Tarvitsisimme liitännän astianpesukoneelle ja rasioita ei juuri tuossa kohtaa ole.
Onko luvallista tuoda lieden johtojen seassa samassa putkessa myös astianpesukoneen vaatimat 3x2.5S.
Onko luvallista tuoda lieden johtojen seassa samassa putkessa myös astianpesukoneen vaatimat 3x2.5S.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eri sulakeryhmien johtoja viedä samassa putkessa. Ei ne varmaan sovikkaan normitettuun putkikokoon, jota siinä nyt on käytetty, johdot lämmittävät toisiaan sekä lisäksi se on turvallisuusriski. Jos toiset sulakkeet irroitetaan niin putkeen ja rasiaan jää vielä jännitteelliset johdot. Ei oikeat tekijät kysele tällaisia itsestään selviä asioita!!
ytimekäs.Ei ole luvallista.
Ketjuta mieluummin lähimmältä pistorasialta.
eli yleensä otetaan lähimmästä rasiasta vanhassa talossa virta pesukoneelle.
Jos ne lieden johdot on tuotu karvoina niin se putki on mitoitettu vain lieden johdoille yleensä. Vaikka se näyttäisi siltä, että sinne mahtuu karvoja, niin ei siihen voi oikeastaan laittaa, koska putkessa on mutkia... Vanhoissa määräyksissä eri ryhmien sekoitaminen oli täysin kielletty. Nykyisin se on sekavampaa, kun selkeitä ryhmityssääntöjä ei ole. Jos se putki on todella reilun kokoinen, voisi sitä pistorasiaryhmän syöttöä harkita tuotavaksi sitä putkea pitkin. Rasiaan pitäisi laittaa selkeät kyltit, mitkä sulakkeet pitää irroittaa, että rasiasta saa sähköt pois. Mutta patenttiasennukselta se hieman haiskahtaisi.
Jos se lieden syöttö on tuotu kaapelina ja putki on reilun kokoinen, niin mikä ettei, jos siihen menee kevyesti toinen kaapeli, mutta epäilen, että se putki on mitoitettu vain sille yhdelle kaapelille.
ja nyt on nyt.
Suoraa kieltoa ei ole standardissa. Periaatteessa
riittää, että eristys ja kuormitettavuus ovat
riittävät.
Nykyään asennetaan samaan kouruun tai kanavaan
sekä tele- että vahvavirtakaapelit. Vaatimuksena
on, että vahvavirtakaapeleissa on riittävä
eristys.
Eli samassa rasiassa ei voi olla eri sulakkeiden johtimia, jos niitä ei rasian kanteen merkkaa selvästi. Kouruihin on saanut tietenkin asentaa eri ryhmien kaapeleita. Tuskin siitä on nyt kysymys. Nyt on varmaankin kyseessä jokin M20 tai vanha 19.3 muoviputki, johon lieden karvat (ML:ät) on vedetty. Eri karvamäärille oli ennen eri kokoiset suojaputket ja nyt on myös. Siksi on mm. eri kokoisia putkia olemassa. Lisäksi sanoisin, että nykyisin ei asenneta samaan kouruun tele, jne. kaapeleita vahvavirtakaapeleiden kanssa. Usein esim. isommissa konttorirakennuksissa on kourussa omat osastot noille hituvirtakaapelille, toisin kuin oli ennen, vaikka se ei ole pakollista. Jos samaan putkeen laittaa hituvirta johtimia ja vahvavirtajohtimia, niin ennen piti olla molemmissa sen ylemmän jännitteen mukaiset eristeet. Taitaa muuten olla vieläkin. Jos siihen putkeen saa molemmat vedettyä kaapelin muodossa, niin mitään kikkailua ei tarvita ja sulakemerkintöjä ei tarvita rasian kanteen. Putkesta molemmat kaapelit jatkaa omalle rasialle.
että vahvavirtakaapeli on MMJtä tai jotain
vastaavaa. Telekaapeli voi aivan hyvin olla
vaikka kaiutin-, antenni- tai ATK-kaapeli.
Tämä tilanne voi tulla eteen vaikka konttorin lattialla, jossa risteilevät puhelinpiuhat ja
tietokoneiden verkkojohdot. Ei niitä
puhelinpiuhoja ennenkään tässä erotettu
verkkopiuhoista. Jostain kumman syystä oli
kuitenkin olemassa sääntö, että heikko- ja
vahvavirtakaapeleita ei saanut asentaa
samaan tilaan. Nykyään tällaista sääntöä ei ole.
Eri asia tietysti on, jos käytetään MLää tai
jotain, jossa ei ole kuin yksinkertainen eristys.
erotellaan vahvavirta- ja heikkovirta piuhoja toisistaan esim. isommissa toimistorakennuksissa tmv. Kouruihin voidaan vaatia omat kanavat heikko- ja vahvavirtakaapeloinneille. Samoin voidaan vaatia omat kaapelihyllyt heikko- ja vahvavirtakaapeloinneille. Alakatoissa vapaasti kaapeloituna voidaan vaatia heikkovirtapiuhat niputettuna erilleen vahvavirtakaapelinipuista jne.
Tätä käytäntöä eivät kaikki käytä, mutta toivoisinkin myös nuorempien asentajien oppivan siistin asennustyöjäljen myös piiloon jäävissä asennuksissa.
samaan tilaan ennenkin. Mikään ei ole muuttunut. Meinaan heikkovirta- ja vahvavirtakaapeleita. Johtimina ei saanut risteillä ennen, eikä saa vieläkään, jos molemmissa ei ole suurempi jännitteisen mukaan eristeet. Ennen vanhaan sähkölaitoksen tarkastajat pisti uusimaan asennukset, kun oli kuorinut liikaa Nomakkia tai jotain muuta pikkupiuhaa keskuksen sisällä ja ne risteili ML-johtimien seassa. Piti mennä kaapelina kontaktorin liittimille asti tai ne piti laittaa keskuksen sisällä omaan kouruun, jos ei muuten saanut pysymään erillään. Sama pätee vieläkin. Nyt on tullut muita määräyksiä, joiden takia heikkovirtakaapelit täytyy usein laittaa omiin kouruihin. EMC-määräykset esimerkiksi. Tällaisia EMC- juttuja taas ei ennen ollut ja kaapelit sai risteillä, lukuunottamatta EX-tilojen Exi-kaapeleita, jotaka piti olla erillään vahvavirtakaapeleista.
Nykyään taas ne saa käsittääkseni olla vahvavirtakaapeleiden kanssa vierekkäin.
Milloin tuollainen sääntö muuten oli? Itse en muista.
Olen asentajille opettanut 70-luvulta noita pelkkään peruseristykseen liittyviä vaatimuksia ja silti tarkastuksilla tulee viikottain vastaan samat vanhat murheet. Hyvä että edes joku on kuullut asiasta ja jopa tietää, miten pitäisi toimia.