Ajattelin kysyä tälläistä asiaa että kuinka iäkkäät muslimit voivat harjoittaa uskontoaan jos ovat Suomessa vanhainkodissa tai palvelutalossa? Auttavatko hoitajat esim. rukoukseen valmistautumisessa, hijabin pukemisessa yms. Varmasti parasta on että perhe hoitaa iäkkään asiat mutta voi olla että kaikilla ei näin ole.
Islam & hoitotyö
2
419
Vastaukset
Kyllä, hoitajien tulee lain mukaan auttaa vanhuksia uskonnosta tai kansanryhmästä riippumatta ja näin ollen myös auttaa uskonnon harjoittamisessa jos vanhus sitä pyytää. Varmasti kaikki eivät ole tietoisia islamin pilareista tai muusta uskonnollisesta sisällöstä, mutta vanhus ja hoitajat voivat siitä sitten keskustella.
- Anonyymi
Mielenkiintoinen aloitus.
Itse työskentelen isohkon kaupungin kotihoidossa, joten hoidan myös muslimeja.
Olen ateisti, joten minulle ei ole ongelma hoitaa muslimeja, tai kristittyjä. Minulle tärkeää on hoitaa kaikki asiakkaat mahdollisimman hyvin, huolimatta heidän uskomuksistaan.
Mitenköhän eri uskontoihin kuuluvat fundamentalistit ajattelevat asiaa?
Hoitaako muslimi kristityn kuten toivoisi häntä hoidettavan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1427321Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam1625202Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753864KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa63373Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,293335Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.132934Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122921Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni752774Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,652364Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1002217