Läheiselläni on todettu haimasyöpä. Kookas kasvain jota ei voi poistaa, etäpesäkkeitä ei ole toistaiseksi. Hirveä huoli on hänestä, hoitojakaan ei voi enää antaa, pelkkä kipulääkitys vain.. Kertokaa kenellä on kokemusta haimasyövästä. Millaisia kivut ovat ja millainen ennuste on ko. sairaudessa?
Haimasyöpä
Anonyymi
2432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tätini kuoli haimasyöpään. Sairasti kaksi vuotta ennen kuolemaansa. Ei havaittu ajoissa.
Koska asun toisessa maassa en hänen sairausajastaan tiedä kipujen yms osalta.
Haimasyöpä on kuitenkin salakavala ja havaitaan usein liian myöhään. Noin viisi prosenttia elää viiden vuosden päästä toteamisesta. Kyseessä on vaarallinen syöpämuoto johon sairastuu noin tuhat suomalaista vuosittain.
Kuinka potilas voi tällä hetkellä? Vaikka sairaus on vakava niin aina on pieni toivonkipinä olemassa että jos ei parane kokonaan niin saa ainakin lisäaikaa. Kaikkea hyvää hänelle ja voimia jokaiseen päivään.