Islam & hoitotyö

Anonyymi

Ajattelin kysyä tälläistä asiaa että kuinka iäkkäät muslimit voivat harjoittaa uskontoaan jos ovat Suomessa vanhainkodissa tai palvelutalossa? Auttavatko hoitajat esim. rukoukseen valmistautumisessa, hijabin pukemisessa yms. Varmasti parasta on että perhe hoitaa iäkkään asiat mutta voi olla että kaikilla ei näin ole.

2

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä, hoitajien tulee lain mukaan auttaa vanhuksia uskonnosta tai kansanryhmästä riippumatta ja näin ollen myös auttaa uskonnon harjoittamisessa jos vanhus sitä pyytää. Varmasti kaikki eivät ole tietoisia islamin pilareista tai muusta uskonnollisesta sisällöstä, mutta vanhus ja hoitajat voivat siitä sitten keskustella.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aloitus.
      Itse työskentelen isohkon kaupungin kotihoidossa, joten hoidan myös muslimeja.
      Olen ateisti, joten minulle ei ole ongelma hoitaa muslimeja, tai kristittyjä. Minulle tärkeää on hoitaa kaikki asiakkaat mahdollisimman hyvin, huolimatta heidän uskomuksistaan.
      Mitenköhän eri uskontoihin kuuluvat fundamentalistit ajattelevat asiaa?
      Hoitaako muslimi kristityn kuten toivoisi häntä hoidettavan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3369
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2574
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1546
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      107
      1148
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    Aihe