Olis tuommonen kakkoskoneena.
Ollut käyttämättä kuulemma pari vuotta. Perä on kasattu väärin, tällä hetkellä pakilta löytyy vapaa. vapaa ja eteenpäin vaihde siis kaiketi vie eteenpäin.
Yritin saada konetta käymään. Jos laitan koneen vapaalle (löytyy siis koneen päästä pakin tilalta), niin vetolaite lyö tyhjää ja ei ota moottoria mukaan. Vaihdepäällä ei tahtonut naru liikahtaa.
Pitäisköhän tämä oikeasti nykässä kuitenkin vapaalla käyntiin? Sotkeeko tässä pakettia nyt se että koneen päässä vivun ollessa vapaa asennossa on perässä oikeasti jo eteenpäin pykälä päällä?
Saakohan nuita vaihteita säädettyä oikein muuten kuin käyttämällä perää irti? Yamahassahan saa sen vaihteensiirtimen poikki ja sillä saa vaihteet kohdilleen, mutta tästä ei vaikuttais saavan.
Se tuo korkeuden säätö mekanismiki on hiukan arvoitus. En oikein ole hoksannut kuin nyt vasta sen, että kuinka moottorin saa mahdollisesti lukittua ala asentoon... Senkin vasta nyt hoksasin, en oo vielä kokeillut.
mercury 7.5 Thunderbolt ja ainakin keski-ikäinen :D
4
417
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kone ei saa lähteä vaihde päällä käyntiin, vaan ainoastaan vapaalla. Onkohan peräässä ollut vedet talven yli ja siten hajalla. Säätötankokin voi olla pielessä.
- Anonyymi
Kyllä mulla ainakin lähtee 80-luvun puolenvälin paikkeilla valmistettu 9.9 evinrude ilosesti käyntiin vaihde päällä.
- Anonyymi
Kuinkahan sitä voi mercuryssä säätää? Yamahan onnistun säätään. Tuossa en huomannut vastaavaa säätöä
- Anonyymi
Kone lähti käyntiin. Vetolaitteessa käpälät jumitti ja siksi löi tyhjää. Haitat estää nykäsemästä konetta käyntiin vaihteen ollessa päällä. Perä on tosiaan eri rytmissä kuin vaihteen valitsin. Joten nyt se nykästään käyntiin vaihteen valitsin vapaalla ja oikeasti perässä vaihde päällä :) Jospa se nyt kesän menis ja talvella vaihdan sen siipipyörän vesipumppuun, niin samalla taikinois nuo vaihteet kohdilleen. Jos jollaki on joku helppo vaihteensäätöniksi mercuryyn, niin voi kertoa ja voin kokeilla säätää vaihteet ennen perän irrotusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571