Onko siis kokemuksia poski- ja otsaonteloiden avarrus/puhdistusleikkauksesta? Miten nopeasti toivuitte, entä oliko kipuja?
Asiallisista vastauksista todella kiitollisena =)
Poski- ja otsaontelot
4
2794
Vastaukset
- sairastellut
Mulle tehtiin sellainen FESS leikkaus toiselle puolelle ja siitä toipui ehkä parissa päivässä. Kipuja siinä ei ollut oikeastaan ollenkaan. Samalla kertaa porattiin silmäkulmasta pieni reikä otsaonteloon, joka oli aluksi vähän kipeä mutta helpotti ehkä parissa viikossa. Sairaslomaa oli leikkauksen jälkeen noin viikko. Voisikohan olla että sulle on ajateltu samanlaisia leikkauksia ?
- Juulia
kyllä vaikuttaa samalta leikkaukselta tai tähystyksessähän se tehdään...ja mulle molemmille puolille.
Ongelmia vaan tuntuu tuottavan se, että isossa sairaalassa ei olekuin 1 lääkäri joka tekee näitä laajempia juttuja jotka ulottuvat myös otsaonteloon..edes yksityisellä näitä ei tehdä, joten ei auta muu kuin odotella kutsua... =(
- kia
Minulle tehtiin FESS-leikkaus(pelkkä poskionteloleikkaus) molemmille puolille noin 4 viikkoa sitten.
Leikkaus tehtíin paikallispuudutuksella sairaalan leikkaussalissa korvalääkärin toimesta.
1. Sain esilääkityksen, nukuin vähän päästä kuin tukki. Hoitaja joutui herättämään leikkaussaliin mentäessä.
2. Leikkaussalissa laitettiin "huppu" päähän, siten että vain nenä ja suu näkyi.
3. laitettiin "etikalle" maistuvat "rätit" nenään, josta puudutusainetta valui nieluun. Oli muuten pahanmakuista, mutta oli pakko nielaista.
4. Laitettiin puudutusneulat nenään, niiden paikkaa vaihdeltiin pariin kertaan. Sattui hiukan.
5. Sain suoneen vuorotellen rauhoittavaa ja kipulääkettä.
5. Lopulta itse leikkaus alkoi. Kuului "ihanaa" poran tai jonkun muun luusahan ja imun ääniä. Koko pää tärisi, mutta ei sattunut yhtään.
Leikkaussalista tultaessa olin ihan huuruissa ja nukuin monta tuntia osastolla. Heräsin massiiviseen verenvuotoon ja kovaan päänsärkyyn, mutta kivut menivät nopeasti ohitse. Olisin saanut kyllä halutessani särkylääkettä.
Verenvuotoon eivät auttaneet jääpussit niskassa ja poskilla, eivätkä Nasolin-tipatkaan aluksi auttaneet, olinkin vähällä saada harsotamponit nenään.
Pääsin kuitenkin leikkausta seuraavana päivänä pois sairaalasta, koska verenvuotokin tyrehtyi. Ajoin itse autolla kotiin, vaikka olo olikin aika hutera. Sain puudutteeksi mm. kokaiinia, joka selittääkin huonon olon.
Seuraavat kaksi viikkoa sairaslomaa, jonka aikana nielusta ja nenästä tuli verta ja hyytymiä, varsinkin 3 ensimmäisen päivän aikana. Ei siis kannata mennä kovin kauas vessasta, jos sylkemistarve yllättää. Olo oli erittäin tukkoinen, aivan kuin olisi vuosisadan flunssa.
Nasolin-nenäsuihketta ja Humidose-keittosuolaliuosta käytin ensimmäisen viikon ajan lääkärin määräyksestä ettei tulisi paljon karstoja.
Viikon päästä poliklinikalle jälkitarkastukseen ja huuhteluun. Ei tullut mitään, joten en tarvinnut enempää kontrolleja.
Vielä tänäkin päivänä tulee kurkusta vaaleanruskeita hyytymiä, mutta niitä tulee enää harvakseltaan.
Tämä tarina on tosi, ja olin siis koko ajan hereillä leikkauksen aikana ja pystyin siis reagoimaan kun lääkäri käski kääntää päätä sivulle.
Toivottavasti tällä leikkauksella pääsen eroon toistuvista poskiontelotulehduksista eroon.
(Syöty 10 antibioottikuuria 4 punktiota)- sairastellut
Mulle tehtiin leikkaus nukutuksessa - lähinnä kai sen otsanporauksen takia. Minulle laitettiin suoraan tamppooni nenään joka otettiin seuraavana aamuna pois. Omat kokemukseni itse leikkauksesta ja toipumisesta ovat paljon lievemmät. Menisin leikkaukseen koskatahansa uudestaan enkä pelkäisi toimenpidettä/toipumisjaksoa. Operaation jälkeen piti huuhdella nenää suolaliuoksella pariviikkoa. Huuhtelu poisti niitä karstoja ja hyytymiä. Enkä tosiaan saanut sairaslomaa kuin viikon vaikka otsa olikin hellänä pariviikkoa - itse poskionteloissa en kipuja tuntenut ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745