Nonii ois siis kysyttävää et mist johtuu se että mä syön paljon ja sit muo alkaa oksettaa ja sen jälkee en syö enää johki 2pv sit taas syön yhtenpäivän paljon ja sit taas en
Kun minä syön
3
66
Vastaukset
- Anonyymi
Sitähän en nyt tiedä mistä johtuu, mutta jonkin sortin syömishäiriö sinulla selvästi on.
Tekstistä päätellen olet aika nuori(?) Onko sinulla ketään sellaista aikuista luotettavaa henkilöä jolle kertoa? Kouluistahan on loma joten terveydenhoitaja ei nyt ihan ole ajankohtainen. Apua sinun kuitenkin pitää saada ja mahdollisimman pian! Älä jää odottamaan että tilanne pahenee, ja muuttuu aina vain hankalammaksi hoitaa! Syömishäiriöt tuottavat paljon tuskaa ja vaarantavat fyysisen terveyden. Ne on vakavia sairauksia ja otettava vakavasti!
Iästä riippuen hakeudu itse tai pyydä apua hakeutumaan lääkärin vastaanotolle. Jostain on aloitettava että pääset avun piiriin. Täältä voit myös lukea aiheestahttps://syomishairioliitto.fi/ .
Hae apua, ole kiltti! - Anonyymi
Se saattaa olla ahmimishäiriön alkua. Sinun kannattaa puhua jollekkin luotettavalle tästä.
- Anonyymi
Bulimiatyyppiset häiriöt ovat jopa vaikeampi hoitaa kuin anoreksiat. Tästäkin syystä hoitoon kannattaa hakeutua heti. Ongelmat ovat aina sitä helpommin hoidettavissa mitä nopeammin niihin puututaan.
Ainakin ennen uskottiin, että psykiatrisen ongelman korjautumiseen kuluva aika on suhteessa siihen, kauanko häiriö on saanut kehittyä. Joka tapauksessa hoida asia nyt.
Ei tarvitse hävetä hoitoon hakeutumista. Arvaan, että häpeät. Lääkäreissä ja hoitajissakin on hyvin erilaisia ihmisiä, joten älä anna periksi, vaikka ensimmäinen vähättelisi. Vaadi tutkimuksia ja hoitoja.
Yksi kallis ongelma sinulla tulevaisuudessa on, nimittäin hammasremontti. Siihen et saa mitään yhteiskunnan tukea. Oksentelu syövyttää hampaat, ja niiden hoito on hyvin kallista.
Ahmimista yleisesti ehkäisee se, että syö säännöllisesti hallittuja aterioita, jolloin verensokerit pysyvät tasaisina ja energiaa saa riittävästi. Siinä vaiheessa, kun syömishäiriö on jo kehittynyt, on käsitys normaalista hämärtynyt. Eli jonkun ammattilaisen pitää sinulle opettaa, miten syödään ja mitä tarpeita sillä tyydytetään ja mitä ei.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252960Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351144- 701078
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3481022Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20959Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808