Tässä eräänä päivänä kaivoin lupiineja Santalannotkon tien varressa koska hallitus on katsonut sen vieraslajiksi ja haitalliseksi ja se on poistettava. Kesken kitkemisen pyörätietä lenkkeili sellainen 190-cm pitkä laiha juoksija ja huusi minulle , että kenen luvalla kitksen kasveja pois.
Mikähän oikeus joillakin on asetttaa älykkyyteni kyseenalaiseksi vaikka noudatan hallituksen ohjeita. Minun älykkyyteni on suurempi kuin Siilinjärveläisten älykkyys yhteensä.Käsittämätöntä että tuollaiset kivikautisen ihmiset tulevat neuvomaan minunkaltaista urbaanikosmopoliittiälykköä joka haluaa pelastaa Suomen luonnon vieraslajeilta.
Siilinjärvi on sellainen pieni junttipitäjä jossa on vain yksi älykäs ihminen ja se olen minä. Mitä me tehdään kunnanjohtajalla kun minä johdan teitä.Tämä oli vain sellainen älykkyystesti ja huomasin että te ette läpäise sitä mutta minä läpäisin kun olen niin älykäs.
Ai niin, kyl mää niin mieleni pahoitin ja pyydän poistamaan tän viestin.
Lupiinit Santaannotkossa
3
99
Vastaukset
- Anonyymi
Heitän sellaisen epäilyksen, että kukaan 190 centtimetriä pitkä ihminen asettaisi kyseenalaiseksi sen, että joku ihminen kitkee, tai ottaa pois lupiineja.
Mutta sanoisin vielä sen, että kukaan ei ole yliälykäs. Ei edes edesmennyt Einstein.
Vaikka hän nero ja eittämättä aikaansa olikin.
Sanon ja uskon, että tässä kunnassa on erittäin paljon älykkäitä, viisaita ja hienoja ihmisiä. - Jopa toivon, että täältä löytyy humaaneja ja filosofisia ihmisiä. - Tai ainakin niistä kyseisistä aihepiireistä kiinnostuneitä ihmisiä.
Jokainen meistä tekee virheitä. Ja jokaisella meistä on myös se piste, jolloin voi saada kaikesta tässä elämässä koetusta asiasta tarpeekseen. "Every man has breaking point". Kuvatakseni sen myös englannin kielellä.
Pyydän anteeksi, jos olen jotakuta loukannut, tai itse käyttänyt asiattomia ja asiaankuulumattomia ilmaisuja.
Kuten jo edellä sanoin, uskon, että tässä kunnassa on oikeasti älykkäitä, empaattisia, humaaneja ja kenties jopa viisaita ihmisiä.
Kunpa se kaikki myöskin näkyisi ja konkretisioituisi myös arkipäivässä, elämässä ja kaikissa toisten kanssaihmisten kohtaamisissa. - Anonyymi
Tekisi mieli sanoa Pöljällä ollaan, mutta kun Pöljällä ei ole 190 senttisiä vaan pöljäläiseen prototyyppi on 160 senttiä ja tanakka ja vyötärölihava.
- Anonyymi
Kyllä pöljällä ollaan se lenkkeilijä oli kaupungista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3921986Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121799Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411348Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.77989Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51950Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402918Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä33755- 56729
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70714- 63703