Otsikon mukaisista veneistä kokemusta?
Rumahan se on, mutta ilmeisesti ihan ok ominaisuudet saaristo käyttöön.
Noissa näyttää olevan monissa aika 120-140hp koneita., kun netistä uusia ja vanhoja myynti-ilmoituksia selaa. Tuntuu aika rajulta tuon kokoiseen?
Särki 570 ht ja cabin?
4
519
Vastaukset 4
- Anonyymi
Edit aloittajalta... , eli siis kaipaan tietoa nimenomaan Särki 570 Cabin mallista.
Särki 570 Ht-on eri vene, mutta joissain noissa Cabin-mallin veneiden myyynti-ilmoituksissa lukee myös tuo "ht".Meillä oli c vuoden 87. Melko syvä v joten kokoisekseen hyvä aallokossa. Vastapainona toki voimakas kallistus jos paikallaan väkeä samalla reunalla.
Vaihdettiin Lohi 585 HT tohon, oli luksusta kun sai cabinin ovella.
Myyjäliikkeen mukaan eka alumiini ikkunakehyksillä, ostettiin uutena.
Kone oli 70hv evari ja riitti hyvin kahden aikuisen tarpeisiin.- Anonyymi
jrsj kirjoitti:
Meillä oli c vuoden 87. Melko syvä v joten kokoisekseen hyvä aallokossa. Vastapainona toki voimakas kallistus jos paikallaan väkeä samalla reunalla.
Vaihdettiin Lohi 585 HT tohon, oli luksusta kun sai cabinin ovella.
Myyjäliikkeen mukaan eka alumiini ikkunakehyksillä, ostettiin uutena.
Kone oli 70hv evari ja riitti hyvin kahden aikuisen tarpeisiin.Juurikin tämä erillinen cabiini sai kiinnostumaan veneestä. Tekisi yön yli retkeilystä mukavempaa, kuin perus ht:llä joita ollut pari kappaletta vajaan parin kymmenen vuoden aikana.
Flipper 620 olisi tilavampi, mutta on myös melkein puolet kalliimpi käytettynä.
Myöskään en halua vanhaa sisäperäkonetta (mun budjetilla ei uutta/uudehkoa saa) ja näissä Särjissä on perämoottori.
70hp tuntuu taas pieneltä. Muistatko millaista vauhtia pääsi? Matkavauhtina sellainen 19-22.
Kyllä se kahdelle riitti lomakamoineen. Silloin ei käytetty niin valtavia koneita. Lohessa oli 85.
Nyt on saariveneessä Lami 440 on 60hv
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511231Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191048Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215788En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765- 64732
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä26729- 135696
- 44631
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58554