Talopaketeista kellään?Hinta/laatu suhde ok?toimitukset jne.????
kokemuksia virolaisista...
rakentaja-rane
182353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ostaa talopakettia suomesta niin eikö olisi paras jättää talonrakentaminen kokonaan? Säälittäviä tuollaiset itsekeskeiset pellet joille vain oma napa merkitsee jotain. Miksi et saman tien muuta Viroon siellähän eläminenkin on halvempaa ja mikä sinun kannaltasi ehkä kaikista tärkeintä, viina on halpaa!
En ymmärrä kirjoituksesi motiivia. mm. "....joille vain oma napa merkitsee jotain..." jne..
Emme elä enään nykyisin suljetussa yhteiskunnassa, jossa kaikkien tulisi ostaa sieltä mistä muutkin osatavat. Ostatko itse aina suomalaista ? Epäilen vahvasti.
Virolaiset paketit tulevat olemaan parin vuoden sisään erittäin vahvoja kilpailijoita myös Suomen markkinoilla. Tämän tietävät myös talopakettitoimittajat ja ovatkin jo osittain varautuneet siihen, erinäisin keinoin. Elämme kilpailuyhteiskunassa. Sieltä ostetaan mistä halvimallla saadaan.
Itse työskentelen lähes 100% ulkomaalaisten omistamassa yhtiössä. Teen töitä niska limassa ja pelko perseessä milloin alkaa seuraavat yt-neuvottelut. En todellakaan ole valmis maksamaan huomattavaa summaa ylimääräistä siitä että rahat menevät jollekin suomalaiselle yritykselle, jonka todellinen omistaja saattaa olla myös ulkomaalainen. Ei minulla ole varaa siihen. Eivät yrityksetkään paljoa työntekijöitä kunnioita. Jos työ voidaan tehdä tuottavammin jossain muualla, se siirretään sinne ja työntekijät jäävät nuolemaan näppejään.
Se on turha luulo, että yritykset ja työpaikat pysyvät Suomessa, koska yritykset haluavat auttaa tai tehdä hyväntekeväisyyttä. Se on raakaa businesta ja siellä tehdään missä saadaan paras kate.
tyhmä kirjoitus. Sillähän ne työpaikat täällä pysyy, että kaikki ostokset ostetaan virosta? Luoja mikä pönttö! Ihme, että joku on viitsinyt palkata noin tyhmän ihmisen. Tajuatko ollenkaan, että juuri se, että ostetaan tuotteet ulkomailta kotimaan sijaan vie aivan varmasti kaikki työpaikat täältä. Kuten nimimerkissäsi ja otsikossasi jo mainitsitkin, et todella ymmärrä mitään. Idiootti!!!!!
tilalle joku virolainen markkinahinnalla töihin,
niin saatais halvemmalla sinunkin työsi tehtyä, eikä sinunkaan tarvitsisi niska limassa ja pelko perseessä painaa töitä.
Ajattele mikä säästö työnantajalle ja sinun psyykellesi, kun ei tarvi pinnistää.
Ja viimeinen Suomi-merkkisestä maasta sammuttaa valot lähtiessään.
Siinä oikeen itsekeskeinen napaansa tuijottava suomalainen kirvesmies joka pelkää kuollakseen, että hommat loppuu ennen pitkää niinkuin loppuukin kun suomalaiset älyää ruveta vihdoinki ostaan halvempaa ja samaa laatua kuin suomessa vastaava. Suomalaisen kirvesmiehen palkka on mennyt hiukan yli järjen rajan.
Nykysin raksoilla reilut puolet porukasta on virolaisia joka tapauksessa ja määrä on kasvamassa.
Miksi siis maksaa rakennusliikkeelle ylimääräsitä jos 80km päästä saman paketin saa 50% halvemalla samojen tyyppien pystyttämänä ?
Minulle ei tulisi kuuloonkaan ostaa pakettia suomesta enkä aio sitä tehdäkkään. Viro on nykyisin EU:ssa joten homma pelaa ja eihän heillä ole mitään intressiä yrittää huijata asiakkaita tulevalla kasvusuunnalla.
Panokset kovenee ja kilpailu kiristyy. Talotehtaat ovat nostaneet pakettien hintoja suuren kysynnän vuoksi huimastai. Mm. eräs tomittaja on nostanut pakettiensa hintoja parissa vuodessa lähes 40%. Mistä tämä kertoo ? No siitä että kysyntä ylittää tarjonnan.
kuinka suuri osuus on LVIS-suunnitelmalla ja varsinaisen talon suunnittelulla koko projektista.
Suunnitteluun menee maximissaan viikko työtunneiksi muunnettuna, koska valmiita pohjia on miltei joka lähtöön, suunnittelijan lausumaa.
Samalla rahalla timpuri, tai sähkäri tai jenkamies on töissä pari kuukautta.
Kuka saikaan suurta palkkaa työstään.
Onko esim. järkevää roskakuskin vaatia lääkärin palkkaa.
tunnin suunnittelusta, tai ohjelman pyörittämisestä koneessa, pitää saada sama palkka, kuin parin kuukauden työstä talon perustuksilla ja rungolla.
Sitä se sit on, kun kädentaidoista ei enää olla valmiita maksamaan.
Tekijöitä ei ole, niin kaikenmaailman yrittäjiä tulee markkinoille ja tyhmät ihmiset maksaa.
Sen jälkeen samat naamat valittaa, kuinka kaikki rakennusalan duunarit on ahneita paskoja, jotka saattaa joskus käydä työmaalla rahastamassa.
Oleen 30 vuotta tehnyt töitä ja alkaa jurppimaan tämä yleistäminen ja paskanjauhanta.
siellä oikein vikiset? En ole kirvesmies, mutta sanon silti, että suomalainen kirvesmies on palkkansa ansainnut. Vaan miten on sinun onnettoman paperinpyörittäjän laita? Tuskin olet eläissäsi tehnyt mitään tuottavaa ja hyödyllistä joten pidä ihmeessä pienempää ääntä.
Virolainen laatu kyllä tiedetään, heh heh. Ottakaa vaan virolaisia kirvesmiehiä rakentamaan talojanne niin riittääpähän suomalaisilla kirvesmiehillä töitä kun käyvät kovalla palkalla korjaamassa virolaistan virheet.
Nyt vähän lipsahti ei, ei 2600 Eurolla kirvesmies käy kääntymässä kuin vajaa 2 viikkoo, laske itse 35 €/tunti 2600€/35€/h =75h
sanoa, että on hullu, joka maksaa kirvesmiehelle tuntipalkkaa 35 egeä.
Jos timpuri tulee ennakkoverolipulla töihin asia on ihan ok.
Silloin 35 euron tuntihinta sisältää kaiken, eli tavalliseen palkansaajaan verrattuna vuosilomakorvauksen, arkipyhäkorvaukset??, palkalliset vapaapäivät??, kilometrikorvauksen, yrittäjän riskin ja katteen, työkalukorvaukset, sun muut kaiken maailman lisät, mitä palkansaajat saa.
Yrittäjänä tiedän, mitä kirvesmies tunnissa maksaa yrittäjälle.
Hinta/laatu suhde on ainakin Suomalaisissa talopaketeissa huonointa mitä voi olla eli Virolaississa varmasti parempi.
Mallit vaan ovat kovin erillaisia Suomeen verrattuna, rakennusluvan saanti voi olla vaikeata jo Suomalaisen rakennusmafian takia.
Suomessa ei olla oikeasti kilpailtu missään asiassa ei rakentamisessa ei kaupassa vaan hinnat sovittu kartelleissa.
Tervetuloa Suomeen ulkomaalaiset rakennusalanyrittäjät luomaan todellinen kilpailutilanne alalle,pelkästään Lidlin tulo aiheutti oluen hinnan laskun Suomessa kesko perusti Gassan vastavetona saksalaisketjulle.
Tietysti suomalainen valmistaja työllistää suomalaisia. Jos ei työllistä, valitaan se, joka työllistää. Pienten rakennusliikkeiden suuri joukko takaa sen, ettei kartelleja synny.
Jos haluamme säilyttää työpaikat Suomessa, ostamme suomalaista, niin yksinkertaista se on!
sitten kun eläminen virossa maksaa yhtä paljon kuin Suomessa ja virossa maksetaan yhtä suuria palkkoja kuin Suomessa voidaan puhua todellisesta kilpailusta. Vai oletko sinä vähä-älyinen omaan napaan tuijottaja valmis pudottamaan palkkaasi jotta työnantajasi voisi tarjota tuotteita kilpailukykyiseen hintaan? Voi olla että sinunkin leveää naamavärkkiäsi komistava virnistys voisi hiipua kun palkkasi olisi samaa tasoa kuin kiinalaisen kännykänkokoajan.
Joku voisi miettiäkin noita sinun ajatuksiasi jos ilmaisisit ne hieman rauhallisemmin. Ensimmäiseksi ei kannata haukkua kaikkia idiooteiksi vaikka olisivatkin eri mieltä.
lähes Euroopan matalimmat ja ostovoima toiseksi alhaisin, eipä noissa paljon ole varaa enää laskea.Suurin osa järettömillä hinnoilla myydystä tuotteista rikastuttaa vain valtiota ja yritysten omistajia.
Palkat alhaiset silti korkea hintataso=kilpailun puute.
Miksi esim. ruotsissa taloja saa halvalla ja vanhetessaan arvo muutenki tippuu, silti siellä menee huomattavasti paremmin kuin suomessa.