Meillä on 70/80 luvun vaihteessa asennettu vesikiertoinen keskuslämmitys puukattilalla.
Puukattilan vaihtokin olisi varmaan ajankohtainen, se on helppo homma.
Itse systeemin remontti kaipaa kysymyksiä. Nykyisen laitteiston viemä tila lienee murto-osa entisestä.
Laitteisto ei ole koskaan toiminut hyvin, etenkin lämminvesituotto on ollut todella heikko. Näin on kuulema monilla muillakin tuon ajan laitteilla.
Vaikka käyttäisi sähköllä, lämmintä vettä tulee vain ajoittain.
Meillä ei ole sähkövastus ollut koskaan päällä, toimineeko ollenkaan.
Ongelma ratkaistiin väliaikaisesti pienellä lämminvesivaraajalla ja homma toimii hyvin. Varaaja liitettiin kattilasta lähtevään vesijohtoon. Mitenkä toiminee sitten talvella?
Kokemuksia tällaisten remonteista, koko revohka hitsipillillä paloihin ja uusi sisälle vai jätetäänkö lämminvesivaraaja ja asennetaan pelkästään patterivaraaja jota siis edelleen puulla käytetään. Näin tulisi tilaa varaajahuoneeseen säilyttää vaikka kuukauden polttopuut. Nykyisellään sinne ei mahdu mitään.
Lämpökeskuksen remontti
4
114
Vastaukset
- Anonyymi
Ensinnäkään sinne ei saa viedä kuin viikon polttopuut, toiseksi jos se on tarkastettu aikanaan puulle, sinne saa laittaa minkä tahansa nykyaikaisen lämmityksen, joissa taas varaajia ei tarvita, ainakaan pienessä lämmön tarpeessa. Olet siis tehnyt suuren määrän lämmintä vettä puukattilassa ja priimannut sen sitten sähkövaraajassa, mikä nyt ei lämmityksessä ainakaan ole järkevää.
- Anonyymi
Ongelma lienee alunperinkin liian suuri mitoitus. Lämmintä käyttövettä tehty nyt ensimmäinen kesä sähkövaraajalla, ei puuta ole poltettu.
- Anonyymi
Luultavasti varaaja ei ole riittävän täynnä vettä.. varaajahan lämpiää ensin yläpäästää, ja lammityksen jatkuessa, lämpö levittäytyy alemmas. Käyttövesikierukka sijaitsee normaalisti varaajan yläosassaa, tilavuudeltaan n. 18 litraa. Kun varaajassa on tuo 80C ylhäällä, ei lämmin vesi kyllä lopu suihkuttelulla, eikä oikein muutenkaan. Itselläni välillä varaajassa n 100C talvella, ylälämpö, ja kuuma käyttövesi lähes kiehuvaa, laittisto n 20v vanha.
käyttövesikierukan ympärille kertyny hyvänmoinen määrä kattilakiveä eristeeksi, kuumaavettä tulee 10-15 litraa sitte lämpö putoaa 40-50 asteeseen. solution: toinen kierukka sarjaan. varaajissa on usein mahdollisuus laittaa kaksi kierukkaa.
Ite tietysti kantaisin romut pois pannuhuoneesta maalämmön tieltä pois.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa732015- 1021883
- 1421773
- 971421
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351389MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3171265- 601229
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301112Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2761066Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446963