Hei, ymmärrän autoista yhtä vähän kuin kalakukon valmistuksesta, mutta kysyn, että onko Peugeot 206, vm 2004 ajovalojen ja vilkkujen relettä. Siis sellaista relettä kuin releenä ymmärrän ja missähän ne mahtavat sijaita. Ne pitäisivät olla ohjauspyörän alapuolella olevassa sulakelaatikossa mutta kun eivät ole. Puhdistelin tänään kaikki maadoistuspisteet mutta silti kuskin puolella edessä vilku ja ajovalo palavat jatkuvasti vaikkei auto ole edes käynnissä. Tulin siihen tulokseen äkkiseltään ettei vika voi olla enää muussa kuin releissä. Tosin valojen kytkinvipu on löysähkö, että voihan se olla siinäkin...mutta jos aloittaisi noista releistä.
Peugeot 206 releet
Anonyymi
32777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valitettavasti, ainakin tuon vuosimallin peugeoteissa, on sähkölaitteet ohjattu ns. väyläperiaatteella.
Tuo tarkoittaa käytännössä tietokonetta, joka ohjaa lamppuja, ilman että siellä olisi erillisiä releitä. Nuo ovat olleet, ainakin isommissa peugeoteissa, ikääntyessään kovin vikaantuvaa laatua, ja usein vika ilmenee juuri siten, että joku valo jää palamaan.
Tuon BSM-yksikön saisi varmaan jossakin korjattuakin, mutta helpointa on etsiä samannumeroinen osa jostakin internetistä käytettynä ja sitten vaihtaa se. Jos vaan löytyy, osaa ei saa enää uutena ja käytetyistä ehjistä on kysyntää.
BSM-yksikkö on siellä ratin alla oleva muovilaatikko jossa on sulakkeita päällä ja siihen tulee muutama moninapainen johtoliitin.
https://www.varaosahaku.fi/fi-fi/Hae/Osat/Peugeot/PEUGEOT-206/1998_2009/Sähkölaitteet-&-Anturit-&-Ohjausyksiköt-&-Tunnistimet/Sulakerasia-&-Sähköpääkeskus/Kaikki/
Hyvä nero, kaikki väärin.
Helpointa on korjata se alkuperäinen.