mercury 7.5 Thunderbolt ja ainakin keski-ikäinen :D

Anonyymi

Olis tuommonen kakkoskoneena.

Ollut käyttämättä kuulemma pari vuotta. Perä on kasattu väärin, tällä hetkellä pakilta löytyy vapaa. vapaa ja eteenpäin vaihde siis kaiketi vie eteenpäin.

Yritin saada konetta käymään. Jos laitan koneen vapaalle (löytyy siis koneen päästä pakin tilalta), niin vetolaite lyö tyhjää ja ei ota moottoria mukaan. Vaihdepäällä ei tahtonut naru liikahtaa.

Pitäisköhän tämä oikeasti nykässä kuitenkin vapaalla käyntiin? Sotkeeko tässä pakettia nyt se että koneen päässä vivun ollessa vapaa asennossa on perässä oikeasti jo eteenpäin pykälä päällä?

Saakohan nuita vaihteita säädettyä oikein muuten kuin käyttämällä perää irti? Yamahassahan saa sen vaihteensiirtimen poikki ja sillä saa vaihteet kohdilleen, mutta tästä ei vaikuttais saavan.

Se tuo korkeuden säätö mekanismiki on hiukan arvoitus. En oikein ole hoksannut kuin nyt vasta sen, että kuinka moottorin saa mahdollisesti lukittua ala asentoon... Senkin vasta nyt hoksasin, en oo vielä kokeillut.

4

417

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kone ei saa lähteä vaihde päällä käyntiin, vaan ainoastaan vapaalla. Onkohan peräässä ollut vedet talven yli ja siten hajalla. Säätötankokin voi olla pielessä.

      • Anonyymi

        Kyllä mulla ainakin lähtee 80-luvun puolenvälin paikkeilla valmistettu 9.9 evinrude ilosesti käyntiin vaihde päällä.


    • Anonyymi

      Kuinkahan sitä voi mercuryssä säätää? Yamahan onnistun säätään. Tuossa en huomannut vastaavaa säätöä

    • Anonyymi

      Kone lähti käyntiin. Vetolaitteessa käpälät jumitti ja siksi löi tyhjää. Haitat estää nykäsemästä konetta käyntiin vaihteen ollessa päällä. Perä on tosiaan eri rytmissä kuin vaihteen valitsin. Joten nyt se nykästään käyntiin vaihteen valitsin vapaalla ja oikeasti perässä vaihde päällä :) Jospa se nyt kesän menis ja talvella vaihdan sen siipipyörän vesipumppuun, niin samalla taikinois nuo vaihteet kohdilleen. Jos jollaki on joku helppo vaihteensäätöniksi mercuryyn, niin voi kertoa ja voin kokeilla säätää vaihteet ennen perän irrotusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe