Enemmän kuin vastaava auto bensakoneella.
Kannattava ostos Suomessa!
Kannattava ostos Suomessa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taitaa olla taas VAG - pellen höpöhöö juttuja.
Ei, kyllä se on ihan fakta ja helppo ymmärtää maalaisjärjellä:
Ensin pitää ymmärtää, että laturi lataa kun kaasua ei paineta. Tällöin auton vauhti hidastuu nopeammin kuin vastaavan bensa-auton.
Mutta akku ei kuitenkaan ota vastaan energiaa pakkasella yhtä hyvin kuin kesällä. Hyötysuhde on siis olematon. Kannattaisi siis oikeastaan jättää lataamatta pakkasella kokonaan.
Ihan perus fysiikkaa jonka jokainen lukion käynyt varmasti ymmärtää.
Kannattaa ostaa vasta pistokehybridi, siitä on hyötyä oikeasti!
Torstaina taas tasklaskimet kuumana pitää laskea eri vag konsernin merkit yhteen ettei kyykky tuntuisi niin syvältä kun toyota näyttää huijarille närhen munat.
Tää tietysti pätee kaikkiin muihinkin merkkeihin, ei vain tojoon.
Näinpä se pakkaa olemaan.
Vie se hybridi enemmän talvella kuin kesällä mutta vie se vastaavasti ihan normi bensaki.
Pihassa hybrid ja pikkuturbo niin hybrid on talvellaki pikkuruokaisempi.
Aloittaja varmaan muistelee e-golffin testiä, jossa akun pystyi latamaan vain osin pakkasella ja matkan teko oli yhtä tuskaa Kuusankoskelta Espooseen.
Mulla vie työmatka-ajossa talvella 2,5 litraa / 100 km vähemmän kuin vastaava auto pelkällä bensakoneella vei. Matka pääosin maantieajoa.
Ja mitkä ovat nuo mainiot verokkiautot?
Jos kulutus on sinulle tärkeä asia, niin hienoa, mutta paljon pitää ajaa että se oikeasti näkyy lompakossa.