Nonii ois siis kysyttävää et mist johtuu se että mä syön paljon ja sit muo alkaa oksettaa ja sen jälkee en syö enää johki 2pv sit taas syön yhtenpäivän paljon ja sit taas en
Kun minä syön
3
53
Vastaukset
- Anonyymi
Sitähän en nyt tiedä mistä johtuu, mutta jonkin sortin syömishäiriö sinulla selvästi on.
Tekstistä päätellen olet aika nuori(?) Onko sinulla ketään sellaista aikuista luotettavaa henkilöä jolle kertoa? Kouluistahan on loma joten terveydenhoitaja ei nyt ihan ole ajankohtainen. Apua sinun kuitenkin pitää saada ja mahdollisimman pian! Älä jää odottamaan että tilanne pahenee, ja muuttuu aina vain hankalammaksi hoitaa! Syömishäiriöt tuottavat paljon tuskaa ja vaarantavat fyysisen terveyden. Ne on vakavia sairauksia ja otettava vakavasti!
Iästä riippuen hakeudu itse tai pyydä apua hakeutumaan lääkärin vastaanotolle. Jostain on aloitettava että pääset avun piiriin. Täältä voit myös lukea aiheestahttps://syomishairioliitto.fi/ .
Hae apua, ole kiltti! - Anonyymi
Se saattaa olla ahmimishäiriön alkua. Sinun kannattaa puhua jollekkin luotettavalle tästä.
- Anonyymi
Bulimiatyyppiset häiriöt ovat jopa vaikeampi hoitaa kuin anoreksiat. Tästäkin syystä hoitoon kannattaa hakeutua heti. Ongelmat ovat aina sitä helpommin hoidettavissa mitä nopeammin niihin puututaan.
Ainakin ennen uskottiin, että psykiatrisen ongelman korjautumiseen kuluva aika on suhteessa siihen, kauanko häiriö on saanut kehittyä. Joka tapauksessa hoida asia nyt.
Ei tarvitse hävetä hoitoon hakeutumista. Arvaan, että häpeät. Lääkäreissä ja hoitajissakin on hyvin erilaisia ihmisiä, joten älä anna periksi, vaikka ensimmäinen vähättelisi. Vaadi tutkimuksia ja hoitoja.
Yksi kallis ongelma sinulla tulevaisuudessa on, nimittäin hammasremontti. Siihen et saa mitään yhteiskunnan tukea. Oksentelu syövyttää hampaat, ja niiden hoito on hyvin kallista.
Ahmimista yleisesti ehkäisee se, että syö säännöllisesti hallittuja aterioita, jolloin verensokerit pysyvät tasaisina ja energiaa saa riittävästi. Siinä vaiheessa, kun syömishäiriö on jo kehittynyt, on käsitys normaalista hämärtynyt. Eli jonkun ammattilaisen pitää sinulle opettaa, miten syödään ja mitä tarpeita sillä tyydytetään ja mitä ei.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400