yamaha 20 starttaa työläästi mutta käy sitten hyvin

Anonyymi

jaahas mikähän olis vika kun: yamaha 20 starttaa työläästi mutta käy sitten hyvin.

Eli kylmänä kun on nökötellyt veneen perässä kipissä, sitten laitan vaakasuoraan ja kokeilen startata narusta niin ei meinaa mitenkään käynnistyä... kun aikani olen narua vedellyt (10 kertaa) niin sitten alkaapi startata ja sen jälkeen käy hyvin nopeilla ja hitailla kierroksilla. Syt tulpat tok on 2 vuotta vanhat mutta putsasin ne huolella. Bensa ei haise kun starttaa eikä sitä tipu veteenkään.

Silleen saa 1. kerralla käyntiin että sumutan starttisumua ilmanottoaukkoon. Sitten starttaa heti. Tuntuu että bensapuolella olisi tulo-ongelmaa siis?? Bensan suodin putsattu, oli vanhaa karstaa. Pitäsköhän vaan ajella täydellä kaasulla pitkin järvenselkää muutama tunti ? Pitääkö näissä olla ohut tankin bensaletku, tässä on aika paksu 9mm paksu kai. Kaasutinta ei jaksais alkaa putsata... Ilmanottokanavat näytti puhtaalta kyllä.

9

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Letkun lussuttimesta(eikai puutu) pumppaamalla aina ekana. Toimiikos ryyppy, koska ilman sitä ei käynnisty kylmänä. Letkun paksuus ei vaikuta mihinkään muuhun kuin kestävyyteen. Sen pitää olla nykybensan kestävää. Yksi juttu, käytä ainoastaan 98 bensaa.

    • Anonyymi

      Ryyppy ei toimi? Omassa koneessa oli samaa vikaa, toimi muuten hyvin mutta ei meinannut käynnistyä. Syy oli sähköryypyn mykäksi mennyt solenoidi.

    • Anonyymi

      Moottorin etupaneelissa ryyppy on manuaalinen nuppi, jota olen käyttänyt. Mutta sitten tossa on vanhoja peruja kyllä virta-avain joka pitää olla päällä startissa, starttimoottori kuitenkin poistettu. Siinä avaimen alla on sähköryypyn oma nuppi. Pitääpä testata josko sähköryypyn nupin painamalla ja starttaamalla, käynnistyisi eri tavoin. Thänks!

    • Anonyymi

      Vastaan itselleni, jos ois jollekin apua. Yammu ei siis startannut kylmänä helpolla eikä kaasarit tulvineet eikä bensa haissut. Ryyppy toimi. Sähköliittimet ja sytkätulpat putsasin ja laitoin crct jne. Käsipallukalla pumppasin bensaa ennen starttia. Mikään näistä EI ratkaissut ongelmaa. Ratkaisu: tässä yamahassa 20hv 2tahti on säädettävä käsikippi jolla pystyy säätää moottorin 3 syvyysasentoon. ;;ylimmässä asennossa;; potkuri kyllä on vedessä mutta kaasarit jäi kai liian "ylämäkeen". Bensaa ei mennyt sytytystulpille astin. Laitoin moottorin syvimpään asentoon, ja johan starttasi ja ekalla. Pallukasta pumppaamalla myös tunsi että nyt menee bensaa eteenpäin. Eli moottorin asentokulma vaikutti kaasarien asentoon ja varmaan neulaventtiileihin ym. Toki voi sielä neulaventtiilipuolella olla likaa tms mutta enpä ala aukomaan ennen syksyä. Cheers!

      • Anonyymi

        Konehan pitääkin olla alhaalla käynnistäessä. Olisin voinut senkin jo aiemmin kertoa jos olisin tiennyt.


      • Anonyymi

        Nyt vasta kerrot, että kyse oli 2T-mallista. Niitäkin on useita erilaisia ainakin 70-luvulta alkaen ja koko 90-luvun taisi olla kaksi täysin eri mallia myynnissä.

        Tietysti tuo outo käynnistysasentokin oli oleellinen tieto.


    • Anonyymi

      onko mahdollisesti mennyt liikaa 2t-öljyä bensan sekaan. Liian rikas seos voi aiheuttaa tuon.
      Kannattaa käyttää laatu öljyä ja oikea seos suhde, niin johan alakaa vene kulkea. Ei tarvitse laittaa kaasua edes täysille niin alkaa edessä olevat neltahtivehkeet olemaan takana.

      • Anonyymi

        Usein syynä on myös 95E10 bensa. Kannattaa käyttää 98E5 ja toimii ihan eritavalla. Ennen sai shelliltä 98 bensaa ilman viinaa vaan ei enää.


    • Anonyymi

      Parasta paalata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe