Jatkuvat dieetit ja ahmiminen

Anonyymi

Onko täällä ketään muuta keski-ikäistä, jota syöminen pyörittää? Ensimmäisen kerran olen laihduttanut parikymppisenä ja välillä on ollut aikoja jolloin en ole laihduttanut. Aika ajoin syöminen alkaa taas hallita ajatuksiani. Nyt ahdistaa, kun olen lihonut kaikki takaisin mitkä laihdutin vuosi sitten. Painoin vuosi sitten noin 74kg ja nyt vaaka lähestyy 90kg. Pituutta on 172cm. Tämä aiheuttaa suurta itseinhoa. Ensimmäinen ajatus herättyäni on ruoka. Yritänkö syödä tänään mahdollisimman kevyesti vaan alanko kenties Karpata yms. Välillä ajattelen, että lopetan laihduttamisen, koska se kuulema lihottaa. Tämä aiheuttaa taas suurta lihomisen pelkoa. Minulla on masennuslääke mistä ei ole apua. Se on vain lisänyt makean syöntiä.

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulle olisi hyvänä herätyksenä ruoan pyörittämistä ihmisistä, katsoa Freeltä ohjelmia "hengenvaarallisesti lihava".

    • Anonyymi

      Jos masennuslääkkeestä ei ole apua niin sun pitää sanoa siitä jos sulla on hoitosuhde terveydenhuollossa.Ei niitä lääkkeitä tartte syyö jos niistä ei ole hyötyä.

      • Anonyymi

        Tuskin sellaista makeansyönnin estävää masennuslääkettäkään on.


    • Anonyymi

      Sun kannattaisi yrittää vain syödä terveellisesti ja liikkua noin kaksi tuntui päivässä (:

    • Anonyymi

      Keski-ikäinen täälläkin. Sairastuin vatsan alueen sairauteen, joka aiheutti kipua ja ruokahaluttomuutta. Paino laski ja laskee koko ajan, vaikka asioiden pitäisi olla nyt kunnossa. Syömättömyys jäi päälle, kun siihen on nuoruudesta niin hyvä harjoituspohja. Tuntuu, kuin saisin viime vuosien kaaoksen vihdoin hallintaan, kun saan tämän pullahtaneen painoni varsin nopeasti aisoihin. Ruokaa ajattelen tauotta, mutta ajatukseen liitän kivun. Miksi siis syödä mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe