Tarkotus olisi vaihtaa tasakatto harjakattoon ja rakentaa samalla koneellinen iv-talteenotolla.Elikkä onko kenelläkään Kouvolan kulmilla tullut kyseistä projektia tehtyä,onko kokemuksia siellä toimivista hyvistä urakoitsijoista jolla hintakin olisi kohallaan.Olen kysynyt parilta mitä tulisi maksamaan katto ,niin olen saanut arvioksi katon osalta noin 100€ neliö,kuulostaa mielestäni aika kovalta hinnalta kyseessä on kuitenkin yli kahdensadan neliön katto.Kertokaa omista kokemuksista. Kiitos.
Katto pitäis vaihtaa,apua kaivataan.
pete
87650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä sisältää tuo n. 100€/neliö ? Itsellä sama projekti suunnitelmissa. En ole vielä kerennyt kysellä urakoitsijoilta.
tämä 100€ neliö sisältää työt,painovoimasten piipujen jatkon, kattotuolit,aluskatteet, laudoituksen ja pural kattopellin. Hinta on 20€ tarkkuudella neliö ,tarkkahinta kun tulevat katsomaan paikan päälle.
sisältyykö myös eristys, kai sinne täytyy villatkin tulla uuteen kattoon?
Entäs kattoturvatuotteet ja rännit?
Ilmeisesti et hae rakennuslupaa, eli asuintilaa et aio katon alle rakentaa?
Mulla alkamassa juuri tämmöinen remppa.
Hankin itse tarvikkeita ja palkkaan kirvesmiehen tuntityönä. Itse apumiehenä.
Aika yllättävä seikka oli mulle rakenteiden kantavuuslaskenta, joka pakotti pilari-palkkiratkaisuun, kun kattotuoleja(ristikoita) ei voinutkaan käyttää tässä remontissa.
Mulla kävi myös urakoitsija arvioimassa (koko hoito ostettuna firmalta) ja veti semmosen kustannusarvion, että meinas taju lähtee. En soitellut perään sen koommin.
Mikä oli urakoitsijan tarjous ? Entä mikä on kustannusarviosi kirvesmiehellä teetettynä itse apumiehenä ollen ?
no tarjous oli luokkaa 60.000 euroo vähintään ja voi nousta liki 100.000 euron tietämille. Kun remontti edistyy nääs ja kulut tarkentuu....ja kuulemma olivat just tämmösiä kattomuutoksia useampiakin tehneet! Kuten sanottu en sen koommin yhteyksiä ole pidellyt ;-)
Urakoitsijalla on aina tietty riski hommassa, jos antaa sitovan tarjouksen tietyistä suorituksista. Jos homma kusee jostain syystä, niin urakoitsija ottaa helposti takkiinsa keikasta. Siksi urakat hinnoitellaan heti +20% överiksi, jotta varmistetaan urakalle mukava voitto. Ja tietty ilmaa on lisäksi materiaaleissa, vaikka urakoitsija väittää, että hän saa tavaran extra-tukku-hintaan ja ottaa välityspalkkiota sinulta 15% ja sinä hyödyt diilistä vielä ainakin 15% verrattuna jos hankit kaupasta itse. Uskokoon ken tahtoo.
Kirvesmiehen palkkaamisessa on oma riski myös.
Jos saat juopon tunarin, jota ei kiinnosta työmaa, niin olet kusessa. Toisaalta jos saat fiksun ammattimiehen homma sujuu. Et maksa kuin sovittua palkkaa (sivukuluineen) ja hän voi säästää sinulle ratkaisuillaan kuluissa. Palkanmaksajana säilytät varmaan myös jonkinlaisen "työmaapomon" aseman. Hankinnat suoritat sinä tai osittain kirvesmies.
Toisaalta et saa kotitalousvähennystä.
Kuluista olen itse vieläkin hakusessa. Byrokraattikuluja tuli mun tapaukseen aika paljon lupa 700 poikkeamislupa 300 tontinmittaus 1000 tontin rekisterimerkintä 600 = 2600
Lisäksi rakennesuunnittelu maksaa.
ja vastaava mestari
Kirvesmiehen palkka (sivukuluineen)n. 4000 kk
LVI + sähkösuunnitelma.
Puu- ja levytavara 9000 (tarjottu)
sitten lisäksi peltitavarat ja eristeet
ovet ja ikkunat
sisustan viimeistely
kiintokalusteet +wc-suihku
sähkötarvikkeet
IV-kone
muuraukset
kaatopaikkamaksut
maalit
antennityöt
portaat
itellä pysyy vasara kädessä ja saan lvi ja sähköapuja jonkin verran talkootyönä.
Budjettina koko hoitoon on tommonen 40.000
saa nähdä miten toteutuu
hyvät lisätilat samaan hintaan.
Edullisemmin voisi saada jos vastaisi itse hommasta, tilaisi kattotuolit, asentaisi ne timpurin avulla ja teettäisi katon ja iv-laitteiston erikseen.
Urakoitsijat ei tee halvalla kun pitää sitä voittoakin kotiin viedä.
http://www.a-tiilikate.fi/?action=etusivu
ota yhteyttä [email protected]
Varmasti edullisempi vaihtoehto ja takuu työ.