Ollaan nyt Mariksessa, ehkä viimeistä kertaa. Keskeytymättömien helikopterilennätysten melu ylittää reilusti miehistön sietokyvyn. Ammusta iltaan keskeytymättä. Ennen niin mukava paikka on viihtyvyydeltään ala-arvoinen tämän jatkuvan lentomelun melun takia myös naapuriveneiden mukaan.
1986 käytiin täällä ekaa kertaa, nyt viimeistä kertaa.
Maarianhaminan Itäsatama - helikopterien meluhaitta
8
141
Vastaukset
- Anonyymi
Liittyikö se helikopterointi mahdollisesti Clintonin visiittiin?
- Anonyymi
Olet ilmeisesti eksynyt Marianhaminaan juuri meripäivien ajankohtana. Vertauksena voisi käyttää saapummista Hangon vierasvenesataan tietämättä että on regatta viikonloppu tai Pokerrun viikonloppu.
- Anonyymi
Sama täällä, länsisatamaan Mariksessa seuraavan kerran.
Kyllä ne yleisölennätyksiä on ja koko päivän.
Länsisatama muutenkin rauhallisempi, kuin itäsatama jossa varmemmin löytää tolloja molemmin puolin venettään. - Anonyymi
Komppaan edellistä. Viimeistä kertaa Itäsatamassa, tarpeettomat ja loputtomat yleisölennätykset aivan vierasvenesataman yllä loi liikaa lentokenttätunnelmaa. Uusiopurjehtijat haluavat nähdä velkaiset ammeensa myös ilmasta käsin.?
- Anonyymi
Maarianhaminassa paljon laivaturistina käyneenä ihmettelen, mikseivät näköalat vuorelta riitä. Ilmakuvapostikortteja saa kaupasta. Ja portugalilaista sananlaskua mukaellen, tarpeeksi korkealta kaikki maisemat näyttävät samalta.
(Kurkusta alaspäin kana ja sardiini maistuvat samalta.)
- Anonyymi
Melekosta elämänviisautta.
- Anonyymi
Kokeilkaa joskus Suomenlahden itäsuuntaa, ei ole huviveneliikennettä rasitukseksi asti. Ainakin Loviisaan saakka saa puhua ruotsiakin jos haluaa. Eikä Hamina, Kotka ja Loviisa ole yhtään hassumpia kesäkaupunkeja.
- Anonyymi
Tämän huomasin kun purjehdin sillä suunnalla ensimmäistä kertaa, mutta ei viimeistä. Hienot maisemat ja ruuhkaa ei ole sesonkiaikanakaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393