Lääkityksen jälkeinen masennus?

Sain reilu vuosi sitten lääkityksen paniikkihäiriöön. Nyt niitä on sitten hiljalleen lopeteltu ja olen ollut kokonaan ilman noin kuukauden. Lääke oli Cipralex.

Masennusta mulla ei varsinaisesti ollut, kun lääkityksen aloitin, mutta nyt tuntuu, että olen toooodella väsynyt koko ajan, hommat meinaa kaatua päälle, koti on kuin hävityksen kauhistus, opiskelu tökkii ja mä vaan itken iltaisin, kiukkuan miehelleni, ja kiukkuan tyttärelleni, koiralleni.... Tänä aamuna jo mietiskelin, että noinkohan tässä on taas pakko marssia lääkäriin, kun en tunne itseäni enää ollenkaan tämmöisenä...

Mutta tulipahan sitten mieleen, että voisikohan tämä liittyä vieläkin tuohon lääkityksen lopettamiseen? Kellään muulla ollut samanlaista? Menikö ohi itellään? Kauanko kesti?

Vieroitusoireita mulla oli pari viikkoa lääkityksen lopettamisen jälkeen, vaikka kuinka annosta oli ensin vähennetty jne... Mutta ne oli semmoisia hermosto-oireita tai jotain, kipunoi ja nyki jäseniä ja huimasi välillä tosi pahasti... Ne helpotti parissa viikossa ja meni vajaassa kuukaudessa ohi kokonaan...
2340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse lopetin lääkityksen vuosi sitten, mutta jouduin alottamaan uudelleen juuri masennusoireiden ja valtavan kohtauksen jälkeen. Toivottavasti sulla menee oireet ohi..Lääkkeenä Sepram 20mg ja Diapam 5mg.

Äänestä
  • Itse sairastuin aivan yhtäkkiä myös paniikkihäiriöön. Sen myötä vaivuin masennukseen,
    jota kesti n.3-vuotta. Se diagnosoitiin keskivaikeaksi. Paniikkihäiriöni on todellinen.
    Tarvitsen siihen lääkettä, ssri. Se auttaa molempiin. Yritin tässä lopetella lääkitystä,
    todella pitkällä aikavälillä.
    Paljon ruumiillisia lopetusoireita, mutta ikäväkseni myös nyt tuntuu että alkaa vajoaminen.
    Menee enään 10mg lääkettä. Ilmeisesti se ei riitä.

    Luulin, että masennus on ohi. mutta enpä tiedä-
    itken,olen allapäin, nukun taas paljon.
    ei voisi vähempää mikään kiinnostaa-asenne on tullut taasen...

    eli joudun itse varmaan nostamaan lääkärin
    tuella, siis luvalla, lääkkeen voimakkuuden
    varmaan vähintään ylläpito annokseen eli 20mg.

    Toivon sinulle voimia, että selviäisit vähällä,
    eli lopetuksesi onnistuisi ja elämä hymyilisi
    jälleen kohdallasi. Jaksuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti76 kirjoitti:

Sain reilu vuosi sitten lääkityksen paniikkihäiriöön. Nyt niitä on sitten hiljalleen lopeteltu ja olen ollut kokonaan ilman noin kuukauden. Lääke oli Cipralex.

Masennusta mulla ei varsinaisesti ollut, kun lääkityksen aloitin, mutta nyt tuntuu, että olen toooodella väsynyt koko ajan, hommat meinaa kaatua päälle, koti on kuin hävityksen kauhistus, opiskelu tökkii ja mä vaan itken iltaisin, kiukkuan miehelleni, ja kiukkuan tyttärelleni, koiralleni.... Tänä aamuna jo mietiskelin, että noinkohan tässä on taas pakko marssia lääkäriin, kun en tunne itseäni enää ollenkaan tämmöisenä...

Mutta tulipahan sitten mieleen, että voisikohan tämä liittyä vieläkin tuohon lääkityksen lopettamiseen? Kellään muulla ollut samanlaista? Menikö ohi itellään? Kauanko kesti?

Vieroitusoireita mulla oli pari viikkoa lääkityksen lopettamisen jälkeen, vaikka kuinka annosta oli ensin vähennetty jne... Mutta ne oli semmoisia hermosto-oireita tai jotain, kipunoi ja nyki jäseniä ja huimasi välillä tosi pahasti... Ne helpotti parissa viikossa ja meni vajaassa kuukaudessa ohi kokonaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu