Islam & hoitotyö

Anonyymi

Ajattelin kysyä tälläistä asiaa että kuinka iäkkäät muslimit voivat harjoittaa uskontoaan jos ovat Suomessa vanhainkodissa tai palvelutalossa? Auttavatko hoitajat esim. rukoukseen valmistautumisessa, hijabin pukemisessa yms. Varmasti parasta on että perhe hoitaa iäkkään asiat mutta voi olla että kaikilla ei näin ole.

2

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä, hoitajien tulee lain mukaan auttaa vanhuksia uskonnosta tai kansanryhmästä riippumatta ja näin ollen myös auttaa uskonnon harjoittamisessa jos vanhus sitä pyytää. Varmasti kaikki eivät ole tietoisia islamin pilareista tai muusta uskonnollisesta sisällöstä, mutta vanhus ja hoitajat voivat siitä sitten keskustella.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aloitus.
      Itse työskentelen isohkon kaupungin kotihoidossa, joten hoidan myös muslimeja.
      Olen ateisti, joten minulle ei ole ongelma hoitaa muslimeja, tai kristittyjä. Minulle tärkeää on hoitaa kaikki asiakkaat mahdollisimman hyvin, huolimatta heidän uskomuksistaan.
      Mitenköhän eri uskontoihin kuuluvat fundamentalistit ajattelevat asiaa?
      Hoitaako muslimi kristityn kuten toivoisi häntä hoidettavan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4350
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4099
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3756
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      112
      3654
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      67
      3370
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      88
      2946
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2646
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2354
    Aihe