Kesälomapurjehdus on takana. Jengiä tulee vastaan ja menee ohi piponaan keppi tanassa. Ei liiemmin rätti läpytä. Pienemmät ja kevyemmät veneet saattavat purjehtia.
Mitään poikkeuksellista tilanteessa ei ole. Tilastot kertovat saman. Kesällä on usein heikkotuulista.
Jos nyt kuitenkin tahtoisi nauttia purjehduksesta eikä peltigenuan ruplatuksesta, niin mihin kannattaisi suunnata? Ei taida kesällä tuulla Norjan rannikollaan.
Missä on kesällä hyvät tuulet?
8
53
Vastaukset 8
- Anonyymi
Itse lähdin reissuun juhannuksena, tuuli välillä liikaakin. Pohjoisesta, ja kylmää oli. Nyt tämän (päättyneen) hellejakson ajan on ollut heikompaa.
Hyvin vaihtelevat kelit on olleet. Kesäkuussa ja heinäkuun vaihteessa välillä sai mennä 15m/s tuulessa pipo päässä. Levankikin alkoi saada tarpeekseen ja repiä kiinnitysruuveja irti. Viime aikoina taas on ollut täysi pläkä ja tolkuton helle. Vettä on tullut saaristossa vain vähän.
- Anonyymi
Avain lienee hyvin purjehtiva vene ja reittivalinnat. Meidän tiikkiarkku kulkee ok jo parin kolmen metrin tuulissa noilla säädöillä. Mutta tosiaan kepillä kulkevaa piisaa, samaa mieltä.
- Anonyymi
Purjehdin tässä Espoon edustalla. Tuulta on ollut paria kertaa lukuun ottamatta sopivasti, muutamia heikkotuulisia päiviä on sattunut joukkoon. Suurin osa kohtaamistani aluksista on purjehtivia purjeveneitä, jos ollaan mailia kauempana mantereesta. Yllättävän sinnikkäästi purjehditaan liki pläkässäkin, mutta illan lähestyessä näytetään saavan tarpeeksi.
Iltapäivissä lähden vesille, ehkäpä teen pienen tilaston. Tuulee niin heikosti, että siihen lienee hyvää aikaa.- Anonyymi
Bossu kirjoitti:
Kesällä paremmat tuulet on rannikon lähellä merituulen takia. Ulapalla on usein tyynempää.
Noin toki on.
Merituuli vaikuttaa toki mailia kauempanakin, lähinnä viittasin siihen, että satamasta tavataan lähteä koneella, ja sinne myös koneella saapua. Ulompana on myös paremmin tilaa. Pienet moottoriveneetkin esiintyvät tiheämmin lähellä rantaa. - Anonyymi
Ja luvattu tilastopläjäys. Tuuli oli aluksi heikkoa, mutta silti ensimmäisen vartin saldona oli kaksi purjehtivaa venettä, yksi koneella ajanut vene, jossa oli iso ylhäällä ja kaksi moottorovenettä.
Kolmen mailin päästä rannasta moottoriveneitä ei enää yhtä rannikovartioston alusta lukuunottamatta näkynyt. Lähietäusyydeltä kulki viisi purjevenettä, joista yksi koneella myötätuuleen. Tuulta oli tuolloin viitisen metriä sekunnissa itä-kaakosta. Iltapäivän mittaan tuuli kääntyi etelän kautta lounaaseen.
Purjehdin ulommas, kohti etelää, eikä muita veneitä enää näkynyt lähistöllä. Lopetin laskemisen. Aika ajoin loin kuitenkin silmäyksiä rannikolle. Koko ajan näkyvissä oli kymmenkunta purjealusta ja muutamia koneella ajavia. Moottoriveneitä jokunen.
Takaisin tullessa tuuli alkoi hiipumaan. Koneella ajavien purjealusten määrä lisääntyi. (Kuuluin niihin itsekin.) Purjein etenevät olivat enimmäkseen H-veneitä.
- Anonyymi
Onneksi meillä täälläpäin ei ole mitään jengejä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402586
- 531051
- 66921
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t53857Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227783T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin11710Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️61681- 49634
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81617- 65613