yamaha 20 starttaa työläästi mutta käy sitten hyvin

Anonyymi

jaahas mikähän olis vika kun: yamaha 20 starttaa työläästi mutta käy sitten hyvin.

Eli kylmänä kun on nökötellyt veneen perässä kipissä, sitten laitan vaakasuoraan ja kokeilen startata narusta niin ei meinaa mitenkään käynnistyä... kun aikani olen narua vedellyt (10 kertaa) niin sitten alkaapi startata ja sen jälkeen käy hyvin nopeilla ja hitailla kierroksilla. Syt tulpat tok on 2 vuotta vanhat mutta putsasin ne huolella. Bensa ei haise kun starttaa eikä sitä tipu veteenkään.

Silleen saa 1. kerralla käyntiin että sumutan starttisumua ilmanottoaukkoon. Sitten starttaa heti. Tuntuu että bensapuolella olisi tulo-ongelmaa siis?? Bensan suodin putsattu, oli vanhaa karstaa. Pitäsköhän vaan ajella täydellä kaasulla pitkin järvenselkää muutama tunti ? Pitääkö näissä olla ohut tankin bensaletku, tässä on aika paksu 9mm paksu kai. Kaasutinta ei jaksais alkaa putsata... Ilmanottokanavat näytti puhtaalta kyllä.

9

554

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Letkun lussuttimesta(eikai puutu) pumppaamalla aina ekana. Toimiikos ryyppy, koska ilman sitä ei käynnisty kylmänä. Letkun paksuus ei vaikuta mihinkään muuhun kuin kestävyyteen. Sen pitää olla nykybensan kestävää. Yksi juttu, käytä ainoastaan 98 bensaa.

    • Anonyymi

      Ryyppy ei toimi? Omassa koneessa oli samaa vikaa, toimi muuten hyvin mutta ei meinannut käynnistyä. Syy oli sähköryypyn mykäksi mennyt solenoidi.

    • Anonyymi

      Moottorin etupaneelissa ryyppy on manuaalinen nuppi, jota olen käyttänyt. Mutta sitten tossa on vanhoja peruja kyllä virta-avain joka pitää olla päällä startissa, starttimoottori kuitenkin poistettu. Siinä avaimen alla on sähköryypyn oma nuppi. Pitääpä testata josko sähköryypyn nupin painamalla ja starttaamalla, käynnistyisi eri tavoin. Thänks!

    • Anonyymi

      Vastaan itselleni, jos ois jollekin apua. Yammu ei siis startannut kylmänä helpolla eikä kaasarit tulvineet eikä bensa haissut. Ryyppy toimi. Sähköliittimet ja sytkätulpat putsasin ja laitoin crct jne. Käsipallukalla pumppasin bensaa ennen starttia. Mikään näistä EI ratkaissut ongelmaa. Ratkaisu: tässä yamahassa 20hv 2tahti on säädettävä käsikippi jolla pystyy säätää moottorin 3 syvyysasentoon. ;;ylimmässä asennossa;; potkuri kyllä on vedessä mutta kaasarit jäi kai liian "ylämäkeen". Bensaa ei mennyt sytytystulpille astin. Laitoin moottorin syvimpään asentoon, ja johan starttasi ja ekalla. Pallukasta pumppaamalla myös tunsi että nyt menee bensaa eteenpäin. Eli moottorin asentokulma vaikutti kaasarien asentoon ja varmaan neulaventtiileihin ym. Toki voi sielä neulaventtiilipuolella olla likaa tms mutta enpä ala aukomaan ennen syksyä. Cheers!

      • Anonyymi

        Konehan pitääkin olla alhaalla käynnistäessä. Olisin voinut senkin jo aiemmin kertoa jos olisin tiennyt.


      • Anonyymi

        Nyt vasta kerrot, että kyse oli 2T-mallista. Niitäkin on useita erilaisia ainakin 70-luvulta alkaen ja koko 90-luvun taisi olla kaksi täysin eri mallia myynnissä.

        Tietysti tuo outo käynnistysasentokin oli oleellinen tieto.


    • Anonyymi

      onko mahdollisesti mennyt liikaa 2t-öljyä bensan sekaan. Liian rikas seos voi aiheuttaa tuon.
      Kannattaa käyttää laatu öljyä ja oikea seos suhde, niin johan alakaa vene kulkea. Ei tarvitse laittaa kaasua edes täysille niin alkaa edessä olevat neltahtivehkeet olemaan takana.

      • Anonyymi

        Usein syynä on myös 95E10 bensa. Kannattaa käyttää 98E5 ja toimii ihan eritavalla. Ennen sai shelliltä 98 bensaa ilman viinaa vaan ei enää.


    • Anonyymi

      Parasta paalata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1206
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      959
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      941
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      700
    5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      183
      662
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      159
      661
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      270
      651
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      616
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      612
    Aihe