Mikä olisi järkevin? Autolube kokonaan pois ja sekottaa itse öljyt, vai antaa autolube olla ja tekee silti pienen seoksen bensaan varoiksi? Mitkä on sopivia prosentteja missäkin tapauksessa? 70hv yamaha -92
Autolube vai seos
3
1999
Vastaukset
Yamahan mekaaninen öljypumppu ja huollettu järjestelmä (öljytankin puhdistus x-ajoin) on toimintavarmuudelta 99%. Mielenrauhaa saat jos sekoitat 1% öljyä bensanjoukkoon.
https://moottoriveneily.foorumi.eu/- Anonyymi
Kaikki (siis aivan kaikki) autolube koneet kuolevat voitelun puutteeseen jossain vaiheessa. Ja silloin tuho on täydellinen.
Siis -> 1% öljyä bensan sekaan varmuuden vuoksi.
Tai sitten koko helvetin autolube systeemi pois, mitä hyötyä siitä on kun kuitenkin joudut sekoittelemaan öljyä bensan sekaan.Itsellä on tällähetkellä 50hv getol -93 ja 70hv betol -90.. Molemmissa on autolube toiminut tähän päivään asti ilman ongelmia. Aika hyvin noin 30v vanhaksi järjestelmäksi.
Lisäksi on ollut 40hv hepol -88, 40hv hetos -89, 50hv detol -89, 40hv hetol -94, nämäkin vielä alkuperäisellä autolube järjestelmällä ja kunnossa.
Ongelmia aiheuttaa lähinnä kun autolube järjestelmää ei huolleta. Öljysäiliön pohjalle saattaa kertyä vettä tai hyytelöä, joka tukkii järjestelmän.
Itse ajan pienkonebensalla kauden ensimmäiset ja viimeiset ajot. Ja tämä tietenkin 4t pienkonebensaa ja itse sekoittamalla TC-W3 öljyä.
Tämä tietenkin sitten käyttäjän mietymyksen mukaan. Ei ole oikeaa, eikä väärää tapaa. Itsellä autolubet on käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti28946029Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5311504Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy24211090Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump439892Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla928716Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2936787Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka123812Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j43575Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33460Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle83369