Oon seurannu tätä palstaa pitemmänaikaa ja mua on ruennut ns. ottaa päähän nämä ainaiset nimien mollaajat,joten jos nyt vaihteeksi TE kyseiset tyypit(daniela-t muut)kertoisitte mikä se on sitten se maailman paras nimi annettavaksi lapselle!!!!!!!!!!!!
Tässäpä teille kysymys
nimien haukkujat
8706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse en ole täällä kenenkään nimiä haukkunut (vaikka yhtä lailla löytyy aihetta haukkuun kuin kehuihinkin, jos esimerkiksi nimi on liian vaikea suomalaisittain ääntää tai muuta).
Mielestäni silti tällainen negatiivinen keskustelun aloitus on todella rasittavaa ja kertoo palstan tasosta. Täällä ollaan keskustelemassa nimistä, ja olen huomannut todellakin tämän Daniele-t:nkin kehuvan nimiä (haukkujen lisäksi). Joten tämän ketjun aloittaja on aika puusilmänä huomannut pelkät haukut.
Hillitkää itsenne, ja sallikaa kaikkien kukkien kukkia. KAIKKI MIELIPITEET ON SALLITTUJA, NIIN POSITIIVISET KUIN NEGATIIVISETKIN!! Joillakin tämän faktan tajuaminen vain vie aikaa, kun pitäisi näitä Alberthinejä ja Vikejä (ja muita nimiä) pelkästään kehua....
Itse olen siis vähän tylsä palstalainen, kerron ehkä kerran viikossa mielipiteeni jostain nimestä (yleensä kehun tai ehdotuksen). En jaksa vaivautua kertomaan, jos mielestäni joku nimi on tylsä tai ruma, mutta arvostan kyllä henkilöitä, jotka jaksavat kertoa mielipiteensä. Muutenhan kysyjät saavat aika yksipuolisen kuvan jostain nimestä (esimerkiksi joku Suvi-laulu tai Eloveena, nättejä ovat kyllä mielestäni).
totta,mut minusta joidenkin mielipiteitä voisi hieman hillitä ettei ihan suoraan haukuta et on kyllä ihan hirvee/järkyttävä tai muuta vastaavaa,ei varmaan tunnu kivalta kuulla tällaista mielipidettä.
Eli mielipiteitä saa ja kuuluukin olla mutta hieman hienovaraisemminkin voi sen sanoa.
Makujahan on niinpaljon kuin on vaihtoehtojakin ja makuasioistahan tunnetusti on tyhmää kiistellä!
Arvoisa nimien haukkujat, käsittääkseni henkilö, joka täällä kyselee mielipiteitä nimistä myös haluaa kuulla niin positiivisia kuin negatiivisiakin mielipiteitä. Mikäli haluaa kuulla pelkästään positiivisia kommentteja, olisi siitä varmaankin syytä mainita jo kysymystä esittäessään.
En minä muuten, mutta jonkun se on puolustuskyvyttömien lasten puolta pidettävä vanhempiensa nimityranniaa vastaan.
Jos tänne tulee kirjoittelemaan, niin kielteisiäkin mielipiteitä on siedettävä!
Jos täällä esitetyt näkemykset mukamas "kansainvälisistä" nimistä otettaisiin vakavasti, niin olisipa lasten nimistö kummallinen! Onneksihan näin ei ole.
no etsitäämpä nyt tästä viestistä jotain positiivsta ja tehdään gallup nimien haukkujalle siitä mikä on teidän mielestä kaunein nimi?
Outo ja asiantuntemattomuutta osoittava kysymys.
Ei ole "maailman parasta nimeä". Sitä vastoin on suuri määrä erittäin hyviä nimiä, joita lapsille yleensä annetaankin.
Täällä sitä vastoin näkee joidenkin kirjoittajien ehdottamia nimihullutuksia. joihin on pakko ottaa kantaa. Sinänsähän kannanotot lienevät varsin tarpeettomia, sillä vastuunsa tuntevat vanhemmat eivät täältä hae lapselleen nimiä, eivät ainakaan sellaisia.
Joukossa voi tosin olla lapsellisiakin kysyjiä, jotka todella luottavat moiseen lähinnä teinityttöjen "asiantuntemukseen", jotka voivat sanoa, että "nimi sopiikin niin hyvin pikkutytölle", ihan kuin se pikkutyttö ei joskus olisi iso!
Todellisen nimifanin on tosiaankin täällä pakko lausua usein ärtymyksensä joidenkin nimiehdotusten takia, vaikka ne väliin huvittavatkin.
Siis jotkut nimet on niin tuulesta temmattuja, etten voi niitä sietää ja pakko ottaa kantaa ettei kyselijä vain olisi tosissaan!!!
Yhdessä palstassa lapsen nimeksi ehdotettiin näitä:
Henno , Hunna , Hynnu, Honni, Hanny, Juippo, Jiuppa, Juippi
ja toises palstas ehdotettiin oman lapsensa nimeksi mm. Barbie ja Ken!
Tommoset on törkeitä nimiä ihan suoraan sanottuna!
Mä itte pidän näin haukkujana aidoista suomalaisista nimistä, esimerkiksi Katariina on aina ollu mun mielestä tosi hieno nimi!
On ilo saada lukea noin järkeviä mielipiteitä tällä palstalla!