Ulospuhaltava viilennin

Anonyymi

Sain tuossa tutulta viilennyskoneen jonka letkun sitten askarrelin tuuletus ikkunasta ulos ja ikkunan tiivistys toki. Laitoin päälle ja 15 c ilmaa kyllä puhalsi kone kun mittasin puhalluskohdasta.Huone ilman lämpotila ei kyllä muuttunut mihinkään kun sitä toiselta puolelta huonetta mittailin. Noin 2 -3 h
laitetta pidin päällä. Tää puhallus putki tuntui tosi lämpimältä ja kun kone ottaa 2500 wattia niin sehän vastaa kun huoneessa olisi 2500w patteri päällä. Tarkoitus oli että illalla puhaltaisin huoneen viileäksi että olisi mukavampi käydä nukkumaan. Melu sellainen ettei mitenkään voi kokoyötä päällä pitää. Lopputulos oli että mihinkään ei huonelämpö pudonnut muutakun siinä puhaltimen edessä oli kyllä viileää. Ehkä hieman kosteuden poistumista oli havaittavissa. Epä onnistunut kokeilu siis. Kyllä se ilmalämpö pumppu taitaa olla hankittava. Näissä sisällä olevissa laitteissa koneen tuottama lämpö kun jää huoneeseen.

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpöhöpöä, kone ei taatusti ota sähköä 2500 W

    • Anonyymi

      Parhaiten saa yöllä viileyttä kerrostalossa, kun avaa rappukäytävän alimmat tuuletusikkunat, ja sitten kiilaa postiluukun tennissukkamytyllä auki, niin ja sitten vielä kämpästä ikkunoita auki.

      Painovoima pitää lopusta huolen. Viileä ilma tulee alhaalta ylöspäin, järjestämääsi reittiä pitkin. Päästät tavallaan kuuman ilman pois, ja alhaalta viileää tilalle.

      Ainoa huono puoli tässä on, että naapureista tulevat hajut, esim sipulikeiton haju, tulvahtaa kotiisi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11218
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2576
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2266
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1791
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      33
      1332
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe