Smatr tabseista

Anonyymi

Flipper 515ht viiskymppisellä, plaanissa yksin ajaessa keula pomppii kovasti vaikka ei olis aallokkoa, oisko smart tabseista tähän apua

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trimmaa kone oikein eli säädä koneen rikikulma. Nyt se on väärä ja nostaa keulaa liikaa. Trimmit eivät tähän auta vaan koneen rikikulman säätö.

      • Anonyymi

        Kone on ilmeisesti väärin asennettu, kun pomppivassa asennossa kiertää kuitenkin parhaiten ja kulkee lujimpaa


      • Anonyymi

        No siinähän pompit. Ja matkustajat nauttii kyydistä...


    • Anonyymi

      Noin lyhyeen veneseen ei ole juurikaan iloa peräpeilin läpysköistä.
      Koneen asento ja painojakauma, niistä ensin liikkeelle.

      • Anonyymi

        Kyllä trimmilevyistä on oikeasti hyötyä ja helpoimmalla sellaiset tekee vaikka kiinteäksi ja kuskin/painon puoli muutaman millin alle pohjatason. On monessa veneessä testattu. Paras olisi sähkökäyttöiset ja ei liian isot. Loikkiminen loppuu. Ite olen laittanut pienet vanttiruuvit, joiden silmukoihin sopivasta letkusta pätkän väliin. Ei tarvi edes saranoita, kun on sopivasta pellistä taivuteltu. Helpot tehdä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä trimmilevyistä on oikeasti hyötyä ja helpoimmalla sellaiset tekee vaikka kiinteäksi ja kuskin/painon puoli muutaman millin alle pohjatason. On monessa veneessä testattu. Paras olisi sähkökäyttöiset ja ei liian isot. Loikkiminen loppuu. Ite olen laittanut pienet vanttiruuvit, joiden silmukoihin sopivasta letkusta pätkän väliin. Ei tarvi edes saranoita, kun on sopivasta pellistä taivuteltu. Helpot tehdä.

        Miksi käyttää tuohon ongelmaan trimmilevyjä. Toki niillä saa loikkimisen loppumaan, mutta perussyy on että kone nostaa keulaa liikaa ja se aina tipahtaa. Trimmeillä painat keulaa, jota kone koittaa nostaa, alas. Onko tälläisessä tehon hukaamisessa mitään järkeä!!!

        Opetelkaa trimmaamaan vene oikeaan asentoon koneen rikikulmalla. Sitten voi hifistellä trimmilevyillä esim. kun paino veneessä väliaikaisesti kasvaa tai on toispuolinen.


    • Anonyymi

      Trimmilevyillä voi kikkailla myös niin että konetta pikkusen ylös ja trimmiä pikkusen alas. Vene nousee ylemmäs ja vauhtia tulee huomattavasti lisää. Veneestä tietenkin riippuu ja sähkötrimmit pitää olla. Vauhtia sitten saa reilusti lisää hissillä, mutta se on jo toinen juttu.

    • Anonyymi

      Asennettiin aikoinaan smart tabsit RaiSport 470:een ja toimi erittäin hyvin. Levyt on rosteria ja sinkit todellista kulutustavaraa.

    • Anonyymi

      Keulan pomppimiseen auttaa koneen trimmikulman säätö. Sivuttaisvakauteen auttaa trimmit - sekä toki plaaniin saamisessa alitehoisella koneella. 515HT veneessä trimmit on tarpeelliset, koppi ottaa jo tuulta sen verran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5380
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      160
      1814
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1476
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1304
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1164
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1058
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1023
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      36
      893
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      875
    Aihe