Uusi asennusohjelma Debianin live-levyillä

Anonyymi

Ihan vinkkinä niille, jotka haluavat asentaa Debianin jatkuvaa käyttöä varten tai haluavat vain kokeilla Debiania:

Heinäkuun alussa julkaistun Debian 10 "Buster" -version live-levyillä on uusi asennusohjelma, joka on entistä helpompi käyttää. Debianin Live-levyillä oleva uusi asennusohjelma on helpompi etenkin uusille käyttäjille. Debian tarjoaa kullekin työpöytäympäristölle oman Live-levynsä, jonka voi kirjoittaa esim USB-tikulle tai polttaa CD tai DVD-levylle. Esimerkiksi Debianin Gnome live-levyllä on työpöytäympäristönä Gnoma ja Debianin asentaminen siltä live-levyltä asentaa tietokoneelle Gnome-työpöydän. En ole itse asennusta tuolla tavoin vielä kokeillut, joten en osaa sanoa toimivuudesta näkövammaisten osalta vielä mitään.

Debianin varsinaisilla asennuslevyillä on edelleen Debianin tuttu asennusohjelma. Se on erittäin hyvä sekin ja Debianin asentaminen onnistuu sen avulla jopa itseni kaltaisena sokeutuneena. Debianin perinteinen asennusohjelma on paljon monipuolisempi ja sen avulla voi paljon enemmän vaikuttaa Debianin asennukseen. Lisäksi sen avulla voi asennusvaiheessa valita asennettavan työpöytäympäristön. Etenkin kokeneemmat Debian -käyttäjät varmasti jatkossakin suosii perinteistä Debianin asennusohjelmaa.

Jokatapauksessa Debianin live-levyillä olevaa uutta asennusohjelmaa kannattaa kokeilla, se on varmaankin etenkin uusien käyttäjien mieleen.

Lisäksi kannattaa huomata, että Debiantarjoaa omilla sivuillaan myös non-free -version sekä live-levyistä, että varsinaisista asennuslevyistä. Levyjen non-free -versiot sisältävät myös suljetut non-free laiteajurit ja firmwaret, joita esimerkiksi osa langattomista verkkokorteista vaatii toimiakseen. Eli, jos tietokoneessa on langaton verkkokortti, joka tarvitsee toimiakseen suljetun firmwaren tai ajurin, niin sillon on kaikki helpointa asentaa Debian joko live-levyjen tai varsinaisten asennuslevyjen non-free -versioilta. Useimpien kannattaa heti suoraan ladata levyjen non-free -versio.

T. miksuh

16

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      vaihtoehtoja monta, debianissakin toimii Cubic, joka ubuntulle tehty sellainen.

      tavallisen tallaajan konsti, tee tikku ja asennna siihen mitä huvittaa ja ime siittä se image takasin.

      Ja koodilla voi tehdä, muuta menee vähintään 70 riviä, työlästä.

      • Anonyymi

        "Ja koodilla voi tehdä, muuta menee vähintään 70 riviä, työlästä."

        Millä tavoin päästään tuosta https://aijaa.com/pogHSW työpöytään? Olen kokeillut "su desktop" "su start desktop" ja muita erilaisia variaatioita myös ilman "su"-ta jne.

        - Antti


    • Anonyymi

      Parhaan lopputuloksen sain netinstallerilla, johon työpöydäksi Cinnamon.

      debian-10.0.0-amd64-netinst.iso 350,2 Mt (350 224 384 tavua)

    • Anonyymi

      Kukaan ei halua Debiania livenä eikä asennettuna, ketju on turha.

    • Anonyymi

      Ihan täyttä hölynpölyä. Debian on yksi maailman kaikkein suosituimmista Linux -jakeluista. Sitä tosiasiaa ei muuta se, jos joku hörhö Debiania vähättelee. Itse olen käyttänyt Debiania työpöytäkäytössä kesästä 1998 alkaen, eli jo yli 21 vuoden ajan.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Miksuh- etkö voisi laittaa latauslinkit noihin non-free debian buster levyyn?

      • Anonyymi

        En ole Miksuh, mutta ehkäpä apuja löytyy esim:
        cdimage.debian.org -sivuilta
        /images/unofficial/non-free/images-including-firmware/10.0.0 nonfree/amd64/iso-cd/
        tai images/unofficial/non-free/images-including-firmware/10.0.0 nonfree/i386
        ehkä /images/unofficial/non-free/images-including-firmware/10.0.0 nonfree/multi-arch/
        Linux.fi -sivut ovat hyödyllistä luettavaa...


    • Anonyymi

      Eikö ole pelkästään ongelma että jotkut hyvin vähän tietotekniikasta ymärtävät kykenevät asentamaan linuxin. Oikeampi suunta olisi tehdä asennusohjelmista hyvin hankalia ja vain kohtuullisen paljon osaavat kykenisi asentamaan ja käyttämään sitä. Windowsin ongelmana on osaamattomat käyttäjät? Ja käyttöjärjestelmä niiden takia saa turhaan kuraa niskaan.

      • Anonyymi

        Itsepähän nuo Windows-trollit täällä esittelevät osaamattomuuttaan.


      • Anonyymi

        Debian on juuri tuollainen, ei saa asentumaan, ei niin millään. Se asennuskin pitää tehdä kamalan paljon venytetyllä näytöllä, ja vieraskielisenä, älyttömillä termeillä joita kukaan ei ymmärrä. 16 kertaa menee varmuudella piloille, sitten se toivottaa tervetulleeksi, jonka jälkeen alkaa toivoton laitteiden asennu ja museoitujen ohjelmien etsiminen. Joku kontti kuulemma asentuu, en vaan tiedä mihin sitä tarvitaan. Surkea tapaus koko viritys, masokisteille onnen omiaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Debian on juuri tuollainen, ei saa asentumaan, ei niin millään. Se asennuskin pitää tehdä kamalan paljon venytetyllä näytöllä, ja vieraskielisenä, älyttömillä termeillä joita kukaan ei ymmärrä. 16 kertaa menee varmuudella piloille, sitten se toivottaa tervetulleeksi, jonka jälkeen alkaa toivoton laitteiden asennu ja museoitujen ohjelmien etsiminen. Joku kontti kuulemma asentuu, en vaan tiedä mihin sitä tarvitaan. Surkea tapaus koko viritys, masokisteille onnen omiaan.

        Debian on helppo asentaa ja asentuu kerralla oikein. Ubuntuja ja vastaavia ei saa toimimaan mitenkään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Debian on juuri tuollainen, ei saa asentumaan, ei niin millään. Se asennuskin pitää tehdä kamalan paljon venytetyllä näytöllä, ja vieraskielisenä, älyttömillä termeillä joita kukaan ei ymmärrä. 16 kertaa menee varmuudella piloille, sitten se toivottaa tervetulleeksi, jonka jälkeen alkaa toivoton laitteiden asennu ja museoitujen ohjelmien etsiminen. Joku kontti kuulemma asentuu, en vaan tiedä mihin sitä tarvitaan. Surkea tapaus koko viritys, masokisteille onnen omiaan.

        Kuinka toope pitää olla ettei saa noin helppoa käyttöjärjestelmää asennettua? Joskus vuonna 1998 oli se työpöytäympäristö Debianilla kosmista mutta nykyään on kaikki ollut ikuisuuden valmiiksi mussutettua että kaikki täysipäiset saa asennettua.


    • Anonyymi

      Kyllähän minä voisin laittaa linkit niihin Debianin non-free asennuslevyihin, mutta kuinka kauan se viesti pysisi täällä kun tuo Suomi24:n moderointi tuntuu olevan linkeille allerginen.

      En suoraansanoen ymmärrä tollasta moderointia, siitä on vain haittaa kun se estää esimerkiksi juuri linkkejä sisältävien ohjeiden antamisen.

      T. miksuh

      • Anonyymi

        Moderointi on kesälomalla, tänään on vaikka kuinka monta asiallista viestiä kirjoitettu, ja kaikki on tallella.


    • Anonyymi

      "Uusi asennusohjelma Debianin live-levyillä"

      EI TARVITA, entisetkin on käyttämättä, älkää jakako näiden räpellysten linkkejä, niillä särkee vain koneensa.

      • Anonyymi

        Mikähän niitä Windows koneita särkee pari sataa miljoonaa vuosittain (200 000 000 )?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      404
      5918
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      20
      1881
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1839
    4. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      84
      1343
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      107
      967
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      57
      958
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      59
      954
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      939
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      871
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe