksutetaan vettä jonkin verran. Mökillä kerätään sadevettä säiliöön, jossa on juomavesisäiliöissä käytettävä hopeaverkko pohjalla. Sadevesikin pysyy puhtaana, eikä säiliö limoitu, mutta sitä käytetään vain tiskaamiseen, saunassa jne.
- Anonyymi
Sama homma meillä. Kun ostin veneen, kloorasin järjestelmän. Sen jälkeen EM. Toiminta.
- Anonyymi
Hep! Käytän tankkivettä sellaisenaan ilman mitään suodattimia. Tankit huuhdellaan 1-2 vuoden välein miedolla etikkavedellä keväsin. Tarpeen vaatiessa (maku kertoo) avataan huoltoluukku ja tankki pestään. Tämä on viimeksi tehty 4-5 vuotta sitten kummankin tankin osalta.
Pidämme huolen että tankeissa vesi vaihtuu riittävän usein. Vain kesälomalla kumpikin tankki on käytössä. Keväsisin ja syksyin viikonloppuna koitamme tuhlata vettä niin, että tyhjennettävää on sunnuntai iltana mahdollisimman vähän.
Käytämme vain ns. kaupunkivettä. Jos on epäselvyys tankatessa (myös makutesti), emme tankkaa.
Näin on menty jo 15 vuotta. Ilman ongelmia. Ei ole makuongelmia (tai muita). Vesi on raikasta ja maistuvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887