Eli tarvitsemme perunkirjoitusta varten vainajan edesmenneen miehen perukirjan mistä alamme etsiä ? Sitten tässä sopassa myös sellainen ongelma että tämä liitto oli erittäin vaikea ja vainaja oli hävittänyt kaikki tiedot kuolleesta miehestään. Mistä ihmeestä saamme tietää hänen syntymävuodet ja sossu tunnukset. Olen siis nyt kuolleen vainajan lapsi.
Eli kaikki mahdollinen tieto äitini avioliitosta tämän miehen kanssa on tuhottu. Ja kun olimme niitä ei toivottuja vieraita silloin kun kumpikin eli niin eipä paljon tullut kysyttyä asiaa. Sitäkin mietin että ovatko edes tehneet mitään perunkirjoitusta kun mies kuoli. Muuten tämä tuntuu ihan helpolle tämä teko koska äidilläni ei ollut omaisutta juurikaan mitään, ainoastaan yksi tili ja silläkin saadaan maksettua varmaankin hautajaiskulut. Arvoeineitä ei ole eikä osakkeita.
Mistä vanha perukirja
6
230
Vastaukset
No, ne vainajien virkatodistukset sisältävät henkilötunnukset, eli niillä pääsee hyvin alkuun.
- Anonyymi
Näin juuri, kyllä äidin virkatodistuksessa näkyy entisen puolison henkilötiedot ja kuolinpäivä. Kuolinajankohdasta riippuen vanhan perukirjan saa joko verotoimistosta vuodesta 1994 eteenpäin ja sitä vanhemmat joko kuolinpaikkakunnan käräjäoikeudesta tai kansallisarkistosta.
- Anonyymi
Eikös osa noista vanhoista perukirjoista ole maakunta-arkistoissa? Ja onko tosiaan Kansallisarkistossakin perukirjoja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös osa noista vanhoista perukirjoista ole maakunta-arkistoissa? Ja onko tosiaan Kansallisarkistossakin perukirjoja?
Maakunta-arkistoja ei ole enää olemassa. Ne ovat Kansallisarkiston toimipisteitä, jotka edelleen toki ovat alueellisia, mutta nimi on Kansallisarkisto.
- Anonyymi
Okei, kiitos tiedosta. Enpäs tiennytkään tuota. Eipä ole kovin monta vuotta siitä kun jonkin perukirjan maakunta-arkistosta tilasin.
- Anonyymi
2017 alussa näemmä muuttunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221320
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä511259Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221183- 1381013
- 100879
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten325814Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82714Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602