yamaha 20 starttaa työläästi mutta käy sitten hyvin

Anonyymi

jaahas mikähän olis vika kun: yamaha 20 starttaa työläästi mutta käy sitten hyvin.

Eli kylmänä kun on nökötellyt veneen perässä kipissä, sitten laitan vaakasuoraan ja kokeilen startata narusta niin ei meinaa mitenkään käynnistyä... kun aikani olen narua vedellyt (10 kertaa) niin sitten alkaapi startata ja sen jälkeen käy hyvin nopeilla ja hitailla kierroksilla. Syt tulpat tok on 2 vuotta vanhat mutta putsasin ne huolella. Bensa ei haise kun starttaa eikä sitä tipu veteenkään.

Silleen saa 1. kerralla käyntiin että sumutan starttisumua ilmanottoaukkoon. Sitten starttaa heti. Tuntuu että bensapuolella olisi tulo-ongelmaa siis?? Bensan suodin putsattu, oli vanhaa karstaa. Pitäsköhän vaan ajella täydellä kaasulla pitkin järvenselkää muutama tunti ? Pitääkö näissä olla ohut tankin bensaletku, tässä on aika paksu 9mm paksu kai. Kaasutinta ei jaksais alkaa putsata... Ilmanottokanavat näytti puhtaalta kyllä.

9

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Letkun lussuttimesta(eikai puutu) pumppaamalla aina ekana. Toimiikos ryyppy, koska ilman sitä ei käynnisty kylmänä. Letkun paksuus ei vaikuta mihinkään muuhun kuin kestävyyteen. Sen pitää olla nykybensan kestävää. Yksi juttu, käytä ainoastaan 98 bensaa.

    • Anonyymi

      Ryyppy ei toimi? Omassa koneessa oli samaa vikaa, toimi muuten hyvin mutta ei meinannut käynnistyä. Syy oli sähköryypyn mykäksi mennyt solenoidi.

    • Anonyymi

      Moottorin etupaneelissa ryyppy on manuaalinen nuppi, jota olen käyttänyt. Mutta sitten tossa on vanhoja peruja kyllä virta-avain joka pitää olla päällä startissa, starttimoottori kuitenkin poistettu. Siinä avaimen alla on sähköryypyn oma nuppi. Pitääpä testata josko sähköryypyn nupin painamalla ja starttaamalla, käynnistyisi eri tavoin. Thänks!

    • Anonyymi

      Vastaan itselleni, jos ois jollekin apua. Yammu ei siis startannut kylmänä helpolla eikä kaasarit tulvineet eikä bensa haissut. Ryyppy toimi. Sähköliittimet ja sytkätulpat putsasin ja laitoin crct jne. Käsipallukalla pumppasin bensaa ennen starttia. Mikään näistä EI ratkaissut ongelmaa. Ratkaisu: tässä yamahassa 20hv 2tahti on säädettävä käsikippi jolla pystyy säätää moottorin 3 syvyysasentoon. ;;ylimmässä asennossa;; potkuri kyllä on vedessä mutta kaasarit jäi kai liian "ylämäkeen". Bensaa ei mennyt sytytystulpille astin. Laitoin moottorin syvimpään asentoon, ja johan starttasi ja ekalla. Pallukasta pumppaamalla myös tunsi että nyt menee bensaa eteenpäin. Eli moottorin asentokulma vaikutti kaasarien asentoon ja varmaan neulaventtiileihin ym. Toki voi sielä neulaventtiilipuolella olla likaa tms mutta enpä ala aukomaan ennen syksyä. Cheers!

      • Anonyymi

        Konehan pitääkin olla alhaalla käynnistäessä. Olisin voinut senkin jo aiemmin kertoa jos olisin tiennyt.


      • Anonyymi

        Nyt vasta kerrot, että kyse oli 2T-mallista. Niitäkin on useita erilaisia ainakin 70-luvulta alkaen ja koko 90-luvun taisi olla kaksi täysin eri mallia myynnissä.

        Tietysti tuo outo käynnistysasentokin oli oleellinen tieto.


    • Anonyymi

      onko mahdollisesti mennyt liikaa 2t-öljyä bensan sekaan. Liian rikas seos voi aiheuttaa tuon.
      Kannattaa käyttää laatu öljyä ja oikea seos suhde, niin johan alakaa vene kulkea. Ei tarvitse laittaa kaasua edes täysille niin alkaa edessä olevat neltahtivehkeet olemaan takana.

      • Anonyymi

        Usein syynä on myös 95E10 bensa. Kannattaa käyttää 98E5 ja toimii ihan eritavalla. Ennen sai shelliltä 98 bensaa ilman viinaa vaan ei enää.


    • Anonyymi

      Parasta paalata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4903
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1555
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1459
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1391
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1109
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1027
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      38
      937
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      905
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      149
      808
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      729
    Aihe