...että sukututkimusseuran sivuilla on tietoturva-aukko. Koska näin ilmeinen puute on korjaamatta, on syytä olettaa, että muutkaan asiat eivät ole täysin hallinnassa. Tämä on ystävällinen julkinen huomautus, koska vastuullisille asiasta lienee turha ilmoittaa. He eivät osaa, välitä tai viitsi korjata asiaa. Jospa joku jäsenistöstä tuntisi asian paremmin, ellei ostettuun asiantuntijaan ole varaa.
Järjestelmä on kokonaisuus, jossa ohjelman lisäksi palvelimen konfiguraatio tulee olla kunnossa. Molemmat säännöllisesti auditoitu ja ylläpidetty.
Valkokaulushakkeri ilmoittaa...
9
203
Vastaukset
- Anonyymi
Yritin vastata tähän, mutta näköjään perustelu ei kovin hyvin onnistu?
- Anonyymi
Tämän voi jokainen helposti todeta Mozillan työkalulla. Jos ei varsinainen tietoturva-aukko, niin ainakin huolimaton palvelimen konffaus.
- Anonyymi
Toisen valtakunnallisen yhdistyksen sivuilla oleva on tietoturva-aukko käytännössä. Jos siis tarkoitetaan helppoa pääsyä tietoihin, joihin ei ole tarkoitus päästä.
- Anonyymi
Sukututkimusseuralla ei ole säilytettävänä mitään luottamuksellista tietoa (omaa yhdistysrekisteriä lukuunottamatta). Se on sukututkimustoimintaa tukeva yhdistys, ei mikään väestökirjanpitäjä tai geenipankki joten asialla ei ole mitään merkitystä.
- Anonyymi
Jäsenten yhteystiedot, sähköpostiosoitteet, käyttäjätunnukset? Entä yhdistysten oma tietokanta. Kuvat ladattavissa ilman käyttäjätunnusta...jne.
- Anonyymi
1) Jos käytät samaa salasanaa moniin palveluihin, ovat tiedot vaarassa kun yksi murtuu.
- Anonyymi
Eihän siellä ole kuin yli satavuotta vanhoja tietoja, Ei ne ole salaisia
- Anonyymi
100 vuotta sitten ei tietokantoja ollut olemassakaan. Väkisinkin kaikki on tuoreempaa.
- Anonyymi
Et ole sitten sattunut kirkonkirjoista kuulemaan...
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.815970Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3115354Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie484580Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3113645Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.02210Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362112Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1001247- 7923
- 154804
- 52665