Nyt tämä Ajatusten Onkilahti on tehnyt lakialoitteen, jonka mukaan sosiaaliturvaa saava ei saa lähettää rahaa ulkomaille.
Hänellä ei ole nähtävästi mitään käsitystä lainsäädännöstä. Ei Suomessa voi perustuslain mukaan asettaa ihmisiä eriarvoiseen asemaan sen mukaan saavatko he tulonsiirtoja yhteiskunnalta vai ei. Perussuomalaisten pitää ensin muuttaa perustuslakia, vasta sitten he voivat ryhtyä rukkaamaan muita lakeja oman mielensä mukaan. Perustuslakia ei persut kykene muuttamaan tämän tai tulevan vaalikauden aikana. Jos maahanmuuttajalla rahat eivät hupene viinaan niin ei heitä siitä pidä rangaista.
Hänellä ei ole nähtävästi mitään käsitystä lainsäädännöstä. Ei Suomessa voi perustuslain mukaan asettaa ihmisiä eriarvoiseen asemaan sen mukaan saavatko he tulonsiirtoja yhteiskunnalta vai ei. Perussuomalaisten pitää ensin muuttaa perustuslakia, vasta sitten he voivat ryhtyä rukkaamaan muita lakeja oman mielensä mukaan. Perustuslakia ei persut kykene muuttamaan tämän tai tulevan vaalikauden aikana. Jos maahanmuuttajalla rahat eivät hupene viinaan niin ei heitä siitä pidä rangaista.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Persut+uskottelevat+äänestäjilleen,+että+olemassa+keino,+jolla+maahanmuuttajille+voidaan+maksaa+kantaväestöä+pienempiä+sosiaalitukia.+Tämä+on+varsin+yleinen+persujen+sumutus.
Sellaista+keinoa+ei+kuitenkaan+ole+-++aivan+kuten+sanot+-+perustuslakia+muuttamatta.++Perustuslain+muuttaminen+taas+vaatii+taakseen+yli+80%+kansanedustajista+tai+ainakin+67%+kahdella+eduskuntakaudella.
Maahanmuuttajien+sosiaalitukea+voidaan+siis+alentaa+vain+alentamalla+myös+kantaväestön+sosiaalitukia+tai+tehdään+kuten+Tanskassa:+työnvieroksujien+aktivoinnilla+sosiaalituilla+elämisestä+tulee+niin+sietämätöntä,+ettei+maa+kiinnosta+mahamuuttajia.+Esim.+2015+pakolaiskriisin+aikana+Tanskaan+tuli+vähemmän+pakolaisia+kuin+Suomeen.
Kotimaisten+yritysten+miljardeihin+nouseva+veronkierto+ulkomaille+lähetettävien+konsernilainojen+muodossa+ei+kansanedustaja+Jukka+Mäkystä+)ps)+ilmeisesti+liikuta+ollenkaan,+sen+sijaan+hän+hyökkää+kaikkein+heikoimmassa+asemassa+olevien+ihmisten+kimppuun+esittämällä+toimeentulotuensaajien+rahankäytölle+rajotteita.+
Mäkynen+siteeraa+"saamaansa+tietoa",+vahvistamatta+sitä+mitenkään.+Hän+väittää,+että+ulkomaille+menee+7+miljoonaa+euroa+toimeentulotukirahaa.+Tuntuu+sekin+summa+olevan+tuulesta+temmattu.+
Seitsemän+miljoonaa+on+0,0125+%+valtion+budjetista.+
+
Rasistisen+monomaanikon+elämä+on+helppoa,+kun+kaikki+on+aina+jonkun+muun+syy.+Ja+aina+löytyy+heikompia+joita+lyödä.
"Seitsemän+miljoonaa+on+0,0125+%+valtion+budjetista.+"
Olisit+voinut+kirjoittaa+tuon+summan+muotoon:+"Aivan+häviävän+pieni".+Tätäkin+palstaa+lukee+moni+persu+ja+tuota+summaa+he+eivät+ymmärrä,+eivät+tiedä/hahmota+sitä+kuinka+pienestä+summasta+on+kyse.++Mäkynen+haluaa+puuttua+yksilön+itsemääräämisoikeuteen+siten,+että+yksilön+pitää+kuluttaa+rahansa+Mäkysen+vaatimalla+tavalla.++Perussuomalainen+tukien+saaja+vie+rahansa+Alkoon.
Kansanedustaja Jukka Mäkynen ei taida tietää juuri mitään esittämistään asioista. Ei kerrassaan mitään. "Tietämättömyydellä voi siis päästä pitkälle, mutta ei loputtomiin. Jossain vaiheessa osaamattomuus huomataan. Mäkysen tietämättömyyttä eivät luultavasti ainakaan häntä äänestäneet huomaa, vaan meuhkaavat tälläkin hetkellä somalien saamista tuista, niiden lähettämisestä ulkomaille ja Suomen olemisesta koko maailman sosiaalitoimistona. Tämän selkäydinreaktion taustalla piilee epämääräinen kuvitelma siitä, että jos maahanmuuttajien tukia leikattaisiin, niin ne rahat saisi joku muu. Tietenkään ei saisi, mutta tämän ymmärtäminen on joillekin ylivoimaisen vaikeaa."
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2019/08/03/pyha-yksinkertaisuus/?fbclid=IwAR1CyNJWa8nZRLo99i5lMJ7I7AM_SvKQIkYZa15N7sueUbbsOTwAwohbp0s
Olet oikeassa kyllä paras tapa on maksaa paikan päällä. Muuten oletko työvoiman käytettävissä?
Rasisti ei ymmärtänyt edellistä tekstiä.
Yhdenvertaisuus lain edessä myös sosiaalitukien suhteen on joillekin täysin käsittämätön asia. Perussuomalaiset ja muut rasistit, myös rasistipuoluetta äänestävät, pyrkivät poistamaan yhdenvertaisuuden
Kyllä se on väärin, jos sellaiset ulkomailta tänne tulleet ihmiset jotka eivät päivääkään ole veroja Suomeen maksaneet saavat taloudellisesti saman tuen, kuin ne jotka vuosikymmeniä ovat veroja maksaneet ja työtä tehneet täällä. Tähän pitää tulla muutos.
Muutoksia ei tule, ellei perustuslakia muuteta. Siihen äärioikeistolaiset tähtäävät. Perustuslain muutos tai jopa poistaminen tekee kaikki ihmiset epätasa-arvoisiksi lain edessä. Perussuomalaiset haluavat poistaa oikeusvaltion ja muuttaa maa yhden puolueen diktatuuriksi.
Kyllä se on ansainnut paremman tuen joka on tuen rahoittanutkin, ei se ole mitään epätasa-arvoa vaan oikeudenmukaisuutta ja järkevää inhimillisyyttä.
Sellainen 60- vuotias persu, joka ei siihenastisen elämänsä välitilinpäätöksen mukaan ole ollut nettomaksaja vaan aiheuttanut yhteiskunnalle enemmän kustannuksia kuin mitä on töistään veroja maksanut on samassa asemassa sellaisen maahanmuuttajan kanssa, joka ei ole nettomaksaja. Mahtaa persuilla tulla keskinäinen riita siinä vaiheessa kun nettomaksajapersu sanoo nettosaajapersulle, että saat heikompaa tukea, koska minä maksan. Meneeköhän puolue taas kahteen osaan?
Taitaa laulut muuttua, jos maahan tulee vielä muutamia kymmeniätuhansia elätettäviä notkuilemaan kaupunkien ostareille ja Kelatoimistoihin.....
Putin järkkää uuden pakolaisaallon Syyrian suunnasta. Ilman Putinia ei saada kriisiä ja persujen äänet jää saamatta ensi vaaleissa.
itse olen kyllä nähnyt ihan viikottain tapahtuvan vaasassa ja varmaan jokaisessa kaupungissa missä on rahan lähetys konttoreita notkuu yön timoja edessä,ja koska heillä on usein kuukausi limiitti lähetyksiin täynnä tarjoavat suomipojalle esim 150e jos lähettää omalla nimellä 10.000e kät kongon tilille...on muuten käynyt itselle pari kertaa ja luulen että muillekin? paikka oli moneygram
Minäkin olen ollut mukana lähettämässä rahaa ulkomaille. Sehän ei ole laitonta.
Olen nähnyt ihan viikottain, että Vaasassa nämä lähettelevät 100.000€/henkilö viikossa. Ihan itse, ne on kai sopinu näiden välitysfirmojen kanssa järjestelystä, että laittavat ylimääräiset rahat Kongoon vaikka se summa sais olla vaan 10.000€/viikko.
Jokaisella on oikeus käyttää rahansa mihin haluaa. Miten olisi, jos työnantajat alkaisivat määrätä mihin työntekijä saa palkkansa käyttää. Jos ruvetaan lainsäädännöllisin keinoin määräämään mihin esim. toimeentulotukea saa käyttää, niin se koskee silloin niin maahanmuuttajia kuin kantaväestöäkin. Yhden ryhmän rahankäyttöä ei voi määrätä, koska se on perustuslain vastaista. Tämä asia ei vain mene perille, vaikka rautalangasta vääntäisi.
Toimeentulo käytetään toimeentuloon. Onko tuo nyt niin vaikea asia ymmärrettäväksi?? Toimeentuloa EI voi käyttää rahalähetyksiin, sillä silloin toimeentulo on maksettu väärin perustein. Tämäkin liian vaikea asia?
Väitätkö todella, että sosiaalietuutta pitää käyttää johonkin tiettyyn asiaan ja siitä rahasta ei muka voisi antaa jollekin toiselle ihmiselle? Jos saan sosiaalitukea ja annan kaverilleni rahaa bussilippuun niin sekö on sitten kiellettyä? Minkä lainkohdan perusteella?
Perussuomalainen ei ehkä ole koskaan kuullut toisten auttamisesta. Ulkomaalaistaustainen voi jättää ottamatta ne kaljat Brandossa ja avustaa vaikkapa äitiään, joka asuu esim. kehitysmaassa, jossa jo muutamalla eurolla voi ostaa ruokaa viikoksi. Heikossa taloudellisessa asemassa oleva henkilö voi tuntea tarvetta auttaa toista heikossa asemassa olevaa. Persu haluaa kieltää auttamisen, koska auttaminen on hänestä väärin.
Jukka tietää mihin omat rahat käytetään. Omalta idiltäänkin vielä kavalsi pankkitilin tyhjäksi. Tuomio siitä tuli.
Ei tarvitse muuttaa perustuslakia, kun itse siirrät tilisi Somaliaan. Siis älä ole huolissasi persu kansanedustajasta. Haluaisin lisää lainopillisia neuvoja ehdottomasti tunnut hallitsevan lainopilliset kiemurat.
Minulla ei ole tarvetta siirtää tiliäni yhtään mihinkään. Jukallahan se tarve on muuttaa perustuslakia, jos aikoo puuttua siihen miten kukin rahansa käyttää.
"Persut+uskottelevat+äänestäjilleen,+että+olemassa+keino,+jolla+maahanmuuttajille+voidaan+maksaa+kantaväestöä+pienempiä+sosiaalitukia.+Tämä+on+varsin+yleinen+persujen+sumutus.
Sellaista+keinoa+ei+kuitenkaan+ole+-+aivan+kuten+sanot+-+perustuslakia+muuttamatta.+Perustuslain+muuttaminen+taas+vaatii+taakseen+yli+80%+kansanedustajista+tai+ainakin+67%+kahdella+eduskuntakaudella.
"
-------------------------------
Perustuslaissa+sanotaan+tarkalleen+että+"Suomen+sosiaaliturva+kuuluu+kaikille"+Se+ketä+se+sitten+koskee+on+täysin+tulkintakysymys.
Tekstin+kirjoittajat+ovat+takuulla+aikanaan+tarkoittaneet+Suomen+kansalaisia+eikä+koko+maapalloa.+Vihervasarit+puolestaan+haluaa+jakaa+rahaa+kaikille+jota+ei+veronmaksaja+voi+ymmärtää.+Ne+rahat+kun+on+poissa+etupäässä+vihervassareilta+jotka+ei+veroja+maksa+vaan+nostaa+itsekin+rahansa+sossusta+ja+jostain+yhteiskunnan+höpöhöpö-hankkeista.
Eihän sitä sosiaalitukea tietenkään myönnetä Afrikkaan, vaan Suomen sosiaaliturvan piiriin kuuluvalle. Kukin saa Suomessa käyttää rahansa oman mielensä mukaan.
Perustuslaissa oikeus sosiaaliturvaan on selkeästi Suomen kansalaisilla, EU-kansalaisilla ja kaikilla maassa asuvilla, koska kyseissä kohdassa näitä ryhmiä ei jaotella. Esim. äänioikeuden kohdalla perusoikeudet riippuvat kansalaisuudesta ja vakituisesta asuinpaikasta. Sosiaaliturvan kohdalla tällaista jaottelua ei tehdä. Kaikki ovat yhdenvertaisia sosiaaliturvaa hakiessaan.
Mutta se ei ole oikeudenmukaista, sosiaaliturvaan pitää saada ehtoja ja rajoituksia. Pres. Niinistö on todennut eräässä puheessaan pari vuotta sitten, et se on jotenkin outoa ja kestämätöntä, et Suomen rajoille voi tulla kuka tahansa ja kun osaa vain sanoa 'asyl' niin kaikki ovet aukenevat ja rajoitukset poistuu. Jos tämä jatkuu menee Suomi konkurssiin.
Juristi, pres Niinistö siis oudoksuu sitä, että Suomi noudattaa ratifioimiaan kansainvälisiä sopimuksia? Salli minun nauraa! Väitteesi on perätön. Niinistö oudoksui sitä, että v.2015 itärajan yli tulleet Putinin lähettämät hemmot, jotka olivat asuneet Venäjällä vuosikausia, yhtäkkiä ilmaantuivat rajalle hakemaan turvapaikkaa. Sitä hän oudoksui.
Miten Suomi sitten toimi tämän operaation pysäyttämiseksi? Niinistön oli operaation oltua käynnissä parisen viikkoa mentävä neuvottelemaan pres. Putinin kanssa ja osapuolet allekirjoittivat erillisen määräaikaisen rajasopimuksen. Rajasopimus tietyillä raja-asemilla rajoitti myös muiden EU-kansalaisten mahdollisuutta ylittää raja suomalaisia lukuunottamatta. Tämä Venäjän kanssa erikseen tehty sopimus oli EU:n rajasäännösten vastainen mutta EU:ssa oli ymmärrystä tätä menettelyä kohtaan, koska Suomen suojaton asema tiedostetaan.
Miten menetteli Natomaa Norja, kun nämä Putinin lähettämät tyypit tulivat raja-asemalle hakemaan turvapaikkaa? Meni muutama päivä hallinnollisen määräyksen laatimiseen raja-asemille, jonka mukaan nämä operaatioon osallistuvat rajan ylittäjät käännytettiin rajalta oikopäätä takaisin Venäjälle. Kannattaa huomioida, että Norja noudattaa niitä samoja kansainvälisiä sopimuksia kuin Suomikin ja Norjasta voi vieläkin hakea turvapaikkaa, kunhan se ei tapahdu Putinin organisoimana Pohjois-Norjassa.
Naurat Niinistön sanomalle, siitä vaan, mut se on totta et juuri noin hän sanoi, eli ihmetteli kun sana (asyl) avaa kaikki ovet. Jos et usko, kysy pres. kansliasta Niinistön puheita ja kommentteja. Juristina Niinistö tietää kyllä mitä puhui, ei mikään kansainvälinen sopimus velvoita meitä ottamaan vastaan ja antamaan kaikille maailmalta tuleville samaa taloudellista turvaa ja elämää, kuin Suomen kansalaisille.
Tukihakemukset käsitellään lähinnä tunnepohjaisesti, niinhän naiset toimii aina, jos hakija koetaan mukavana suhtaudutaan häneen ja tukihakemukseen myönteisesti.