Perheeni kanssa olemme suunnitelleet (tai ainakin haaveilleet) Thaimaan matkasta. Tässä keskustelussa olen järkyttynyt siitä, kuinka villiä meno Thaimaassa on! Tästä syystä päätimme tyytyä välimeren alueeseen. Vai onko Thaimaassa joku rauhallisempi paikka johon voisi mennä lasten (7 ja 11 v) kanssa?
Prostituutiosta
Ensi kertaa menossa (ehkä)
91703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
esimerkiksi phuketissa karon/katan rannat ovat hyvin rauhallisia. prostituutiota löytyy joka paikasta jos sitä etsii, mutta esim. karonilla sitä tosiaan täytyy etsiä että löytää. ei todellakaan haittaa lomailua.
Tämän palstan kirjoittelusta saa täysin väärän kuvan Thaimaasta. Olen viettänyt muutaman päivän Bangkokissa, enkä edes siellä törmännyt millään tavalla prostituutioon. Enkä todellakaan kököttänyt pelkästään hotellihuoneessa. Ja muista kohteista: esim. Cha-Am on TODELLA rauhallinen paikka. Juuri perheille sopiva. Siellä käyvät ihan erilaiset tyypit, kuin Pattayalla.
joo,kaikenlaisia paikkoja löytyy thaimaasta ja muualtakin,itsestä on kiinni mihin haluaa mennä ja mitä nähdä/mitä kokea. tuskinpa ollessasi helsingissä menet lasten kanssa mikadoon syömään,tai aleksis kiven kadulle iltakävelylle.
Aleksis Kiven kadulla voi vallan mainiosti käydä iltakävelyllä vaikka lasten kanssa. Joka muuta väittää, ei tiedä alueen asioista mitään.
Olimme Hua-Hinissa viime keväänä kaksi viikkoa ja emme yhtäkään kertaa törmänneet tai havainneet
missään mitään ilotyttötoimintaa.
Meistä Suomessa on paljon rauhattomia paikkoja
Thaimaahan verratuna. Nytkin me jo vähän yli
60 vuotiaaat lähdemme uudelleen Thaimaahan vajaan
kahden viikon kuluttua.
Näillä palstoilla kirjoitelevat mielestäni prostituutiosta sellaiset jotka sitä erityisesti
haluavat. Varmasti sitä haluaville löytyy, mutta
löytyyhän sitä Suomestakin.
Thiamaasta annetaan todellakin väärä kuva. Itse olin perheemme kanssa Thiamaassa pari viikkoa.Phuketin Katan rannalla oli ihanaa ja rauhallista, eikä mistään prostituutiosta ollut mitään tietoa. Suosittelen lämpimästi lapsiperheille. Oma 6v. poikamme tykkäsi paikasta ja pidän paikkaa edelleen turvallisena (Tsunamista huolimatta). Enemmän olen nähnyt prostituutiota Kallion kaduilla Helsingissä.
Suomessa on viis miljoonaa ihmistä. Prostituutiota on yleisesti ottaen aika vähän.
Thaimaassa on 60 miljoonaa ihmistä. Vaikka suhteellisestikin prostituutiota on ehkä enemmän kuin Suomessa, väkeä on 12 kertaa enemmän. Luulis sieltä ilotyttövapaita paikkoja löytyvän helposti..
Itseasiassa, jos ette mene Bankokin tietyille alueille, Phuketin Patong Beachille taikka Pattayalle, prostituutio on senverran pientä, ettei se varmaan teitä häiritse.
Jos kerran edes kävisitte Thaimaassa perhelomakohteessa niin ette edes ilmaiseksi menisi enää mihinkään välimeren maahan.
...ja syitä voisin kirjoittaa pienen kirjan verran mutta nyt ei aika riitä...
Huonon valinnan teitte mutta nauttikaa nyt lomasta kuitenkin jos pystytte.
Kuten muissa viesteissä on todettu, tällä palstalla saa aivan väärän kuvan Thaimaasta.
Prostituutio on pieni osa Thaimaata, aivan kuten se on pieni osa Suomea. Ikävä kyllä, monelle suomalaiselle se on ainoa asia joka Thaimaasta tiedetään.
Jos mietitte vaihtoehtoja kohteille, voisin sanoa että minä en ainakaan menisi Pattayalle (tämä siis minun mielipiteeni). Siellä (osin historiallisista syistä johtuen) prostituutio ja seksiturismi on kaikkein näkyvintä.
Voin lämpimästi suositella Thaimaata matkakohteeksi lapsiperheille.