mercury 7.5 Thunderbolt ja ainakin keski-ikäinen :D

Anonyymi

Olis tuommonen kakkoskoneena.

Ollut käyttämättä kuulemma pari vuotta. Perä on kasattu väärin, tällä hetkellä pakilta löytyy vapaa. vapaa ja eteenpäin vaihde siis kaiketi vie eteenpäin.

Yritin saada konetta käymään. Jos laitan koneen vapaalle (löytyy siis koneen päästä pakin tilalta), niin vetolaite lyö tyhjää ja ei ota moottoria mukaan. Vaihdepäällä ei tahtonut naru liikahtaa.

Pitäisköhän tämä oikeasti nykässä kuitenkin vapaalla käyntiin? Sotkeeko tässä pakettia nyt se että koneen päässä vivun ollessa vapaa asennossa on perässä oikeasti jo eteenpäin pykälä päällä?

Saakohan nuita vaihteita säädettyä oikein muuten kuin käyttämällä perää irti? Yamahassahan saa sen vaihteensiirtimen poikki ja sillä saa vaihteet kohdilleen, mutta tästä ei vaikuttais saavan.

Se tuo korkeuden säätö mekanismiki on hiukan arvoitus. En oikein ole hoksannut kuin nyt vasta sen, että kuinka moottorin saa mahdollisesti lukittua ala asentoon... Senkin vasta nyt hoksasin, en oo vielä kokeillut.

4

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kone ei saa lähteä vaihde päällä käyntiin, vaan ainoastaan vapaalla. Onkohan peräässä ollut vedet talven yli ja siten hajalla. Säätötankokin voi olla pielessä.

      • Anonyymi

        Kyllä mulla ainakin lähtee 80-luvun puolenvälin paikkeilla valmistettu 9.9 evinrude ilosesti käyntiin vaihde päällä.


    • Anonyymi

      Kuinkahan sitä voi mercuryssä säätää? Yamahan onnistun säätään. Tuossa en huomannut vastaavaa säätöä

    • Anonyymi

      Kone lähti käyntiin. Vetolaitteessa käpälät jumitti ja siksi löi tyhjää. Haitat estää nykäsemästä konetta käyntiin vaihteen ollessa päällä. Perä on tosiaan eri rytmissä kuin vaihteen valitsin. Joten nyt se nykästään käyntiin vaihteen valitsin vapaalla ja oikeasti perässä vaihde päällä :) Jospa se nyt kesän menis ja talvella vaihdan sen siipipyörän vesipumppuun, niin samalla taikinois nuo vaihteet kohdilleen. Jos jollaki on joku helppo vaihteensäätöniksi mercuryyn, niin voi kertoa ja voin kokeilla säätää vaihteet ennen perän irrotusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe