Islam & hoitotyö

Anonyymi

Ajattelin kysyä tälläistä asiaa että kuinka iäkkäät muslimit voivat harjoittaa uskontoaan jos ovat Suomessa vanhainkodissa tai palvelutalossa? Auttavatko hoitajat esim. rukoukseen valmistautumisessa, hijabin pukemisessa yms. Varmasti parasta on että perhe hoitaa iäkkään asiat mutta voi olla että kaikilla ei näin ole.

2

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä, hoitajien tulee lain mukaan auttaa vanhuksia uskonnosta tai kansanryhmästä riippumatta ja näin ollen myös auttaa uskonnon harjoittamisessa jos vanhus sitä pyytää. Varmasti kaikki eivät ole tietoisia islamin pilareista tai muusta uskonnollisesta sisällöstä, mutta vanhus ja hoitajat voivat siitä sitten keskustella.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aloitus.
      Itse työskentelen isohkon kaupungin kotihoidossa, joten hoidan myös muslimeja.
      Olen ateisti, joten minulle ei ole ongelma hoitaa muslimeja, tai kristittyjä. Minulle tärkeää on hoitaa kaikki asiakkaat mahdollisimman hyvin, huolimatta heidän uskomuksistaan.
      Mitenköhän eri uskontoihin kuuluvat fundamentalistit ajattelevat asiaa?
      Hoitaako muslimi kristityn kuten toivoisi häntä hoidettavan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5392
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2224
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1780
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1515
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1468
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1404
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1237
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1188
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      39
      1162
    Aihe