tykkäsitkö, minusta kumma haju, en osta enää lisää.
Soijarouheessa ei ole hajua.
https://versofood.fi/tuotteemme/verso-harkapapu-rouheseos/
Soijarouheessa ei ole hajua.
https://versofood.fi/tuotteemme/verso-harkapapu-rouheseos/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minä tykkäsin. Mies ei suostu syömään.
Mikä siinä oli sellaista, että tykkäsit? Mikä hyvää?
Kokeilusta on aikaa, koska en osta vain itselleni. Mutta härkis oli syötävää ja ei raskasta kuten liha. Kasvismakkaraa olen myös maistanut ja se oli sellaista, että ei pystynyt nielemään. Ilmeisesti elimistö ja suu sanoi, että ruoaksi kelpaamatonta.
Koemielessä pari sapuskaa siitä tehty. Ei tarvitse enää ostaa, eli nähty on.
Mnaah
Tein joskus makaroonilaatikon ja käytin härkistä. Oikein oli maukasta ja samanlainen rakenne, kuin normilodjussakin. Käytännössä ainoa ero oli hinta. Jotain soossia myös olen tehnyt, ei niissäkään oikein mitään eroa lihasoossiin. Myös pitsassa toiminut.
Eri tuote, voi käyttää samoissa resepteissä. Toisekseen, ominaismaku erilainen, siitä pitäis ottaa hyöty pois, kun loppupeleissä net avartavat makuavaruuksia ja lisäävät mahdollisuuksia kokkailuun.
=DW=
Olen myös tehnyt härkismakaronilaatikkoa kasvisruokailijalle.
Piti siitä. Otti lisää. Siis toimii.
Ihan ok.
Ekaks pitää motkottaa. Nämät on vegejutut eri tuotteita, kuin liha. Niitä voi käyttää samanlaisissa resepteissä, kuin lihaakin, mutta kuitenkin kyseessä aivan eri materiaali. Markkinoinnin kannalta koitetaan esitellä jotenkin lihankorvikkeina, vaikka oikeesti siitä ei ole kyse. Ei net ole korvikkeita, net omia tuotteitaan.
Mitä olen noita, härkistäkin, kokeillut, ihan toimivaa kamaa. Suurin ylläri oli mifu. Sen suutuntuma identtinen kanan kanssa. Ja maustaminenhan ruuan maun määrittää. Iteasiassa joku vois sekoittaa mifusoossin kanasoossiin. Vaikka siitä ei olekkaan kyse, kyse kahdesta eri materiaalista, jotka muistuttavat suuresti toisiaan.
Mä nyt olen punaista lihaa syövä suomalainen heteromies, mutta ei mulla vegeä vastaan mitään ole, pikkemminkin kiinnostaa paljon. Hah, eilen ostelin viikonlopuksi purtavaa. Toki normimakkaraakin, mutta myös vihiksen. Olen tullut tulokseen, vihannespiirakat paljon maukkaampia, kuin tavalliset lihapiirakat. Myös Vegemöttönen erittäinkin maukas.
Härkiksestä kokemukset siis hyvät, se vain eri tuote, kuin jauheliha. Ikävä kyllä vegekama on vielä aika hintavaa, kun hinta ja tunnettavuus saadaan paremmiksi, ihmiset ainakin osittain enenpi siirtyvät käyttämään niitä. Nyt liikaa ennakkoluuloja ja hintaa.
Ai niin, tossa dokaillut jotain kaurajuomaa. Pirun hyvää, mutta ei se oikein mitenkään maultaan muistuta maitoa. Noit viljapohjaiset maidontyppiset juomat ei edes yritä jäljitellä maidon makua, mutta ne vaihtoehtoja, esim laktoosiintorikoille ja niille, jotka ei pidä jostain syystä maidosta.
=DW=
Tein kaalia eilen. En ymmärrä miksi se on aliarvostettua. Saan yksin syödä.
Tässä resepti, jos joku kokeilee:
Päälle päälimmäiseksi pekonipaloja ja alla tahna, jossa murskattua fetaa, pieniksi silputtua ruohosipulia ja persiljaa, ranskankermaa ja villiyrtit bonjouria, pippuria, suolaa ja kananmuna sitomaan. Kaalit isoksi paloiksi ja nuo päälle. Astiaan, paistopussiin.120 astetta kolme tuntia. Ja nam.
Miks paistopussiin?
Ei ole kokemusta eikä tule.
Minä olen mies, minä syön Lihaa.
Kasviksista kaikkea kotimaista.
Ei mitään mifuja taikka tofuja.
Toffeeta vähän Jouluisin.
H.
Härkis on sokerilla pilattua moskaa. Härkäpapuja toki käytän. Viimeksi tänään söin kesäkurpitsa- keräkaali-tomaatti-kvinoa-härkäpapupataa, tietenkin lisäämättä siihen sokeria. Kuka idiootti nyt ruokaansa sokeria lisää.
Pakkauksen sisällössä (250g) on peräti 5 grammaa sokeria
Maistoin sen sokerin, yäk!!
Taisit maistaa pakkausta;)
Ei, vaan minulla on herkkä makuaisti. Jo lapsena, kun äiti laittoi maitoa sämpylöihin sanoin, että nämähän ovat makeita. Käry kävi myös siitä, kun sämpylöitä oli pakastettu vanhassa pullapussissa. Kaikki kun eivät pidä makeasta, vaikka tilastojen mukaan kakki pitävät ja haluaavat makeaa. Opetettu mieltymys monelle, sanoisin.
pikkupukki kakki kalliolle, huh hei sen tuuli vei
Hei, noin 1/2 teelusikallista sokeria 100 grammassa maistuu missä tahansa ruuassa ylimääräisenä makeutena, paitsi, jos on tottunut sokerin käyttöön kaikessa ruuanlaitossa. Se ihan oikeesti maistuu! Ei kai sitä muuten siihen hörhikseenkään laitettaisi. Sokeriin totutettuja ilmeisesti kalastellaan. Siinä kai syy.
Puoli teelusikallista sokeria painaa n.2 grammaa. Sadassa grammassa suolaa ehkä maistaisit sen sokerin;)
Olet varmasti asianntuntija oman makuaistisi osalta. Et silti voi sen pohjalta esittää väittämiä siitä, mitä joku muu maistaa tai ei maista. Turhanpäitenkö se vähemmän terveellinen sokeri siihen hörhikseen laitetaan, jos se ei muka maistu? 1/2 sokeria on aika paljon ainakin minulle, joka en käytä sokeria lainkaan.
By the way, TV:ssä oli muutama vuosi sitten dokkari, jossa testattiin ihmisten kykyä maistaa makeutta, ja erot olivat melkoisia. Arveltiin sen vaikuttavan siihen, miksi jotkut hinkuvat makeaa, toiset sitten taas ei. Toki aineenvaihdunta ja ruokavaliokin vaikuttavat sokerinhimoon ja maistamiseenkin.
Tiede-lehden sivuillakin on käsitelty makean maistamiseen liittyvää geenitutkimusta:
https://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/makunsa_kullakin
Härkis Tex-Mex tai Indian Curry, ne on naminamia. Se Original on kuin pahvia söisi:)
Ei versowoodin härkiksessä ole sokeria
Se on Verso Food, mutta ei se mitään, kyllä sanan väärinkirjoitettunakin ymmärtää. On siinä melassia, joka valistetaan sokeriruo´osta.
Olen pari kertaa ostanut, lämmitin ekaHärkispaketin rasvassa pannussa sellaisenaan ja toisen kerran tein lihapullia ja tarjosin vieraille pikkusuolaista-pöydässä. Toisena lihapulla-aineksena oli nyhtökaura. Vieraat eivät erityisemmin tykänneet koska yleensä pöydästäni ruoat hupenevat, mutta nyt jäi itselle syötäväksi pitkäksi aikaa. Kyllähän niitä syö nälkäänsä. En silti ymmärrä miksi herneestä pitää prosessoida jauhelihalta näyttävä aines, kun se prosessoitu ruoka on epäterveellistä. Miksei voi vain tehdä hernemuhennosta, se on maustettuna aika herkullista. Samoin kokojyväkaurahiutaleet syön puurona tai jugurttiin ripoteltuna.
Yhden kerran olen maistanut kylässä näitä härkis pullia ja toista kertaa en syö, vaikka tekijä oli hyvä ruoan valmistaja.
Kuka mistäkin tykkää, mutta en minä.