Onkohan Oulun seudulla kilpailevaa korjaamoa Pörhölle jossa voisi teettää takuuajan korjauksia?On hiukan huonoja kokemuksia kyseisestä korjaamosta.
Vaihtoehtoja?
Pasuuna -04
211112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olet voinnut käyttää myös muiden kuin merkkihuoltojen palveluksia, kun laki tuli voimaan ettei maahantuojan vastuu/ takuu saa mennä umpeen, jos käyttämäsi huolto ei olekkaan merkkihuolto. Tarkoittaa että vastuu on siirretty huoltoihin, joka tarkoittaa että maahntuojan on osoitettava että vika autossasi on korjattu väärin ja ammmattiatidottomasti.. Joten vastuut on siirretty huolloille pois asiakkaalta kuten taasen ennen oli ;) Nyky kilpailulain ssäädäntö.. Siis jotain hyvääkin.. Tarkista kuitenkin että käyttämälläsi huollolla on tarpeelliset laitteistot ja vastuuvakuutus :O)
Siis viime vuoden alusta..
Juu, kyllä mäkin veisin -04 Passatin joinnekin "kaken pajalle", hehheh...
Ei noita nyt huoltoja nyt ihan joka kulmalla ole noitakaan jotka pystyy uudehkoja autoja huoltmaan asianmukaisesti.
Olen keskustellut Pohjois-Suomessa vaikuttavan huijarikonsernin töppäilyn seurauksena maahantuojan kanssa. Ryhmäpoikkeusasetus ei ole sitä miltä se kuulostaa.
Mikäli auto huolletaan merkkihuoltoverkoston ulkopuolisella huoltajalla ja tämän jälkeen ilmenee vika, joka voi olla seurausta huollosta maahantuoja ja valmistaja voivat vedota siihen, että autoa ei ole huollettu verkoston piirissä olevassa liikkeessä ja tällöin asiaa ei käsitellä takuuasiana.
Tästä on jo ennakkotapauksia. Vikamuisti oli jäänyt nollaamatta (vaikka välineet siihen oli ollut) ja vika oli jäänyt ns. päälle ja hajoittanut jotakin.
Maahantuoja ja valmistaja ei ollut ottaneet asiaa kuuleviin korviin. Käräjöi siinä sitten huoltoliikkeen kanssa.
Kokemusteni perusteella tämä vaikuttaa myös kaikkeen muuhun. Jos menee tällaisen tapauksen jälkeen valittamaan takaiskareita niin lompakkoa joudut kaivamaan. Esim. koritakuu lakkaa jos autoa ei huolleta merkkiliikkeesä.
Äitimuorin 96- vuosimallin Vectra ruostui perseen alle. Vaikka 6 vuoden koritakuu oli voimassa, maahantuoja vetosi siihen, että viimeinen merkkihuolto oli tehty verkoston ulkopuolella. Että semmoista. Myös koritakuun aikana ölyt olisi pitänyt vaihdattaa näillä kalliilla mämmikourilla.
Älkää hyvät ihmiset pelleilkö noiden huoltojen kanssa. Itsellä asiaa menee luultavasti käräille pelkän huoltovirheen vuoksi (ei Opel). Toisaalta en tiedä onko minun autossa edes takuuta olemasskaan. Se selvinnee käräjillä.
Olet oikeassa että varuillaan saapi olla huoltojen suhteen, mutta minä en ihan ymmärtänyt, että siis sinun autossasi on jäännyt jokin nollaus suorittamatta ja maahantuoja sanoo sen olleen syynä, niin silloinhan se on itsestään selvää että syypää on autosi huollattaneessa paikassa.. Heillähän on toivon mukaan vastuuvakuutus ?? Mikä vika voi tulla jos vikanollausta ei suoriteta? Ja miksi sinä et mukamas sitä huomannut? Nehän näkyvät ainakin minun autossani ajotietokoneen ansiosta ainakin startatessa?? Kuullosti hieman utopiselta. Minä olen koko ajan käyttänyt autoani ei merkkiliikkeen huollossa ja minun autossani olleet miljoona pikku ja suurempaa vikaa on korjattu VW:n merkkihuollossa sen kummempia mutisematta takuutyönä, joten ???? Olisiko sinun syytä sit vaihtaa automerkkiä??
Ei minun vaan jonkun toisen, josta maahantuojan edustaja minulle kertoi. Itse olen tosin kärsinyt hieman vastaavanlaisen episodin näiden merkkikorjaamoiden kanssa, en nyt kuitenkaan ala tässä sitä kirjoittamaan.
Minulla ei ole aihetta epäillä maahantuojan edustajan sanomisia.
Mitä tule neuvoosi automerkin vaihdosta niin se on tosiaankin harkinnassa seuraavan vaihdon yhteydessä. Harmi vaan kun auto on hyvä, mutta huolto epäpätevää ja takuuauton kyseessä ollessa vaihtoehdot ovat vähissä.
Tsekkaapa tuo linkki, siellä on parista paikasta mainintaa:
http://www.ultimatevw.com/keskustelu/?cmd=aihe&id=3163
Muutenkin, jos haluaa asiallista keskustelua Volkkareista ja muista VAG-autoista, niin kannattaa siirtyä tuonne:
http://www.ultimatevw.com tai
http://ffp-motorsport.com/mainpage.php
Tällä Suoli24 palstalla esiintyviin "asiantunteviin" kommentteihin kannattaa suhtautua erittäin suurella varauksella. Tämä on enemmänkin tällainen juupas-eipäs-volkkari-on-parempi-kuin-tojota palsta.
Tällä kommentoidaan asiaa kuin asiaa vaikka ei ole mitän kommentoitavaakaan.
kuin vesi. Toyota ja VW tappeli, kumpi voitti ?
Niin mitäs hittoa sinä täällä teet?????????? Eihän täällä minkään pitäis sinua kiinnostaa..
... ihan hyvää hyvyyttäni käyn täällä kertomassa ihmisille, että on olemassa asiallisia keskustelupalstoja jos haluaa asiallista keskustelua tai tietoa vaikka volkkareista. Tämä palstahan on ihan yleisesti naureskelun aihe joka puolella.
Itse asiassa minua kiinnostaa täällä myös erään Lady66:n uskomattomat kommentit. Mikä sulla on motiivina esiintyä täällä jonain volkkariasiantuntijana, kun 99% sun kommenteistasi ainakin volkkareihin liittyen on täyttä huuhaata. Mikä ihmeen tarve sulla on kommentoida asioista joista et juuri mitään tiedä? Onko ihan pakko? Ja sen jälkeen inttää joka saatanan juttuun juupas-eipäs-juupas-eipäs kun joku kommentoi.
Joku joka ei tunne sun juttuja, voi ottaa ne tosissaan.
Herralle tiedoksi että tiedän sen minkä muut eivät näemmä.. En tiedä volkkareista sen enempiä, kuin sinäkään ;O) Mutta tiedän kaiken tarpeellisen autoista yleensä ja minun kommentejani ei tarvine lukea, jos ne sinua häiritsevät..
Pakko kai noita sun huuhaa kommentteja on täällä lukea ja oikoa, ettei jää väärää kuvaa muille miten asiat oikeasti on.
Eli ihan tosi, älä kommentoi asioita joista et mitään tiedä, pliis. Ja nyt ei ollut kyse vain tästä ketjusta...
Äly hoi älä jätä...
...ja Lady66:lla loppuu argumentit ... no, ei ole ensimmäinen kerta, eikä varmasti viimeinenkään.
just mitä luitkin eli sovinistin paikka on hoidossa, jossa voit käydä "äitiisi" ja naisiin liittyviä traumoja psykiatrin kanssa läpi! Minulla on nyt vaan muutakin tekemistä kuin vääntää paskaa sinun kanssasi!
Niin no, kyse ei valitettavasti ole siitä että sinä olet(?) nainen, vaan siitä että sinä levität täällä väärää tietoa ja yrität esiintyä asiantuntijana mitä et ole. Oletettavasti haukut kaikki muutkin miehet sovinisteiksi jos he sattuvat olemaan eri mieltä kanssasi. Jotenkin niin tyypillistä joillekin naisille. No, se on sinun ongelmasi.
Niin ja ihmettelen vaan kuka sua käskee täällä vääntämään paskaa jos sulla on muutakin tekemistä?
Asiantuntijana en voi sinua pitää, kun ei sinulta tunnu tulevan mitään järkevää muuta ulosantia, kuin se paska mitä taaskin päästelit!
OLET IHASTUNUT MINUUN JA TYKKÄÄT HIMOISSASI VÄÄNTÄÄ MINUN KANSSANI KÄTTÄ ;o)Minä kun en ole koskaan täällä antanut ymmärtää että olisin joku asiantuntija, mutta kokemusta omaava olen tämän nelivetoni kanssa :O)
Valitan, mutta minun täytyy tuottaa sinulle pettymys. Naismakuni on kaikinpuolin täysin toisenlainen, sekä ulkonäön että älyn osalta.
No nyt iskit ihan sytämeen... :O(
Viikonloppuja ja ajele varovaisemmin kuin eiliset kuskit ;O)