Suhtautuminen shirk?

Anonyymi

Hei. Miten islam suhtautuu shirk? Että Okei pienet ja jopa isot synnit voi saada anteeksi tässä dunyassa mutta miten shirk sitten saa pois kun se on vakavinsynti?
Ja luulisi että se on ensisijainen joka täytyisi saada pois ihmisestä mutta ei edes muut muslimit puhu noista asioista koska ei ehkä ole tietoisia tai samaa ongelmaa?

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten muut synnit, myös vakavimman, shirkin, saa anteeksi katumalla ja muuttamalla tapansa. On syytä ymmärtää kunnolla tekemänsä virhe, katua sitä vakavasti ja luvata itselleen ja Allahille, ettei tee sitä uudelleen.

      Toisinaan muslimuen näkee esim. someprofiileissa mainitsevan horoskooppimerkkinsä, joten valitettavasti samaa ongelmaa on jonkin verran. Tosin näin suomalaisessa kulttuurissa shirk-tavat eivät ylipäätään ole niin yleisiä kuin vaikka Venäjällä, joten täällä niihin ei ihan niin helposti lankea, mutta silti Suomenkin muslimien pitää olla varovaisia. Asiasta todellakin pitäisi puhua enemmän. Shirkiä on tavoissa, joita voisi pitää näennäisen harmittominakin, riisin heittämisessä hääparin ylle (taustalla uskomuksia heittämisen tuomasta hedelmällisyydestä), vannomisessa muun kuin Allahin kautta muuten kuin Koraania lausuttaessa eli Allahia siteerattaessa.

    • Anonyymi

      Täytyy ymmärtää mikä on shirk... on paljon lajeja, ei voi tässä kaikkia selittää mutta laitan 2, joista varmaan ymmärtää vähän mitä muutakin siihen sisältyy:

      - Jumalalle annetaan ihmisten tai eläinten olemus ja ominaisuudet. Niinpä Luojaa kuvaillaan maalauksissa, veistoksissa jne. ihmisen hahmossa. Esim. hindut palvovat lukemattomia aasialaisen miehen näköisiä epäjumalia, ja he katsovat olevansa Jumalan ilmentymiä luomakunnassa. Että modernit kristityt pitävät profeetta Jeesusta Jumalan inkarnaationa; että Luojasta tuli luotu, on toinen hyvä esimerkki tämäntyyppisestä Shirkistä.

      - sitä, että harjoittaa joitakin palvontatekoja siten, tai sen takia, että tulisi nähdyksi ja muiden ylistämäksi. Tämä synti tuhoaa kaiken hyvistä teoista ansaitun palkkion, ja aiheuttaa tekijälleen vakavan rangaistuksen.

    • Anonyymi

      Alempi luonto uhrautuu aina kehityksen alttarilla, kuten kasvikunta eläin- ja ihmiskunnan ja eläinkunta ihmiskunnan.

      Todellinen kuoleminen onkin kuolemista jo elämän aikana pois kaikesta siitä, joka on kuoleman alaista, eli kaikesta siitä mikä ei ole meitä ITSEÄMME henkisinä olentoina, Jumalan poikina.

      Siksi voimme sanoa, että mitä enemmän kuolemme eläissämme, sitä elävimmiksi tulemme ja sitä tietoisemmiksi kuoleman mysteeriosta.

      MITES MUUTEN ISLAMISSA - miten tässä mennään eteenpäin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe