Monilapsiset perheet

Hei te monilapsisten perheiden äidit. Onko teille käynyt niin, että yhtä lapsista ei vain pysty rakastamaan? Jos on, niin mistä luulette sen johtuvan. Miten tässä tilanteessa toimitte? Tuleeko järki mukaan vai annatteko tunteiden puhua? Miten se näkyy? Tunnetteko syyllisyyttä? Syytättekö siitä hiljaa mielessänne lastanne vai itseänne vaiko kenties hyväksytte sen, ettei tunteita voi pakottaa. Joutuuko lapsenne epätasa-arvoiseen asemaan tämän takia muihin lapsiinne nähden?
2256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olisin kysynyt montako lasta sinulla on? Minkä ikäinen tämä lapsi on jota et pysty rakastamaan? Onko niin että tunteesi on vain laimeammat tatä yhtä lasta kohtaan vai että et vai rakasta häntä.
Millä tavalla olet huomannut että tunteita lapseesi ei ole? Jos tunnet näin niin et voi tunteillesi mitään, mutta sinun silloin täytyy peitää tunteesi sillä lapsilla on mielettomän hyvät tunne aistit sekä tällä lapsella jota et rakasta niinkuin niillä lapsilla joita rakasta vääjämättä lapsesi huomaa että välität toisista enemmän ja alkaa erillaiset oireilut jos ei ole jo alkanut. Älä luule että tuomitsen tuntemuksesi.
Onko sinulla ketään läheistä jonka kanssa voit keskustella tunteistasi? Äitinä voin sanoa että joihinkin lapsiin kiintyy enemmän mutta silloin täytyy ottaa järki käteen ja opetella tuntemaan jokainen lapsi erikseen niin kyllä sieltä löytyy varmasti jotain mikä saa sinut rakastamaan jokaista lastasi jokaista omalla tavallaan. Kaikkea hyvää sinulle ja lapsilleasi.
Terveisin neljän äiti

Äänestä

Ihan tuollainen tilanne meillä ei ole, koska rakastan jokaista lastani. Tunteeni ovat erilaiset jokaista kohtaan. Yksi on muita rakkaampi, mutta pyrin silti olemaan tasapuolinen kaikkia kohtaan. Myös miehelläni on oma "suosikkinsa". Mielestäni hänkin pystyy silti olemaan aika tasapuolinen kaikkia kohtaan.

Kyllä aikuisen pitäisi pystyä hallitsemaan itseään niin, ettei lasten kasvatuksessa olisi tunteidensa vietävänä siinä määrin, että joku lapsista joutuisi siitä kärsimään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äidinrakkaus kirjoitti:

Hei te monilapsisten perheiden äidit. Onko teille käynyt niin, että yhtä lapsista ei vain pysty rakastamaan? Jos on, niin mistä luulette sen johtuvan. Miten tässä tilanteessa toimitte? Tuleeko järki mukaan vai annatteko tunteiden puhua? Miten se näkyy? Tunnetteko syyllisyyttä? Syytättekö siitä hiljaa mielessänne lastanne vai itseänne vaiko kenties hyväksytte sen, ettei tunteita voi pakottaa. Joutuuko lapsenne epätasa-arvoiseen asemaan tämän takia muihin lapsiinne nähden?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu