Kertokaapa mitä 1,8 ja HDi kuluttavat normaali käytössä. Vain pitkän aikavälin kulutus kiinnostaa ei tankillisen perusteella lasketut. Mietinnässä jomman kumman osto.
Picasson kulutus
Harkitseva
5824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuulilasin sivuilta eilen löysin Picasson HDI:stä 30000km koeajon tulokset. Kannattaa tsekata!
Vajaa 30tkm ajettu 1.8 Picasso ja kulutus ollut varsin kohtuullinen eikä se pahemmin heittele vaikka olisi täysi kuorma tai suurempi ajonopeus.
Vaihdellut 6.8 - 8.9 l/100km, joista kesäaikana siinä hieman päälle 7l/100km keskimäärin ja talviaikana vähän yli 8l/100km. Alle 7l/100km lukemiin pääsee kesällä pitkässä ajossa. Nämä kulutuslukemathan riippuu kyllä pitkälti ajotyylistä.
Suosittelen 1.8 moottorilla ja Exclusive varustetasoa.
Ajan Xantia HDI:llä, polleja 110 eli 20 enemmän kuin Picasso HDI:ssä, keskikulutus on ollut 5.84 l/100km 38500km matkalla ja puolentoista vuoden aikana. Veikkaan että Picasson kulutus on tässä tasossa ja ehkä hiukan pienempi. Xantialle ilmoitetaan sekalaisen ajon keskikulutukseksi 5.5 l/100km. Omat ajoni ovat olleet lähinnä suur-Helsingissä pyörittelyä, ehkä siitä ero. Tarkista Picasson keskikulutus ja lisää siihen hiukan niin melko varmasti totuus on siinä. Alin kulutus millä olen ajanut pitkän matkan on 4.78 l/100km eli alle vitosen pääsee ja tämä vielä viime joulukuun kovassa pakkasessa. Picassossa on ajotietokone joka auttaa vielä seuraamisessa.
Sekalaista ajoa noin 30 tkm ja alle kuuden litran tuo kulutus pyörii. Pelkkä maantieajo pudottaa jopa selvästi alle viiden. Ei kuitenkaan tunnu valmistajan ilmoittamat kulutukset olevan kovinkaan pielessä.
Hyvä että muilla on samanlaisia hyviä kokemuksia. En ole seurannut mutta mitähän tuolla Pösön palstoilla on asiasta kirjoiteltu? Parasta HDI:ssä on mielestäni että kulutus ei nouse vaikka ajaisi Tampereelle moottoritietä reilusti yli kesärajoituksen. Kulutus jää alle viiden ja puolen litran. Ajoinpa koko viime elokuun samalla tankillisella, suur-Helsinki kilometrejä tuli reilu tuhat.