Serenaadi puski melki mökkilaiturille

Aika hurjasti ajelevat nykyään ruotsinlaivoilla. Näytösluonteinen manööverikö lienee? Toivottavasi eivät tee costaconcordeja. Luulisi Estonian turma jotain opettaneet.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006190786.html
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yksi mummo hämmästelee, toinen linkittää;)

Äänestä
  • Suora lainaus linkin uutisesta:

    "
    Silja Linen viestintäjohtaja Marika Nöjd kertoo.

    – Siellä on kaksi eri reittiä, toinen menee Porkkalan edustalta ja toinen suoraan merelle, Nöjd kertoo.

    – Eri reittejä kulkemalla pidetään luotsipätevyyksiä yllä. Eli kyllä siellä ajellaan muutoinkin kuin kesäisin.
    "

    Sanoisin, että aloittajan referointitaidot ovat selkeästi alle heikkotasoisen.

    1Äänestä

Joi limpparia ja sanoi: Äiti, multa tuli pieru suusta! (Röyhtäys.)

Äänestä

Kolmen lapsen kanssa hauskoja tilanteita tulee päivittäin. Keskimmäinen lapsemme on aina ollut kovin pohtivainen ja puhunut hyvin jo ihan pienestä saakka. Eräänä päivänä pienin lapsista oli toisessa vessassa ja keskimmäinen oli menossa toiseen, kun keskimmäinen jäi ovelle pohtimaan jotain. Hetken mietittyään tuo viisivuotias totesi: Tämähän on aika summittainen tilanne, kun lapsia on eri vessoissa. Meidän pieni professorimme!

Äänestä

Tytär oli keittänyt ensimmäistä kertaa makaroneja ollessaan yksin kotona 10-vuotiaana. Olivat kuulemma olleet vähän kovia. Kun kävimme läpi, miten hän oli makaronit keittänyt, hän kertoi: Keitin puolikkaan annoksen ohjeen mukaisesta. Laitoin puolet veden määrästä, puolet makaronin määrästä ja keitin niitä puolet ajasta.

Äänestä

”Olimme juuri menneet naimisiin, ja vihkitoimituksen jälkeen tyttäremme tokaisi: ’Olipas harvinaisen typerä juttu!’”

”Kerran tyttäremme huudahti lähikaupan maitohyllyllä: ’Äiti, etkös säkin ollut ennen sutenööri?’ Olin toiminut konsulenttina.”

”Kysyin kaksivuotiaalta taaperolta, olisiko hän halunnut hypätä reppuselkään, johon tomera poika totesi: ’On mulla omatkin jalat!’”

”Kuopukseni makoili isänsä kainalossa ja katseli tv:tä. Kysyin sitten, onko kiva katsella Pikku Kakkosta isin kainalosta. Tyttäreni tokaisi: ’Ei, kun katson sitä teeveestä.’”

”Esikoiseni kysyi eräänä päivänä: ’Äiti, onko mun pää kauhean iso?’ Hämmästelin kysymystä, johon poikani totesi: ’Mulla nimittäin on varmaan tosi isot aivot, kun oon niin hyvä matikassa.’”

Äänestä

Tänään tunnistettiin lasten kanssa päiväpiirillä erilaisista marjoja. Siellä oli mustikka, mansikka, vadelma, metsämansikka, lakka, punainen ja musta viinimarja ja vihreä karviainen. Lapset osasivat hienosti nimetä suurimman osan marjoista.
Karviasen kohdalla eräs lapsi nimesi sen hienosti ; se on vesimeloonin näköinen kirsikka

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aika hurjasti ajelevat nykyään ruotsinlaivoilla. Näytösluonteinen manööverikö lienee? Toivottavasi eivät tee costaconcordeja. Luulisi Estonian turma jotain opettaneet.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006190786.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu