Sytytystulppain vaihdosta pari kysymystä, seatin 1.4 tsi moottoriin. Pitääkö moottorin olla kylmä vaihdon aikana ja laitetaanko kierteeseen rasvaa, jos rasvaa kuuluu laittaa niin minkälaista. Mielellään vielä suosituksia hyvistä tulpista.
Sytytystulpat
Anonyymi
71227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moottorin kuuluu olla kylmä, muuten voi kierteet puristua pilalle jos lämpimänä kiristät tulpat momenttiin. Rasvaa ei kannata laittaa, muuten momenttisuositus ei enää päde. Jos kiristää oikeaan momenttiin lähtee kyllä tulpat helposti seuraavallakin kerralla ilman rasvaa.
Paineilma erittäin kätevä apu puhaltamaan roskat pois tulppien koloista ennen kuin avaa ne, ettei sylinteriin tipu roskaa.
NGK:lla hyvät ohjeet momenteista https://www.ngk.com.au/technical_info/installation/
Huomaa että kartiomalliset tulpat kiristetään eri momenttiin kuin tiivisterenkaalla olevat.
Ohjekirjasta varmaan löytyy suositus, veikkaisi Boschia jos saksalainen auto. Kannattaa Boschin sivuilta etsiä suositus ja momenttiohjeet. Ja momenttiavain on kyllä kannattava hankinta jos aikoo kotona tehdä tulppien vaihtoa tai vastaavaa pikuremppaa.
Olen vaihtanut tulppia aika monen vuosikymmenen ajan, koskaan ei ole ollut mitään momenttiavaimia. Ei kannata ottaa vakavasti kaiken maailman pilkunjussijoiden ohjeita.
Minäkin olen vaihtanut vuosikymmeniä ja siksi olen oppinut käyttämään momenttiavainta, toiset ei ehkä opi kokemuksesta. Eipähän tarvi niiden rasvojen kanssa läträtä tai ihmetellä pilalle menneitä kierteitä. Nykyautojen pehmeät alukannet yhdistettynä pienen momentin vaativiin kartiomallisiin iridiumtulppiin on kyllä hyvä syy ostaa se avin. Ei edes kokenyt korjaaja pysty käsituntumalta sanomaan koska on esim 15Nm joka voi olla maksimisuositus uuden auton tulpalle. On niin kevyt momentti ettei käsituntumalta jättäisi niin kevyeksi. Mutta kukin tyylillään....
Oikea momentti takaa että tulpan lämmönsiirto kanteen on optimi ja estää kierteitä vahingoittumasta pehmeässä alumiinissa.
Mikä tämän 1.4 tsi moottorin sytytystulpan momentti on, tarkoitus olis ostaa tuo momenttiavain. Vm 2014.
Riippuu mikä 1.4 tsi siinä on, näitäkin monta eri tehoversiota ja ilmeisesti eri tulpan halkaisijoilla, 12mm ja 14mm joille eri momenttisuositukset.
Kartiomallisista iridiumtulpista ei ole kokemuksia. Tietoa on vain tavallisista autoista ja niiden tulpista. En ole edes koskaan ajanut Rolls Roycella.
Niin onhan se kartiomallinen tulppa niinkin harvinainen kuin esim 2000 luvun Fordit ja Mazdat, todennäköisesti myös Volvon pienemmät koneet.