Sori hassu kysymys...Tuli mieleen pystyykö periaatteessa kävelemään synnäriin?? L.a. olis kesällä ja kävelymatkaa noin 20min. Enpä tiedä niistä supistuksista,kun ekaa odotan,et onko tuo ihan tuulesta temmattua... :))
Eka
Synnäriin kävellen...!!? :)
4601
0Äänestä
Vastaukset 4
Vanhimmat
Anteeksi outo otsikointi,kun meni nimimerkki ja otsikko " väärinpäin"...
Ilman muuta voit kävellä synnäriin, jos ei vain ole vedet menneet.
Supistusten välillä kerkeää tovin aina kävellä ja kun supistaa niin silloin vain rauhallisemmin, vaikka pysähtyen.
Mutta ota huomioon, että sama matka jonka kävelemiseen kuluu nyt 20 min, niin supistellessa matka kestää kaksinkertaisesti.
Ota varmuudenvuoksi kännykkä matkaan!!
toisaalta kävely varmaan ihan hyvä tapa, ja voi nopeuttaakin pitkää synnytyspäivää. Itselläni kuitenkin teki tiukkaa jo auton etuovesta ulos kampeaminen sairaalanoven ulkopuolella, kun supisteli niin pahasti.
Älä nyt ainakaan yksin kävele. Itselläni olis voinu hassusti käydä, jos olisin lähtenyt kävelemään sairaalaan. Kävely voi voimistaa supistuksia, sairaalassahan käsketään kävellä huoneessa. Minä makasin sängyssä, menin sairaalaan autolla ja synnytys kesti vajaa 5 tuntia.