Veneen nimi?

Ostin pienehkön purjeveneen jolla oli aika tyhmä nimi. Onneksi teippaus oli helppo irrottaa. Onko alle 10m purjeveneellä pakko olla joku nimi? Tarvitaanko sitä johonkin rekisteriin tai muuhun? Rekisterinumero on ja purjenumerokin. Eikö ne jo riitä?
19120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei tarvi olla nimeä. Jos liityt pursiseuraan, kohtaat jonkinsortin käytännön hankaluuksia asian kanssa ja varsinkin kilpailuissa. Normiseilari ei nimiä tarvi mihinkään.

Äänestä

Rekisterinumero riittää, mutta kyllä joku nimi on hyvä olla. Tee vaikka merkistä joku lyhenne. Nimeä kysytään monessa paikassa, vaikka ei se pakollinen ole.

Äänestä

Ehdotan nimeä Anonyymi. Se on täällä suosittu.

Äänestä
  • Hyvä. Itse asiassa kaikkien veneiden nimi voisi olla Anonyymi.

    Äänestä

  • ...kele, tana! Mun nimimerkkiä ei saa pölliä!!

    Äänestä

Perinteisestihän veneen nimi on 3-tavuinen A-kirjaimeen päättyvä tytönnimi - mutta kieltämättä noita Helenoita ja Anniinoita on aik paljon.
Ruotsissa bongasin kerran Pierinan, taisnolla folkkari. On kriteerien mukainen mutta ei taatusti liian yleinen Suomessa. Luovutan idean käyttöön myös Suomessa.

Äänestä
  • Godzilla on hyvä ja aika harvinainen naisen nimi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Godzilla on hyvä ja aika harvinainen naisen nimi.

    Gozilla on varattu, katamaraani espoosta 😉

    Äänestä

Persephone on kiva, kerran brittien saarella tällaisen niminen kippo näkyi.

Äänestä
  • Venäläisen veneen nimi oli Ritsa, vaikka vene oli ihan hyvännäköinen.

    Äänestä

  • Persephone on kiva...

    Kun Suomessa ollaan, pitänee viitata Nokiaan tai älypuhelimeen. No, briteille on sallittua...?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäläisen veneen nimi oli Ritsa, vaikka vene oli ihan hyvännäköinen.

    Tapasin kerran puolivenäläisen neitosen, jonka nimi oli ihan oikeesti Lada. Nimi ei ollut sillai kuvaava, kuin rajan tällä puolella ehkä mielletään. Venäjän kielessä on kauniita naisten etunimiä, kuhan vaan ymmärtävät olla antamatta niitä romuautoilleen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persephone on kiva...

    Kun Suomessa ollaan, pitänee viitata Nokiaan tai älypuhelimeen. No, briteille on sallittua...?

    Eikö Nokia muka ole persephone?

    Äänestä

Selipaatti.

Äänestä

Aita nimeksi ”vene”. Eipähän kukaan sotke sitä autoon tai Kipparin rouvaan. Ja toisekseen: kyllä paatilla saa olla sama nimi kuin jollain toisella paatilla. Siispä Vene.

Äänestä

Veneseurassamme on yksi purkkari nimeltään Moneyhole. Ei ehkä naisen nimi, mutta muuten osuva.

Äänestä
  • Jenkkipalstoja selatessa löysin purkkarin nimeltään "Wife take my house". Siellä on näitä avioeroja, ja eukoilla juristeja.

    Äänestä

  • No tuohan jos mikä on naisen nimi! Vieläpä monimerkityksinen sellainen.

    Äänestä

Pista on ihan hyvä nimi venäjäksi kirjoiettuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ostin pienehkön purjeveneen jolla oli aika tyhmä nimi. Onneksi teippaus oli helppo irrottaa. Onko alle 10m purjeveneellä pakko olla joku nimi? Tarvitaanko sitä johonkin rekisteriin tai muuhun? Rekisterinumero on ja purjenumerokin. Eikö ne jo riitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu