Atooppinen ihottuma ja Bepanthen Anti-exem

Anonyymi

Mulla on vuosien ajan ollut kasvoissa ja kädessä paikallisia atooppisia läiskiä, jotka paranevat nopeasti sienilääkettä sisältävällä Pevisonella tai hitaammin pidemmällä kuurilla jotakin hydrokortisonia vahvempaa. Ne pysyivät hoidon jälkeen rasvauksella (Avene xeracalm) kurissa neljästä kahdeksaan viikkoon ja sitten alkavat taas kukkia. Viime aikoina on oireeton aika ollut lyhenemään päin.

Kokeilin sitten ihan huvin vuoksi tuota Bepanthen Anti-exem - voidetta kun olin muista syistä apteekissa. Atooppinen ihottuma on nyt pysytellyt poissa kohta 14 viikkoa ilman merkkejä uusimisesta. Näin pitkää puhdasta kautta ei ole ollut mulla vuosiin.

Nyt kun kerroin asiasta julkisesti niin varmaan tulee ihottuman kosto. Mutta olen siis oikeasti hämmästynyt tästä aineesta. Se kun vei ihottuman oireet pois ilman että olisin ensin käyttänyt pevisonea tai kortisoneja. Vaihdoin lennosta ylläpitävän xeracalmin tilalle tätä ja rupesin kiinnittämään asiaan huomiota vasta viikon parin kuluttua kun punotus oli jo selvästi laskenut.

4

5865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on ollut kasvojen ja käden ihottuma 18 viikkoa ilman oireita., vaikka en aina muistakaan aamulla laittaa rasvausta. Illalla rasvaan lähes uskonnollisesti vanhasta tottumuksesta.

    • Anonyymi

      Hyvä tuote tuokin. Olen itse käyttänyt jo vuosia Idea Toscanan oliiviöljyä sisältävää vartalovoidetta ja atoopikon iho-oireet pysyneet poissa, samoin päänahan (kuiva, ihottuma syksyisin ja talvisin) oireet vastaavalla shampoolla. Niitä vaan ei ole oikein apteekeissa enää saatavilla. Tilaan useamman kerralla nettikaupasta ja tulee yleensä vuorokaudessa-kahdessa.

      • Anonyymi

        Mulla toimi hyvin atooppiseen ihottumaan vuosien ajan yksi tietty ja nimenomainen Lidlin rasva jonka nimeäkään en enää muista. Kunnes sitten jotakin tapahtui ja aineen koostumus muuttui. Niksnaks se lakkasi toimimasta otettaessa uuden purkin käyttöön. Sen jälkeen sitten onkin tullut kokeiltua kaikenlaisia. Viimeisimmät olleet Physiogel, joka toimi aluksi hyvin ja sitten jotenkuten, sitten Avene Xeracalm toimi paremmin mutta lopulta sekin menetti tehonsa. Siirryin sattumalta tähän Bepantheniin. Nyt on pysynyt 22 viikkoa ongelmat poissa.

        Saa nähdä onko tämäkin väliaikainen ratkaisu vai saisiko oireiden pitäminen pitkään poissa nuo aktiiviset ihoalueet lopultakin rauhoittumaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla toimi hyvin atooppiseen ihottumaan vuosien ajan yksi tietty ja nimenomainen Lidlin rasva jonka nimeäkään en enää muista. Kunnes sitten jotakin tapahtui ja aineen koostumus muuttui. Niksnaks se lakkasi toimimasta otettaessa uuden purkin käyttöön. Sen jälkeen sitten onkin tullut kokeiltua kaikenlaisia. Viimeisimmät olleet Physiogel, joka toimi aluksi hyvin ja sitten jotenkuten, sitten Avene Xeracalm toimi paremmin mutta lopulta sekin menetti tehonsa. Siirryin sattumalta tähän Bepantheniin. Nyt on pysynyt 22 viikkoa ongelmat poissa.

        Saa nähdä onko tämäkin väliaikainen ratkaisu vai saisiko oireiden pitäminen pitkään poissa nuo aktiiviset ihoalueet lopultakin rauhoittumaan.

        Atooppikko tässä on ollut vaikeata ihon kanssa
        Ja se raapiminen öisin kutina ihan älytöntä
        Ihan kuin istusi nokkosten päällä.tässä vinkki olen juonut tyrni mehua joka päivä ja ihon on parempi .tyrni mehu on pahan makuista vähän kuin ruoste vettä joisi. mutta en ajattele sitä makua tyrni kapseleita en ole vielä kokeillut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe