Jäätynyt olkapää

Olisko kellään tietoa ja/tai kokemusta, voisiko jonkin sortin hieronnalla tai vyöhyketerapialla poistaa kipua ja nopeuttaa paranemista?
1612303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Hieronta auttas jos kipu olis lihaksissa, mutta siitä ei ole kysymys, eli ei. Vyöhyketerapiasta oon sitä mieltä, että se on huuhaata, mutta kai sitä vois kokeilla?

Äänestä

Osteopaattini kertoi parantavansa jäätyneen olkapään varsin helposti. Hän on kyllä niin hyvä, että olen taipuvainen uskomaan häntä.

Äänestä

Mä taisin koko pahimman vaiheen käydä fysioterapeutilla. Hän yritti pitää edes jonkinlaista liikerataa olkapäässä jäljellä. Varsinaista hierontaa en saanut.

Mulle sanottiin, että jumpata pitää eli kyseisen olkapään liikettä pitää yrittää pitää yllä. Lääkärin ohje: kaikkea saa ja pitää tehdä pienen kivun kustannuksellakin.

Mulla meni jäätynyt olkapää läpi kummatkin puolet, ensin toisen ja sitten toisen. Noin vuosi meni kaikkiaan ja yritin kyllä aktiivisesti tehdä noita olkapään liikeratoja ylläpitäviä liikeitä omaehtoisestikin.

Äänestä
  • LUULTAVASTI RINTARANKASI ON OLLUT JUMISSA KAUEMMIN JO
    KOKONAISVALTAINEN JÄSENKORJAUS AUTTAA.
    YSTÄVÄLLISESTI SUOMALAINEN JÄSENKORJAAJA LAHTI

    Äänestä

varaa aika!

Äänestä

Ennenkuin mitään tekee pitää tietää mistä on kysymys,kysyjän tapauksessa on niskan hermopinne eli c6 hermotus krampissa,sen pystyy korjaamaan mm.osteopaatti kuten muutamat jo ehdottivat myös jäsenkorjaaja osaa tuon,siis vasen olkapäähän oli kyseessä.

Äänestä
  • myös, että lääkäritkin ovat ehdottaneet jäsenkorjausta koska se ei ole samallaista manipulaatio kuin mitä fysioterapeutit tekevät.
    Itse hieronjan ja jäsenkorjauskurssin käyneenä kuulin.

    Äänestä

Valitettavasti kyseiseen vaivaan ei oikein ole tehokasta hoitoa... Kyseessä on olkanivelen nivelkapselin kuivuminen ja kuroutuminen jonka syy on useimmiten epäselvä. Kapselin kuroutuminen aiheuttaa kivuliaan liikerajoituksen olkapäähän. Hieronnalla ja fysioterapialla voidaan lähinnä ylläpitää liikelaajuutta ja helpottaa kipua ympäröiviä kudoksia rentouttamalla. Osteopatialla voidaan lisäksi korjata nivelen asentovirheitä. Vaikeissa tapauksissa käytetään narkoosimanipulaatiota, jossa väkisin venytetään kutistunutta nivelkapselia.
Tila menee ohi itsestään mutta on pitkäkestoinen, kuudesta kuukaudesta jopa kahteen vuoteen.

Äänestä
  • Kiitos tämä lohduttaa, voi kestää jopa 2 vuotta. Tämän oireilun kanssa itse kipuilen tällä hetkellä jo pitkälti toista vuotta

    Äänestä

  • Minulla todettiin myös jäätynyt olkapää ja söin kaksi viikkoa tulehduskipu lääkettä ja jatkohoitona jokapäiväinen liikunta😉

    Äänestä

JÄSENKORJAUS POISTAA TUOTA VAIVAA.
SIINÄ HOIDETAAN VAIVAA SIINÄ JÄRJESTYKSESSÄ KUN TUO VAIVA ALUNPERIN TULI.
YSTÄVÄLLISESTI SUOMALAINEN JÄSENKORJAAJA LAHTI

Äänestä
  • Pitää paikkansa. Muu hoito tähän ei ole auttanut.

    Äänestä

Tässä on ehdotettu jäsenkorjausta ja osteopaattia. Itse koulutetuna hierojana ja osteopaatista mobilisoivaa hierontaa toteuttavana ammatinharjoittajana uskon tuon, sillä jäätynyt olkapää oireyhtmymä kestää aikansa, mutta jotta niveleen ei tosiaan tule mitään pysyviä kuivumisia ja kuroumia, niveltä on liikuteltava kivun sallimissa rajoissa. Itse käytän noivin vaivoihin ns passiivisia liikehoitoja, jotak on samoja mitä osteopaatit ja jäsenkorjaajatkin tekevät. Kotiläksyinä tulee aina ns terapeuttisia hoitavia jumppaliikeitä, joita pitää tehdä ns kivun sallimissa rajoissa - ei urakalla. näm nivelvaivat yleensä kestävät 3 6 kk häipyvät vähitellen ja jos on noudattanut jumppaohjeita olkapää on tervehtynyt.

Äänestä

Kyllä varaahieroja on oikeassa. tähän vaivaan ei ole varsinaist auttavaa hoitoa.
Itselläni jäätynyt olkapää kesti 8 kk. Yleensä voi mennä jopa 1-2 vuoteen.
Vaiva paranee aina itsestään, kuten minullakin. Kävin hierojalla ja fysioterapiassa, mutta kummastakaan ei oolut kuin hetkellistä apua.
Erikoislääkärini sanoi,että se paranee itsestään ja niinhän se parani.

Äänestä

Valitettavasti nivelkapselin kiteeseen ja sen muodostumiseen ei kyllä vyöhyketerapiat, hieronnat tai osteopatia auta.

Fysiatri voi selvittää, mistä todella on jäätyneessä olkapäässä kyse. Sen syntymekanismia ei edelleenkään tunneta ja samoin parannuskeinoja ei 2017 tunneta. Itsellään menee ajan kuluessa. Liikeratoja päivittäin kivun rajoissa ja ei liikaa, ettei provosoidu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa tarvitaan kirjoitti:

Olisko kellään tietoa ja/tai kokemusta, voisiko jonkin sortin hieronnalla tai vyöhyketerapialla poistaa kipua ja nopeuttaa paranemista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu