Itsekäs?

Ovatko mies puoliset vesimiehet jotenkin itsekkäitä, vai kuvittelenko vaan? Ajattelevatko he vain itseään? (en tarkoita kaikkia)
92107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Musta tuntuu, että se saattaa olla sellainen rooli joillakin.

Eräskin tuttava muuttuu alkomahoolia saadessaan melkoiseksi "lampaaksi" = tosi lempeäksi, ja taitaa silloin paljastaa sen syvimmän ja herkän luonteensa.

Äänestä

Valtaosa ihmisistä on itsekkäitä.Jo ajattelukin lähtee liikkeellä omasta näkökulmasta.Itse olen vesimies.En usko olevani keskimääräistä itsekkäämpi.Toki siinäkin on eroja miten tuo itsekkyys tulee esiin.Suomessa moisesta täysin luonnollisesta piirteestä on tehty jotenkin häpeällistä ja kartettavaa.Ilman itsekkyyttä meitä ei olisi.

Äänestä

Jotkut miespuoliset vesimiehet ovat enemmän itsekkäitä, jotkut vähemmän. Myös jotkut naispuoliset vesimieht ovat enemmän ja jotkut vähemmän itsekkäitä. Tämä pätee kaikkiin muihinkin horoskooppimerkkeihin. Se ei ole horoskooppimerkistä kiinni.

Äänestä
  • Olipa kerrassaan turha viesti :)

    Äänestä

-Tietysti jotkut- kuten missä tahansa merkissä.
Itse koen Vesimiehet sensijaan jotenkin hiukan "etäisinä". Heidän lähelleen ei ole yleensä kovin helppo päästä.
Jonkinlaisen roolin ylläpitäminen tuntuu myös tutunoloiselta.

Äänestä
  • Aivan, minusta ainakaan ei saa heti "otetta." En halua avata sydäntäni jokaiselle vastaantulijalle, on turvallisempaa pitää kaikkein sisin omassa piilossa ja tutustua ihmiseen ennen kuin antaa hänelle itsestään liikaa. Vesimiehillä on kuulemma tavallista suurempi menetysten pelko, ehkä se ajaa meitä piilottamaan sisimpämme muilta. Rooli on tällöin se jonka avulla pidämme selän seinää vasten ja roolista luovumme vasta kun toinen on osoittanut olevansa luottamuksen arvoinen.

    Äänestä

  • Veskarityttö kirjoitti:

    Aivan, minusta ainakaan ei saa heti "otetta." En halua avata sydäntäni jokaiselle vastaantulijalle, on turvallisempaa pitää kaikkein sisin omassa piilossa ja tutustua ihmiseen ennen kuin antaa hänelle itsestään liikaa. Vesimiehillä on kuulemma tavallista suurempi menetysten pelko, ehkä se ajaa meitä piilottamaan sisimpämme muilta. Rooli on tällöin se jonka avulla pidämme selän seinää vasten ja roolista luovumme vasta kun toinen on osoittanut olevansa luottamuksen arvoinen.

    vesimiehet tietävät sen, että jos päästää muut liian lähelle niin omat näpit siinä palaa,kerta toisensa perään.kuori kovettuu väkisinkin...hoitakoot muut merkit sen turhan ruikuttamisen-ei vesimiehet.vesimiehet kunniaan!!!

    Äänestä

Näinhän se on, että ihmisen syntymähetki määrää koko hänen tuleva luonteensa ja elämänsä. Oletetaanpa vaikka, että hemmo on syntynyt täällä Suomessa 20.2. klo 00.35. Hänhän toimii juuri kuten horoskooppi sanoo kalojen toimivan.

Mitäs jos kaveri olisi syntynyt Ruotsissa samalla hetkellä (eli 19.1 klo 23.35), mutta muuttanut heti seuraavan päivänä Suomeen??? Major Problem, tuon ihmisen kohtalohan on ihan tuuliajolla, kun ei tiedä onko hän vesimies vai kalat!! Mistä horoskooppien jumala tietää, mitä kaverille antaa? Onko hän äkkipikainen vai rauhallinen? Onko onnea rakkaudessa vai ei..?

Hei haloo, typerämpää hölynpölyä kuin jotkut horoskoopit ei olekaan. Kai teidät on myös siepattu UFOjen toimesta, ja uskotte kummituksiin? Ja tietysti biorytmit vaikuttavat myös ihmisen elämään?

Hoh-hoijaa...

Äänestä
  • Niin sitä pitää.Kyllä täällä tiedetään kuka tekee ja mitä.Kenen kanssa kaveerata ja pettääkö se ukko vai ei.Ja vesimieshän on itsekäs,kun kerran naapurin äijäkin on ja holistikin vielä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gemini kirjoitti:

Ovatko mies puoliset vesimiehet jotenkin itsekkäitä, vai kuvittelenko vaan? Ajattelevatko he vain itseään? (en tarkoita kaikkia)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu