Hei! Saako remonttivähennyksen tehdä, jos asunto on laitettu vuokralle ensimmäistä kertaa 9.6 (ilmoitus julkaistu), jonka jälkeen remontti tehtiin loppukuusta, ja vuokrasopimus allekirjoitettiin alkamaan 1.7. Kyse ei ole isosta summasta, mutta olisi se kiva silti saada vähennettyä.
Vastaukset 7
- Anonyymi
Anyone? Ja jatkokyssäri -jos työ tehdään kesäkuussa ja laskutetaan heinäkuussa tai maksetaan heinäkuussa (riippumatta eräpäivästä), voiko tämän vähentää jos vuokrasoppari on alkaen 1.7?
- Anonyymi
Kysy verottajalta niin saat oikeata tietoa. Täältä vain monenlaista 'vitsiä'.
- Anonyymi
Ei voi vähentää kuin vasta asuntoa myytäessä.
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/vuokratulot/vahennykset/remonttikulut/#otahuomioon- Anonyymi
Linkin ohjeissa sanotaan, että remppavähennykset pitää tehdä aina ajalta, kun asunto on vuokrattuna. Käytännössä remontteja ei voi tehdä, jos asunto on vuokrattuna, kuka asuu ja maksaa vuokraa kämpästä, jossa on remontti päällä?
Yli 20 vuoden ajan olen tehnyt remontit, kun asunto on vapaa ja aina ovat kulut hyväksytty vähennyksiin.
Itse olen tein sopparin ensin ja remppasin vasta sitten.
- Anonyymi
Jos asunto on pelkästään vuokrakäytössä, niin tietysti laitat kulut vähennyksiin, veroilmoituksessa ei edes kysytä, missä kuussa remppa on tehty.
Kyllä ne sitten kyselee ja kertoo, jos vähennykset ei käy, ei se sen ihmeellisempää ole.Edellinen kommenttini tarkoitti sanoa, että remppa on vähennyskelpoinen kun vuokrasopimus on voimassa ennen rempan aloitusta. Kysymys siis ostetusta asunnosta, ei vuokrausten välissä tehdystä rempasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301287- 70889
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42823P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓166700Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss284662- 46631
- 91619
Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?38588- 52536
Et siis halua
enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani47530