Sytytystulpat

Anonyymi

Sytytystulppain vaihdosta pari kysymystä, seatin 1.4 tsi moottoriin. Pitääkö moottorin olla kylmä vaihdon aikana ja laitetaanko kierteeseen rasvaa, jos rasvaa kuuluu laittaa niin minkälaista. Mielellään vielä suosituksia hyvistä tulpista.

7

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moottorin kuuluu olla kylmä, muuten voi kierteet puristua pilalle jos lämpimänä kiristät tulpat momenttiin. Rasvaa ei kannata laittaa, muuten momenttisuositus ei enää päde. Jos kiristää oikeaan momenttiin lähtee kyllä tulpat helposti seuraavallakin kerralla ilman rasvaa.

      Paineilma erittäin kätevä apu puhaltamaan roskat pois tulppien koloista ennen kuin avaa ne, ettei sylinteriin tipu roskaa.

      NGK:lla hyvät ohjeet momenteista https://www.ngk.com.au/technical_info/installation/

      Huomaa että kartiomalliset tulpat kiristetään eri momenttiin kuin tiivisterenkaalla olevat.

      Ohjekirjasta varmaan löytyy suositus, veikkaisi Boschia jos saksalainen auto. Kannattaa Boschin sivuilta etsiä suositus ja momenttiohjeet. Ja momenttiavain on kyllä kannattava hankinta jos aikoo kotona tehdä tulppien vaihtoa tai vastaavaa pikuremppaa.

    • Anonyymi

      Olen vaihtanut tulppia aika monen vuosikymmenen ajan, koskaan ei ole ollut mitään momenttiavaimia. Ei kannata ottaa vakavasti kaiken maailman pilkunjussijoiden ohjeita.

      • Anonyymi

        Minäkin olen vaihtanut vuosikymmeniä ja siksi olen oppinut käyttämään momenttiavainta, toiset ei ehkä opi kokemuksesta. Eipähän tarvi niiden rasvojen kanssa läträtä tai ihmetellä pilalle menneitä kierteitä. Nykyautojen pehmeät alukannet yhdistettynä pienen momentin vaativiin kartiomallisiin iridiumtulppiin on kyllä hyvä syy ostaa se avin. Ei edes kokenyt korjaaja pysty käsituntumalta sanomaan koska on esim 15Nm joka voi olla maksimisuositus uuden auton tulpalle. On niin kevyt momentti ettei käsituntumalta jättäisi niin kevyeksi. Mutta kukin tyylillään....

        Oikea momentti takaa että tulpan lämmönsiirto kanteen on optimi ja estää kierteitä vahingoittumasta pehmeässä alumiinissa.


      • Anonyymi

        Mikä tämän 1.4 tsi moottorin sytytystulpan momentti on, tarkoitus olis ostaa tuo momenttiavain. Vm 2014.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä tämän 1.4 tsi moottorin sytytystulpan momentti on, tarkoitus olis ostaa tuo momenttiavain. Vm 2014.

        Riippuu mikä 1.4 tsi siinä on, näitäkin monta eri tehoversiota ja ilmeisesti eri tulpan halkaisijoilla, 12mm ja 14mm joille eri momenttisuositukset.


    • Anonyymi

      Kartiomallisista iridiumtulpista ei ole kokemuksia. Tietoa on vain tavallisista autoista ja niiden tulpista. En ole edes koskaan ajanut Rolls Roycella.

      • Anonyymi

        Niin onhan se kartiomallinen tulppa niinkin harvinainen kuin esim 2000 luvun Fordit ja Mazdat, todennäköisesti myös Volvon pienemmät koneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1429
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1225
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      201
      1199
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      999
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      916
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      798
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      765
    Aihe