Onko saatavilla kannettavaan tietokoneeseen varavirtalähdettä. Mökillä ku ei ou sähköä ja jos on usseemman päivän virta loppuu, puhelimen kyllä voi ladata ja tabletinkin muttei tuota kannettavaa. Kyseessä asuksen zenbook 4k.
Varavirtalähde
2
93
Vastaukset
- Anonyymi
Mikähän nimenomainen laite on kyseessä? Noihin ei voi kytkeä mitään USB -liitäntään tulevaa virtalähdettä vaan pitää syöttää sähköä virtalähteen liitännän kautta.
Jos speksien mukaan olisi 96Wh akku niin käyttöajan tuplaaminen vaatisi saman suuruusluokan vara-akkua eli lyijyakkuna 12 V 10 Ah ja siihen sitten autokäyttöön tarkoitettu läppärin virtalähde kaveriksi (sellainen mikä laitetaan kiinni tupakansytyttimen liittimeen). Jos käytät lyijyakkua niin pitää olla ns. vapaa-ajan akku jonka saa purkaa melkein kokonaan ilman että se vaurioituu.
Tuollaiseen 12 V lyijyakkuun löytyy mökille aurinkopaneelilla toimiva varaaja.
Pitää muistaa tuoda akku pois mökiltä talveksi ja ladata sitä puolen vuoden välein ettei se purkaudu ja sulfatoidu pilalle. Satunnaiseen ja vähäisempään käyttöön riittää se auton tupakansytytinliitäntään kytkettävä virtalähde.
Tällöin läppärin oma akku ladataan auton akulla aina tarvittaessa. Pitää vain huolehtia siitä, että pitemmässä mökkeilyssä ei aja auton omaa akkua tyhjäksi, vaan käy autolla välillä vaikka kaupassa. ; )
Läppäri myös mukaan ja lataukseen kauppareissuilla, niin homma hoituu fiksusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892