Vuoden 1974 Mercury 200 20hv tuottaa ongelmia. Polttoainetta ei mene kaasuttimelta sylintereihin yhtään. Kaasari on jo kolmeen kertaan purettu, puhdistettu (myös ultraääni) ja säädetty. Siinä on uudet tiivisteet ja pa-suodattimen kalvot. Polttoaine menee pumppaamalla tutista kammioon ja pysyy siellä. Sylinterit ovat täysin kuivat vaikka kuinka kauan konetta pyörittelisi akkukoneella vauhtipyörästä. Puristukset 10 Bar ja hyvä kipinä, joten käyntiin pitäisi lähteä. Eivät saaneet huollossakaan toiminaan. Onko ideoita?
Mercury 200 ei saa polttoainetta
11
724
Vastaukset
- Anonyymi
Tutki tarkkaan koko lohko, että ei ole halkeamaa, tiivisteitä rikki tai joku löysällä. Jostakin syystä ei kehitä imua lohkoon luultavasti.
- Anonyymi
Kiitos vinkistä! Onko niin, että vaikka puristukset hyvät, voi lohkossa olla ongelmaa? Mietin myös voisiko pa-pumpun paineentuotossa olla ongelmaa, mutta kai sylintereihin bensaa menisi ilman pumppuakin, jos on kaasuttimen kammio täynnä?
- Anonyymi
Kampikammio tuottaa pumpullekkin tarvittavan voiman ja pumppu ei siis myöskään toimi jos lohkossa on vuoto. Katso kaasarin imukansi myös koska siellä voisi olla tiivistevuoto, tai halkeama, tai löysällä. Ota kaasari irti, niin näkyy paremmin.Puristukset voi olla normaalit siltikin. Ei mene bensaa ilman pumppua mihinkään. Yksi vikapaikka on yleensä vanhassa koneessa alapään stefa, mutta yleensä toimii jotenkuten, paitsi jos on totaalisen hajonnut.( selvä vikapaikka ). Vaatii moottorin irrotusta rikiputkesta ja voisin jopa suositella sitä, että voisi sen stefankin vaihtaa. Itse en ole merkun alakertaa nähnyt, koska ne ovat toimineet hyvin.
- Anonyymi
Meri vai järvikone ?
- Anonyymi
Ostin toisen samanlaisen moottorin, ja siirsin siihen kunnostetun kaasuttimen ym. osia. Nyt toimii hienosti, eli alkuperäinen kone ei ilmeisesti saanut imua aikaseksi kuten ensimmäisessä vastauksessa todetaan. Vielä on ajoittain ongelma, että koneesta häviävät tehot ja sitten sammuu. Pumppaamalla polttoainetta ja nykimällä lähtee käyntiin ja saattaa taas toimia ilman ongelmia vaikka kuinka kauan. Ilmeisimmin polttoaineen saannissa vieläkin jotain häikkää. Tankki oli täysin puhdas, letkut ovat uudet, samoin polttoainepumppu. Vika on hyvin ajoittainen ja pääsääntöisesti toimii todella hienosti ja käy myös tyhjäkäyntiä vaikka kuinka alhaisilla kierroksilla. Mistäköhän tätä ongelmaa nyt lähtisi etsimään?
- Anonyymi
Hei
Hieno moottori. Se on niitä viimeisiä aitoja 20 hv jenkkikoneita. Sitten kun tulos alkoi hyytymään rupesi Kiekhafer ostamaan japanilaisilta. Mutta asiaan:
mulla oli vastaavanlainen tapus aikanaan kun peruskorjasin mainitunlaista konetta. Kun kaikenlaiset imuvuodot oli eliminoitu syyksi paljastui hajonnut kampikammion stefa.- Anonyymi
Totta, hieno kone ja se antaa enemmän tehoa, kun ilmoitetaan. Itelläkin oli aikoinaan vanha valkokoppainen ja samat tehot, kuin siniraidassa. Kokeiltiin ristiin kahdessa veneessä.
- Anonyymi
Voiko se kampikammion stefa aiheuttaa tämän toisessa moottorissa ilmenevän oireen, että lyhyen käytön jälkeen (yleensä kylmänä) ei saa bensaa? Kone toimii siis hetken, ja sitten sammuu bensan puutteeseen. Eilen kesti pari minuuttia, että tämä tapahtui. Sitten pumppasin täyteen, ja käytin konetta kaksi noin tunnin mittaista ajokertaa ilman minkäänlaisia ongelmia.
- Anonyymi
Pumppaa aina käsipumpulla kaasari täyteen ennen lähtöä. Kipatessa monesti valuttaa osan ulos. Jos se stefa on huono, niin tyhjäkäynti on vaivalloista eikä terävää. Yksi hyvä merkki stefarikosta on se, että peräpeili menee noesta mustaksi.
- Anonyymi
Vähän myöhässä tällä palstalla, mutta kommenttia silti;
Bensapumppu viallinen estää polttoaineen saannin!
Pura pumppu ja tarkista näkyykö selkeää syytä tai uusi pumppu, siitä se lähtee.
Huolto ei kaikkea pura/ tarkista!- Anonyymi
Kyllä, mutta älä osta mistätahansa sitä pumppua. Ite ostin evariin eräästä kuopiolaisesta varaosaliikkeestä, niin eipä toiminut ollenkaan ja kun tutkin syytä, niin siitä puuttui koko pumpun kalvo ja toinen ohut jousi, sekä kaikki jousien päihin kuuluvat vuovitulpat jotka suojaavat kalvoa !! Bensaa suihkusi pitkin konetta käsipumpulla. Onneksi oli koppa auki. Takuun kanssa olisi voinut myös toimia eri tavalla, mutta sain kuntoon vanhoilla osilla ja uudella kalvolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3466919Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai685960Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945436Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi834248Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan503441HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok663395Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta463291Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373074Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122297